NZCF logo

Results 2013

www.newzealandchess.co.nz

Chequered kiwi logo

If you would like the results of your tournament listed here, then please email them to the webmistress, heligan@newzealandchess.co.nz

December 28th 2013 - January 5th 2014 - Hastings International, Hastings, UK
See the official website: http://www.hastingschess.com/. Kiwis abroad: FM Nic Croad and Bob Mitchell are competing (both are resident in the UK).

December 17th - 29th 2013 - World Youth, Al Ain, UAE.
Official website: www.worldyouth2013.com. www.chess-results.com/tnr119502.aspx?lan=1 covers results of all the sections.
Kiwis abroad:
under16 Open: Li, William Xiang Wei - 5/11
under14 Open: Li, Rodney Xiang Rei - 3½/11
under12 Open: Zhang, Leo - 4½/11
under10 Open: Gong, Daniel - 6/11
under8 Open: Zhang, Toby - 4½/11
under16 Girls: Qin, Joy Shu Yan - 4½/11
under10 Girls: Qin, Nicole Shu Yu- 4½/11

There are more photos at www.facebook.com/NZChessFederation. You don't need to sign in to see them; the NZCF page is public.

Players at the World Youth
Kiwi players at the World Youth.

December 14th - 22nd 2013 - Australasian Masters, Melbourne, AUSTRALIA
See the official website: boxhillchess.org.au/. FM Luke Li finished with 3/9 in the GM section and FM Bob Smith was 3rd in the IM section with 6/9, behind 1st= Chris Wallis and Karl Zelesco.

December 7th - 15th 2013 - London Chess Classic, UK
Official website: www.londonchessclassic.com/.
Kiwis abroad:
FIDE Open: David Guthrie 5½/9 (3rd in the grading group 2000-2200; only half a point short of an IM norm); Alistair Compton 4½; Helen Milligan 4.
Weekday under-2000: Bob Mitchell 1½/5
Weekender A Open: FM Nic Croad 3½/5.

December 8th - 12th 2013 - Lidums Australian Junior Master, Adelaide, AUSTRALIA
See the official website: lidumsaym.com. Kiwi Qi Le Kong-Lim finished 1st= with 6½/9 (2nd on tie-break).

December 7th 2013 - Papatoetoe Rapid Open (formerly MIT Rapid), Auckland

View the Vega files here: A-Grade; B-Grade; C-Grade; Junior.

A-Grade

Pos NAME                Rtg   T  Fed  Pts |   1     2     3     4     5     6  
--------------------------------------------------------------------------------
 1 Wang Pu Chen         2420  IM NZL  5.5 | +B7   +W4   =B2   +W5   +B6   +W3   
 2 Hague Ben            2367  FM NZL  5.5 | +W12  +B3   =W1   +B6   +W4   +B7   
 3 Smith Robert         2274  FM NZL  4.0 | +B15  -W2   +B14  +W9   +W8   -B1   
 4 Gao Hans             2280  -- NZL  4.0 | +W17  -B1   +W12  +B13  -B2   +W6   
 5 Huang Alex           1862  -- NZL  4.0 | +W16  -B6   +W10  -B1   +B12  +W9  
 6 Garbett Paul         2317  IM NZL  3.0 | +B14  +W5   +B8   -W2   -W1   -B4   
 7 Hoffmann Peter       1990  -- GER  3.0 | -W1   +B17  +W18  -B8   +W13  -W2   
 8 Krstev Antonio       2021  -- NZL  3.0 | =W9   +B16  -W6   +W7   -B3   =B10   
 9 Yang Scott           1854  -- NZL  3.0 | =B8   +W10  =W13  -B3   +W18  -B5   
10 Thornton Giovanni    2178  -- NZL  3.0 | =W13  -B9   -B5   +W17  +B14  =W8   
11 Lim Benjamin         2003  -- NZL  3.0 | -B18  -W14  +B15  -W12  +W16  +B13  
12 Runcan Daniel        1986  -- ROU  2.5 | -B2   +W15  -B4   +B11  -W5   =B16  
13 Jia Hao              1883  -- NZL  2.0 | =B10  +W18  =B9   -W4   -B7   -W11  
14 Spiller Paul         1954  -- NZL  2.0 | -W6   +B11  -W3   =B18  -W10  =B17  
15 Taylor Richard       1909  -- NZL  2.0 | -W3   -B12  -W11  =B16  =W17  +B18  
16 Stuart Peter         2040  -- NZL  1.5 | -B5   -W8   =B17  =W15  -B11  =W12  
17 Gibbons Robert       1951  -- NZL  1.5 | -B4   -W7   =W16  -B10  =B15  =W14  
18 Smith Vivian         1740  -- NZL  1.5 | +W11  -B13  -B7   =W14  -B9   -W15 

B-Grade

Pos NAME                Rtg   T  Fed  Pts |   1     2     3     4     5     6  
-------------------------------------------------------------------------------- 
 1 Rider Brett          1777  -- NZL  5.5 | +B4   +W11  +B7   +W2   +B3   =W6    
 2 Gong Daniel Hanwen   1698  -- NZL  4.5 | +B9   +W5   +B8   -B1   =W10  +W4     
 3 Eade Don             1737  -- NZL  4.0 | +B13  -W7   +B11  +W8   -W1   +B10   
 4 Chen Johnson         1575  -- NZL  3.5 | -W1   =W9   +B5   +B13  +W7   -B2     
 5 Bryan Jason             0  -- NZL  3.5 | +B6   -B2   -W4   +W12  +B8   =W9     
 6 Lyall Simon          1724  -- NZL  3.5 | -W5   -B13  +B9   +W11  +W14  =B1     
 7 Jiang Richard        1550  -- NZL  3.0 | +B12  +B3   -W1   -W10  -B4   +W14   
 8 Lee Miles               0  -- NZL  3.0 | +B10  +W12  -W2   -B3   -W5   +B11   
 9 Jacobs Hilton        1743  -- NZL  3.0 | -W2   =B4   -W6   +B14  +W13  =B5   
10 Cruden Neil          1660  -- NZL  3.0 | -W8   +B14  =W13  +B7   =B2   -W3   
11 Fan Allen Chi Zhou   1645  -- NZL  2.0 | +B14  -B1   -W3   -B6   +W12  -W8   
12 Al-Muhaisen Neetheam 1750  -- NZL  2.0 | -W7   -B8   +W14  -B5   -B11  +W13  
13 Gothorp Thomas       1548  -- NZL  1.5 | -W3   +W6   =B10  -W4   -B9   -B12  
14 Shen Terry              0  -- NZL  0.0 | -W11  -W10  -B12  -W9   -B6   -B7   

C-Grade

Pos NAME                Rtg   T  Fed  Pts |   1     2     3     4     5     6  
-------------------------------------------------------------------------------- 
 1 Wang Tony            1315  -- NZL  5.0 | +W17  +B9   +W3   +B2   -W4   +B5    
 2 Lewis Jordan         1249  -- NZL  5.0 | +B13  +W11  +B20  -W1   +W7   +B4    
 3 Ismail Saif          1350  -- NZL  5.0 | +B18  +W20  -B1   +W8   +B12  +W11   
 4 Yan Caroline         1316  -- NZL  4.5 | +B21  +W14  +B12  =W11  +B1   -W2    
 5 Laughland Alexander  1363  -- NZL  4.0 | +BYE  +W6   +B14  -W12  +B19  -W1    
 6 Garland Mana         1284  -- NZL  4.0 | =W22  -B5   +W15  +B10  =B11  +W12   
 7 Zhang Jasmine        1274  -- NZL  3.5 | -B14  +W13  +B19  +W16  -B2   =W8    
 8 Yan Sarah            1217  -- NZL  3.5 | -W15  +B22  +W17  -B3   +W13  =B7    
 9 Wang Aaron Ziwen     1168  -- NZL  3.5 | +B19  -W1   -B11  +W20  =B16  +W15 
10 Hutchinson Al        1291  -- NZL  3.5 | -B20  +W21  =B16  -W6   +B23  +W14  
11 Lum Bryner           1348  -- NZL  3.0 | +W23  -B2   +W9   =B4   =W6   -B3   
12 Hill Raymon          1259  -- NZL  3.0 | +W16  +B15  -W4   +B5   -W3   -B6   
13 Rider Reginald          0  -- NZL  3.0 | -W2   -B7   +BYE  +W18  -B8   +W22  
14 Su Danny              914  -- NZL  2.5 | +W7   -B4   -W5   +B17  =W15  -B10  
15 Shaddick Ronnie         0  -- NZL  2.5 | +B8   -W12  -B6   +W21  =B14  -B9   
16 Holdaway Steven         0  -- NZL  2.5 | -B12  +BYE  =W10  -B7   =W9   =W18  
17 Sivabalan Brijesh    1088  -- NZL  2.5 | -B1   +W18  -B8   -W14  +B21  =W19  
18 Gaundar Arul         1130  -- NZL  2.5 | -W3   -B17  +W22  -B13  +W20  =B16  
19 Taylor Victor           0  -- NZL  2.5 | -W9   +B23  -W7   +B22  -W5   =B17  
20 Hill Anthony          992  -- NZL  2.0 | +W10  -B3   -W2   -B9   -B18  +W23  
21 McRae John           1115  -- NZL  2.0 | -W4   -B10  +W23  -B15  -W17  +BYE  
22 Barry Jacob           968  -- NZL  1.5 | =B6   -W8   -B18  -W19  +BYE  -B13  
23 Zhang Jennifer       1129  -- NZL  1.0 | -B11  -W19  -B21  +BYE  -W10  -B20  

Junior

Pos NAME                Rtg   T  Fed  Pts |   1     2     3     4     5     6  
--------------------------------------------------------------------------------
 1 Sun, Jack            1160  -- NZL  5.5 | +W26  +B14  +B13  +W6   +W5   =B4   
 2 Xu, David            1020  -- NZL  5.0 | +B24  +W11  -B6   +W9   +B8   +W5   
 3 Zhang, Leo              0  -- NZL  4.5 | =B25  +W10  -B5   +W12  +B11  +B7   
 4 Huang, Raymond       1038  -- NZL  4.5 | +B28  +W19  -B8   +W15  +B13  =W1   
 5 Picken, Oliver          0  -- NZL  4.0 | +W20  +B15  +W3   +W8   -B1   -B2   
 6 Pan, Darrick         1031  -- NZL  4.0 | +W9   +B27  +W2   -B1   -W7   +B17  
 7 Massey, Rebekah         0  -- NZL  4.0 | +B10  -W13  +B18  +W19  +B6   -W3   
 8 Han, Allan            484  -- NZL  4.0 | +W21  +B22  +W4   -B5   -W2   +B14  
 9 Massey, Emily           0  -- NZL  4.0 | -B6   +W23  +W21  -B2   +B18  +W13  
10 Salazar Eyre, Lucas  1008  -- NZL  4.0 | -W7   -B3   +B24  +W25  +B16  +W15  
11 Ghadiali, Sasha         0  -- NZL  3.5 | =W12  -B2   +W26  +B14  -W3   +B20  
12 Shen, Aleck             0  -- NZL  3.5 | =B11  -W25  +B20  -B3   +W23  +W19  
13 Yuan, Kimberley         0  -- NZL  3.0 | +W17  +B7   -W1   +B22  -W4   -B9   
14 Dukeson, Ryan           0  -- NZL  3.0 | +BYE  -W1   +B16  -W11  +B19  -W8   
15 Gaundar, Arav         810  -- NZL  3.0 | +B23  -W5   +B25  -B4   +W22  -B10  
16 Yan, Zachary            0  -- NZL  3.0 | -B19  +W28  -W14  +B23  -W10  +B21  
17 Lee, Fergus             0  -- NZL  3.0 | -B13  +W20  -B19  +W27  +B25  -W6   
18 Saunders, James         0  -- NZL  3.0 | -W27  +B26  -W7   +B21  -W9   +B22  
19 Hu, Erica               0  -- NZL  2.0 | +W16  -B4   +W17  -B7   -W14  -B12  
20 Gaundar, Anusha       437  -- NZL  2.0 | -B5   -B17  -W12  +W24  +B27  -W11  
21 Pattni,Jayti            0  -- NZL  2.0 | -B8   +W24  -B9   -W18  +B28  -W16  
22 Hu, Selena Xi           0  -- NZL  2.0 | +BYE  -W8   +B27  -W13  -B15  -W18  
23 Pattni, Anika           0  -- NZL  2.0 | -W15  -B9   +B28  -W16  -B12  +W25  
24 Massey, Lucy            0  -- NZL  2.0 | -W2   -B21  -W10  -B20  +W26  +W28  
25 Lee, Joanna             0  -- NZL  1.5 | =W3   +B12  -W15  -B10  -W17  -B23  
26 Lin, Selwyn             0  -- NZL  1.0 | -B1   -W18  -B11  -W28  -B24  +W27  
27 Ghadiali, Renae         0  -- NZL  1.0 | +B18  -W6   -W22  -B17  -W20  -B26  
28 Liu, Felix              0  -- NZL  1.0 | -W4   -B16  -W23  +B26  -W21  -B24

November 11th - 24th 2013 - World Seniors, Opatija, CROATIA.
Kiwis abroad: Helen Milligan scored 50% (including a draw with GM Nona Gaprindashvili) in the Women's event; see http://www.chess-results.com/tnr98612.aspx?art=0&lan=1&flag=30&wi=821.
Official website, with photos and games: http://www.worldsenior2013.rijekachess.com/en.

November 10th 2013 - 2013 South Island Rapid Championship, incorporating the 2013 All Canterbury Championship, Christchurch.
1st - FM Ben Hague
2nd= Matt McNabb and Ed Rains. Also joint SI Rapid and All Canterbury Champs
Under 2000 - 1st Ed Rains, 2nd Richie Christie
Under 1600 - 1st = George Aranui, Ross Black, Nigel Cooper, Vlad Barbu
Upset prizes - Matt McNabb (Round 6), Rex Scarf (Round 1), Richie Christie (Round 3)
Vega files here.

October 30th 2013 - North Island Primary and Intermediate Interschool Girls Chess Tournament, Auckland
Intermediate:
1st: Mt Roskill Intermediate: Caroline Yan, Sarah Yan, Kirushni Suthakaran, Amisha Prassad.
2nd: Auckland Normal Intermediate: Flora Fan, Jennifer Chen, Cindy Chang, Kelly Ding.
3rd: Holy Cross School: Emily Massey, Martina Kleis, Carmen Delport, Ann-Mary Jose.
Board prizes:
Board 4: Ann-Mary Jose 5/6 Holy Cross School
Board 3: Briana Silcock 6/6 Rosehill Intermediate
Board 2: Sarah Yan 6/6 Mt Roskill Intermediate
Board 1: Caroline Yan 6/6 Mt Roskill Intermediate
Primary:
1st: Marshall Laing Primary: Jasmine Pickston, Charlotte Wen, Cynthia Zhang, Catherine Zhang
2nd: Hillsborough Primary A: Shriya Kelderman, Ashya Vossen-Chong, Sylvia McDougall, Jayti Pattni
3rd: Kohia Terrace School: Erica Hu, Selena Hu, Cindy Wang, Scarlett Buissink
Board prizes:
Board 4: Jayti Pattni 6/6 Hillsborough Primary A
Board 3: 1st= Sylvia McDougall 5/6 Hillsborough A, Cindy Wang 5/6 Kohia Terrace School
Board 2: 1st= Charlotte Wen 5.5/6 Marshall Laing Primary, Rebekah Massey 5.5/6 Holy Cross School
Board 1: Jasmine Pickston 6/6 Marshall Laing Primary

Primary board prizewinners   Intermediate board prizewinners   Marshall Laing Primary
Primary board prizes: Jayni Pattni, Sylvia McDougall, Cindy Wang, Charlotte Wen, Rebekah Massey, and Jasmine Pickston   Intermediate board prizes: Ann-Mary Jose, Briana Silcock, Sarah Yan and Caroline Yan   Marshall Laing Primary: Jasmine Pickston, Charlotte Wen, Cynthia Zhang, Catherine Zhang
Hillsborough Primary A   Kohia Terrace School   Mt Roskill Intermediate
Hillsborough Primary A: Shriya Kelderman, Ashya Vossen-Chong, Sylvia McDougall, Jayti Pattni   Kohia Terrace School: Erica Hu, Selena Hu, Cindy Wang, Scarlett Buissink   Mt Roskill Intermediate: Carolin Yan, Sarah Yan, Kirushni Suthaka ran, Amisha Prassad
Auckland Normal Intermediate   Holy Cross School  
Auckland Normal Intermediate: Flora Fan, Jennifer Chen, Cindy Chang, Kelly Ding   Holy Cross School (Intermediate): Ann-Mary Jose, Emily Massey, Martina Kleis, Carmen Delport    

Intermediate

No	Name                        	Total	1    	2    	3    	4    	5    	6    

1 Mt Roskill Intermediate 16.5 8:4.0 3:3.0 2:3.0 6:2.5 5:2.0 4:2.0
2 Auckland Normal Intermediate 16.0 5:3.0 4:3.0 1:1.0 7:4.0 3:2.0 6:3.0
3 Holy Cross School 15.5 7:4.0 1:1.0 6:2.5 4:2.0 2:2.0 5:4.0
4 Rosehill Intermediate 15.0 6:4.0 2:1.0 5:2.0 3:2.0 8:4.0 1:2.0
5 Kowhai School 13.0 2:1.0 7:4.0 4:2.0 8:4.0 1:2.0 3:0.0
6 Stanley Ave School 10.0 4:0.0 8:3.0 3:1.5 1:1.5 7:3.0 2:1.0
7 Swanson School 6.0 3:0.0 5:0.0 8:2.0 2:0.0 6:1.0 8:3.0
8 Henderson Intermediate 4.0 1:0.0 6:1.0 7:2.0 5:0.0 4:0.0 7:1.0

Primary

No Name                    Total  1      2      3      4      5      6    

1 Marshall Laing Primary 18.5 8:3.0 5:3.5 7:3.5 2:2.5 6:3.0 4:3.0
2 Hillsborough Primary A 18.0 4:3.0 6:2.5 3:3.5 1:1.5 9:3.5 10:4.0
3 Kohia Terrace School 14.5 7:1.5 8:2.5 2:.5 9:3.0 10:4.0 6:3.0
4 St Cuthbert's College 13.0 2:1.0 9:4.0 6:1.0 5:3.0 8:3.0 1:1.0
5 Stanley Ave School 13.0 10:3.0 1:.5 8:2.5 4:1.0 7:2.0 9:4.0
6 Hillsborough Primary B 12.5 9:4.0 2:1.5 4:3.0 7:2.0 1:1.0 3:1.0
7 Holy Cross School 12.5 3:2.5 10:4.0 1:.5 6:2.0 5:2.0 8:1.5
8 Blockhouse Bay Primary 9.5 1:1.0 3:1.5 5:1.5 10:2.0 4:1.0 7:2.5
9 Hillsborough Primary C 4.5 6:0.0 4:0.0 10:3.0 3:1.0 2:.5 5:0.0
10 Auckland Home Educators 4.0 5:1.0 7:0.0 9:1.0 8:2.0 3:0.0 2:0.0

October 25th - 28th 2013 - Merv Morrison Memorial Chess Tournament, Auckland.
1st Overall: IM Pu Chen Wang
2nd Gino Thornton
3rd FM Ben Hague
4th= 4/6 Alphaeus Ang & Daniel Gong
Under 2000: Daniel Runcan, Mark Gilmour, & Richard Taylor
1st Under 1800 & winner of Merv Morrison Trophy for 2013: Aaron Wang
2nd= Under 1800: Paul Kamberi, Hilton Jacobs & Sarah Yan
Under 1400: Jasmine Zhang, Caroline Yan & Darrick Pan

Vega files here (Note: these include games, and a games viewer)

Thanks to Ying Wang for photos.

Paul Kamberi & Hilton Jacobs   Daniel Runcan, Richard Taylor, & Mark Gilmour   Alphaeus Ang & Daniel Gong
Paul Kamberi & Hilton Jacobs   Daniel Runcan, Richard Taylor, & Mark Gilmour   Alphaeus Ang & Daniel Gong
Puchen Wang   Ben Hague   Aaron Wang   Jasmine Zhang
IM Pu Chen Wang   FM Ben Hague
Aaron Wang   Jasmine Zhang
Pos NAME                 Rtg   T  Fed  Pts |   1     2     3     4     5     6  
--------------------------------------------------------------------------------
1 Wang, Pu Chen 2400 IM NZL 5.5 | +W18 +B4 =W2 +B3 +W7 +B6
2 Thornton, Giovanni A 2209 -- NZL 5.0 | +B14 +W10 =B1 +W8 =B3 +W4
3 Hague, Ben 2399 FM NZL 4.5 | +B17 +W25 +B6 -W1 =W2 +B9
4 Ang, Alphaeus Wei Er 1973 -- NZL 4.0 | +B23 -W1 +B17 +W10 +B12 -B2
5 Gong, Daniel 1880 -- NZL 4.0 | +B11 -W6 +B21 =W9 =B8 +W12
6 Gao, Hans 2236 -- NZL 3.5 | +W20 +B5 -W3 =B7 +W13 -W1
7 Runcan, Daniel I 1949 -- ROU 3.5 | =BYE +W19 +B9 =W6 -B1 =W10
8 Gilmour, Mark 1922 -- NZL 3.5 | =BYE +BYE +W15 -B2 =W5 =B11
9 Lim, Benjamin U 2108 -- NZL 3.5 | +W21 +B26 -W7 =B5 +W15 -W3
10 Taylor, Richard 1862 -- NZL 3.5 | +W22 -B2 +W26 -B4 +W20 =B7
11 Wang, Aaron 1232 -- NZL 3.5 | -W5 -B20 +B23 +BYE +W18 =W8
12 Power, P Wayne 2004 -- NZL 3.0 | =BYE =B15 +W18 +B20 -W4 -B5
13 Li, William (Xiang W 2060 -- NZL 3.0 | -- -BYE +B14 +W17 -B6 +W21
14 Kamberi, Paul 1404 -- NZL 3.0 | -W2 =B22 -W13 +B26 =W16 +B20
15 Jacobs, Hilton J 1762 -- NZL 3.0 | +B24 =W12 -B8 +W19 -B9 =W17
16 Yan, Sarah 1235 -- NZL 3.0 | -B25 -W17 =B24 +W23 =B14 +W19
17 Fan, Allen Chi Zhou 1619 -- NZL 2.5 | -W3 +B16 -W4 -B13 +W24 =B15
18 Holdo, Karl 1690 -- NZL 2.5 | -B1 +W23 -B12 =W21 -B11 +B22
19 Crombie, William R 1794 -- NZL 2.5 | =BYE -B7 +W22 -B15 +W26 -B16
20 Lee, Miles 1443 -- NZL 2.0 | -B6 +W11 +B25 -W12 -B10 -W14
21 Zhang, Jasmine 1259 -- NZL 2.0 | -B9 +W24 -W5 =B18 =W22 -B13
22 Yan, Caroline 1173 -- NZL 2.0 | -B10 =W14 -B19 +W24 =B21 -W18
23 Pan, Darrick 1241 -- NZL 2.0 | -W4 -B18 -W11 -B16 +BYE +W26
24 Su, Danny 882 -- NZL 1.5 | -W15 -B21 =W16 -B22 -B17 +BYE
25 Rider, Brett (W) 1959 -- NZL 1.0 | +W16 -B3 -W20 -BYE -- --
26 Barry, Jacob 732 -- NZL 1.0 | +BYE -W9 -B10 -W14 -B19 -B23
27 Salazar Eyre, Luc(W) 708 -- NZL 0.5 | =BYE -BYE -- -- -- --

October 18th - 20th 2013- South Carolina State Championships, USA
Kiwis abroad: wfm Natasha Fairley scored a respectable 2/5 in the strong Open section of this event. See www.scchess.org for links and results.

October 13th 2013 (final round)- B-Grade Interclubs, Auckland
Winners: North Shore. I believe this is North Shore's 50th Interclub title.
The team comprised Hao Jia, Thomas Chen, David Rong, Alistair Duhs, Campbell Wang, Paul Kamberi, and Steve Holdaway.

    1 2 3 4 GP MP
1 North Shore   3 6 13½ 5
2 Auckland   6 11 4
3 Howick-Pakuranga 3   4 3
4 Papatoetoe 0 0 2   2 0

October 13th 2013 - 9th MC Cup, Auckland
Organised by Chess Power, website www.chesspower.co.nz.
Pawns Division
Under 8 - Ailis Su
Under 10 - Jonathan Velpula
Under 12 - Grace Sheridan
Best Girl - Ailis Su
1st Overall - Misha Wilderhaber
Knights Division
Under 8 - Jack Rose
Under 10 - Erica Hu
Under 12 - Raaz Alfassi-Berman
Best Girl - Erica Hu
1st Overall - Jiu Chen (Giant Panda)
Rooks Division
Under 8 - Richard Meng
Under 10 - Gil Rabinovich
Under 12 - Michael Fia
Under 14 - Sehej Juneja
Over 14 - Gareth Fairholme
Best Girl - Jennifer Zhang
1st Overall - Euan McDougall
Kings Division
1st - Aaron Wang
2nd - Bella Qian
3rd - Darrick Pan

Photos at: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.455655161221660.1073741836.236680423119136&type=1&l=084121a5c1.

October 9th - 13th 2013 - South Island Championship, Nelson.
1st IM Puchen Wang with a remarkable 9/9.
South Island Champion: Quentin Johnson
Vega files here.

                        Rtg   T  Fed  Pts |   1     2     3     4     5     6     7     8     9  
--------------------------------------------------------------------------------------------------
1 Wang, Pu Chen 2379 IM NZL 9.0 | +B10 +W7 +B3 +W4 +B2 +W5 +B8 +W6 +B14
2 Solomon, Stephen J. 2404 IM AUS 7.0 | +W8 +B13 +W6 +B9 -W1 -B3 +W12 +B4 +W5
3 Wohl, Aleksandar H. 2364 IM AUS 7.0 | +W11 +B9 -W1 +B20 +W13 +W2 -B4 +B7 +W15
4 Johnson, Quentin 2144 -- NZL 5.5 | +W14 +B24 +W15 -B1 =W12 =B13 +W3 -W2 =B9
5 Bennett, Hilton P 2100 CM NZL 5.5 | =W17 +B20 =W12 +B24 +W6 -B1 =W7 +B16 -B2
6 Chan, Peng Kong 2263 IM SIN 5.5 | +B23 +W21 -B2 =W7 -B5 +W10 +B13 -B1 +W16
7 Van Dijk, Peter 2076 -- NZL 5.0 | +W25 -B1 +W11 =B6 +W15 =B12 =B5 -W3 =B8
8 Benson, Christopher 1895 -- NZL 5.0 | -B2 +W19 +W28 -B13 +W9 +B11 -W1 =B10 =W7
9 Rains, Timothy 2003 -- NZL 5.0 | +B18 -W3 +B14 -W2 -B8 +W26 =B23 +W25 =W4
10 Timergazi, Layla 1889 -- NZL 5.0 | -W1 +B25 -W13 +B26 =W24 -B6 +W18 =W8 +B23
11 Dolejs, Dan 1871 -- NZL 5.0 | -B3 +W18 -B7 +W27 +B17 -W8 -B14 +B22 +W20
12 Kempen, Leon 1970 CM AUS 5.0 | +W29 =B15 =B5 +W21 =B4 =W7 -B2 =W14 =B13
13 Rains, Edward 2092 -- NZL 4.5 | +B19 -W2 +B10 +W8 -B3 =W4 -W6 =B24 =W12
14 Nicholls, Leighton 1854 -- NZL 4.5 | -B4 +W26 -W9 +B28 +W20 -B15 +W11 =B12 -W1
15 Donaldson, Bruce 2109 -- NZL 4.5 | +B27 =W12 -B4 +W17 -B7 +W14 -B16 +W23 -B3
16 Jackson, L Ross 1990 -- NZL 4.5 | -- =B17 -W23 +W18 +B22 +B24 +W15 -W5 -B6
17 Roura, Federico 1751 -- NZL 4.5 | =B5 =W16 =B21 -B15 -W11 =W22 =B27 +BYE +W26
18 Mulligan, Allan W 1655 -- NZL 4.5 | -W9 -B11 =W25 -B16 +BYE +W19 -B10 +W27 +B24
19 Gloistein, Bruce H 1695 -- NZL 4.5 | -W13 -B8 +W29 =B23 -W26 -B18 +BYE +W28 +B25
20 Hothersall, Rik 1956 -- NZL 4.0 | +B28 -W5 +B22 -W3 -B14 =B23 =W24 +W21 -B11
21 Nijman, Arie J 1991 -- NZL 4.0 | +W22 -B6 =W17 -B12 -W23 +BYE =B25 -B20 +W29
22 Dellaca, Bruce 1610 -- NZL 4.0 | -B21 +W23 -W20 =B25 -W16 =B17 +B29 -W11 +B28
23 Gold, Hamish R 1866 -- NZL 3.5 | -W6 -B22 +B16 =W19 +B21 =W20 =W9 -B15 -W10
24 Marko, Helmut S 1983 CM PNG 3.5 | +B26 -W4 +B27 -W5 =B10 -W16 =B20 =W13 -W18
25 Cooper, Nigel 1692 -- NZL 3.5 | -B7 -W10 =B18 =W22 +B29 +W27 =W21 -B9 -W19
26 Ryan, Tom 1200 -- NZL 3.5 | -W24 -B14 +BYE -W10 +B19 -B9 =W28 +W29 -B17
27 Brockway, Andrew 1770 -- NZL 3.5 | -W15 +B29 -W24 -B11 +W28 -B25 =W17 -B18 +BYE
28 Whittington, Seth 1000 -- NZL 2.5 | -W20 +BYE -B8 -W14 -B27 +W29 =B26 -B19 -W22
29 Whittington, Finn 1100 -- NZL 1.0 | -B12 -W27 -B19 +BYE -W25 -B28 -W22 -B26 -B21

September 28th - October 6th 2013 - George Trundle NZ Masters Tournament, Auckland.

Download Masters games file here (pgn; Masters rounds 1-9)

Download Qualifiers games file here (pgn; Qualifiers rounds 1-9)

Updates, comments, corrections etc at http://www.chesschat.org/showthread.php?15015-George-Trundle-Masters-Qualifiers-2013

Results on Vega: Masters
Masters 1st IM Alex Wohl, 2nd IM Stephen Solomon, 3rd= IM Peng Kong Chan, FM Luke Li and IM Paul Garbett. Li and Garbett share the trophy for best NZL result.
Results on Vega: Qualifiers
Qualifiers 1st Scott Yang, 2nd= Hans Gao and Nathan Goodhue
There are more photos at www.facebook.com/NZChessFederation.

Hans Gao and Nathan Goodhue   Scott Yang   Paul Garbett, Luke Li and Peng Kong Chan
Qualifiers 2nd = Hans Gao and Nathan Goodhue   Qualifiers winner: Scott Yang   Masters 3rd= Paul Garbett, Luke Li and Peng Kong Chan
Stephen Solomon   Alex Wohl and Bruce Wheeler  
Masters 2nd: Stephen Solomon   Masters winner: Alex Wohl (left), with Auckland CC President Bruce Wheeler  

Masters

 Pos ID  NAME                 Elo   T  Fed   Pts  |  1   2   3   4   5   6   7   8   9  10 
------------------------------------------------------------------------------------------
1 10 Wohl, Aleksandar H. 2364 IM AUS 6.5 | * 0 ½ ½ 1 1 1 1 ½ 1
2 8 Solomon, Stephen J. 2404 IM AUS 6.0 | 1 * ½ 0 ½ 1 0 1 1 1
3 9 Chan, Peng Kong 2263 IM SIN 5.0 | ½ ½ * ½ ½ ½ ½ ½ 1 ½
4 3 Li, Zuhao Luke 2318 FM NZL 5.0 | ½ 1 ½ * 0 0 ½ ½ 1 1
5 2 Garbett, Paul Anthon 2228 IM NZL 5.0 | 0 ½ ½ 1 * 0 ½ 1 ½ 1
6 7 Russell, M K A 2252 -- SRI 4.5 | 0 0 ½ 1 1 * 1 0 1 0
7 4 Hague, Ben 2308 FM NZL 4.0 | 0 1 ½ ½ ½ 0 * ½ ½ ½
8 1 Smith, Robert W 2250 FM NZL 3.5 | 0 0 ½ ½ 0 1 ½ * ½ ½
9 5 Thornton, Giovanni A 2138 -- NZL 3.0 | ½ 0 0 0 ½ 0 ½ ½ * 1
10 6 Watson, Bruce R 2275 FM NZL 2.5 | 0 0 ½ 0 0 1 ½ ½ 0 *

Qualifiers

 Pos ID  NAME                 Elo   T  Fed   Pts  |  1   2   3   4   5   6   7   8   9  10 
------------------------------------------------------------------------------------------
1 4 Yang, Scott 2011 -- NZL 6.5 | * ½ 0 ½ ½ 1 1 1 1 1
2 5 Gao, Hans 2071 -- NZL 6.0 | ½ * 1 1 ½ ½ ½ - 1 1
3 1 Goodhue, Nathan 2032 -- NZL 6.0 | 1 0 * 0 1 0 1 1 1 1
4 8 Bennett, Hilton 1979 CM NZL 5.5 | ½ 0 1 * ½ 1 1 ½ ½ ½
5 7 Milligan, Helen 1988 CM NZL 4.0 | ½ ½ 0 ½ * ½ ½ ½ ½ ½
6 2 Krstev, Antonio 2084 -- NZL 4.0 | 0 ½ 1 0 ½ * 0 0 1 1
7 9 Zhang, William JieWe 1867 -- NZL 4.0 | 0 ½ 0 0 ½ 1 * 1 ½ ½
8 6 Ang, Alphaeus WeiErn 1891 -- NZL 3.5 | 0 + 0 ½ ½ 1 0 * 0 ½
9 3 Li, William XiangWei 1837 -- NZL 3.5 | 0 0 0 ½ ½ 0 ½ 1 * 1
10 10 Jia, Hao 1783 -- NZL 2.0 | 0 0 0 ½ ½ 0 ½ ½ 0 *

September 29th 2013 - Hamilton Lake Invitational , Hamilton
An all-play-all with a time control of 60+10 took place, with the following final scores:
Michael Freeman 2.5/3
Stefan Wagner 2/3
Caleb Wright 1.5/3
William Lynn 0/3

September 21st - 22nd 2013 - Interschools Finals, Mount Maunganui
The official website for the event can be found at http://www.mmrsachess.org/sitepages/Inter-School%20Champs%202013.aspx.
Secondary:
Gold: Westlake Boys High (William Li, Winston Yao, Hao Jia, Harry Cui)
Silver: Auckland Grammar (Hans Gao, Daniel Shen, George Chen, Andrew Li )
Bronze: Macleans College (Leo Zhu, Karl Zhu, Henry Jiang, Alan Chen, Bronson Lum)
Intermediate:
Gold: Auckland Normal (Leo Zhang, Johnson Chen, Nicholas Huang, Tony Wang)
Silver: Buckland's Beach (Richard Jiang, Judd Zhan, Eugene Ngoi, Biyuan Chen, Kevin Guan)
Bronze: Takapuna Normal (William Zhang, Crystal Zhu, Jack Julian, Caleb Barr, Alex Tai)
Primary:
Gold: Hillsborough (Daniel Gong, Aaron Wang, Gaurav Pahuja, Euan McDougall, Shriya Kelderman)
Silver: Kings School (Nathaniel Masfen-Yan, Samuel Tingey, Darrick Pan, Owen Bao, Haven Qin)
Bronze: Holy Cross School (Lucy Massey, Conrad Hart, Rebekah Massey, Stephan Sabu)

Westlake Boys' High   Auckland Normal Intermediate   Hillsborough Primary
NZ Secondary Champions, Westlake Boys' High, left to right: Organiser and Chief Arbiter Bob Smith, team manager Arnold Van Den Heuvel, Harry Cui, Hao Jia, Winston Yao, William Li and Assistant Arbiter Viv Smith.   NZ Intermediate Champions, Auckland Normal Intermediate, front row: Tony Wang, Oscar Yang, Nicholas Huang, Johnson Chen and Leo Zhang.
At the back manager Linton Rathgen
  NZ Primary Champions, Hillsborough Primary, front row: Euan McDougall, Aaron Wang, Daniel Gong, back row: Shriya Kelderman, Wayne McDougall (manager), Gaurav Pahuja
Kings School   James Paget & Paul Franks   Arbiting team
Silver in the Primary final: Kings School, Samuel Tingey, Owen Bao, Haven Qin, Darrick Pan, Nathaniel Masfen-Yan, with manager Ewen Green.   Paul Franks, Mt Maunganui RSA President, plays the first move against James Paget from Waimairi School on the top board of the primary finals.   Arbiting team of Ron Collingwood, Viv Smith, Greg Robinson and Bob Smith.

Secondary

No Name                   Total  1      2      3      4      5      6      7    

1 Westlake Boys High 24.5 9:4.0 5:4.0 2:3.0 3:2.0 7:4.0 8:4.0 10:3.5
2 Auckland Grammar 23.0 8:3.5 3:2.5 1:1.0 5:4.0 4:4.0 6:4.0 7:4.0
3 MacLeans College 21.0 6:3.0 2:1.5 7:4.0 1:2.0 8:3.0 5:4.0 9:3.5
4 Ashburton College 13.5 7:1.5 6:2.0 5:.5 10:4.0 2:0.0 9:2.5 8:3.0
5 Otago Boys High 12.5 10:4.0 1:0.0 4:3.5 2:0.0 9:3.0 3:0.0 6:2.0
6 Hamilton Boys High 12.5 3:1.0 4:2.0 9:2.0 7:2.0 10:3.5 2:0.0 5:2.0
7 Scots College 11.5 4:2.5 8:3.0 3:0.0 6:2.0 1:0.0 10:4.0 2:0.0
8 New Plymouth Boys High 10.5 2:.5 7:1.0 10:4.0 9:3.0 3:1.0 1:0.0 4:1.0
9 Tauranga Boys College 9.0 1:0.0 10:3.0 6:2.0 8:1.0 5:1.0 4:1.5 3:.5
10 Havelock North High 2.0 5:0.0 9:1.0 8:0.0 4:0.0 6:.5 7:0.0 1:.5

Intermediate

No Name              Total  1      2      3      4      5      6      7    

1 Auckland Normal 25.5 11:4.0 2:4.0 3:4.0 5:2.5 6:4.0 4:4.0 8:3.0
2 Buckland's Beach 22.5 4:4.0 1:0.0 12:4.0 6:4.0 3:2.5 5:4.0 9:4.0
3 Takapuna Normal 18.0 9:3.0 7:3.5 1:0.0 8:4.0 2:1.5 10:4.0 6:2.0
4 Blockhouse Bay 15.0 2:0.0 11:3.0 7:3.5 9:2.5 5:2.0 1:0.0 14:4.0
5 Balmacewen 14.5 10:3.5 6:2.0 9:3.0 1:1.5 4:2.0 2:0.0 12:2.5
6 Cobham 14.0 13:3.0 5:2.0 10:3.0 2:0.0 1:0.0 12:4.0 3:2.0
7 Rosehill 13.5 8:3.0 3:.5 4:.5 10:3.0 12:2.0 9:2.5 13:2.0
8 Mount Maunganui 13.0 7:1.0 12:2.0 14:4.0 3:0.0 11:1.0 13:4.0 1:1.0
9 Fairfield 12.0 3:1.0 14:4.0 5:1.0 4:1.5 13:3.0 7:1.5 2:0.0
10 Peterhead School 11.0 5:.5 13:4.0 6:1.0 7:1.0 14:2.0 3:0.0 11:2.5
11 Feilding 11.0 1:0.0 4:1.0 13:2.0 12:1.5 8:3.0 14:2.0 10:1.5
12 Thorndon School 10.0 14:2.0 8:2.0 2:0.0 11:2.5 7:2.0 6:0.0 5:1.5
13 Chapman College 9.0 6:1.0 10:0.0 11:2.0 14:3.0 9:1.0 8:0.0 7:2.0
14 Patea Area School 7.0 12:2.0 9:0.0 8:0.0 13:1.0 10:2.0 11:2.0 4:0.0

Primary

No Name                     Total  1      2      3      4      5      6      7    

1 Hillsborough 26.5 6:4.0 2:3.0 3:3.5 8:4.0 4:4.0 5:4.0 9:4.0
2 Kings School 18.5 11:4.0 1:1.0 5:4.0 4:2.0 3:2.0 6:3.0 8:2.5
3 Holy Cross School 16.0 4:3.0 10:3.5 1:.5 6:2.0 2:2.0 12:4.0 5:1.0
4 Willow Park School 15.5 3:1.0 12:4.0 8:3.5 2:2.0 1:0.0 9:3.0 10:2.0
5 Johnsonville School 14.5 9:3.0 8:2.0 2:0.0 7:3.5 6:3.0 1:0.0 3:3.0
6 Kaurilands 13.5 1:0.0 11:3.0 7:3.5 3:2.0 5:1.0 2:1.0 12:3.0
7 Hukanui 13.5 8:1.0 9:3.5 6:.5 5:.5 12:2.0 10:3.0 11:3.0
8 Waimairi 13.0 7:3.0 5:2.0 4:.5 1:0.0 10:3.0 11:3.0 2:1.5
9 Hereworth School 10.5 5:1.0 7:.5 10:3.5 12:2.5 11:2.0 4:1.0 1:0.0
10 Manchester Street School 10.0 12:2.0 3:.5 9:.5 11:3.0 8:1.0 7:1.0 4:2.0
11 Omanu 8.5 2:0.0 6:1.0 12:2.5 10:1.0 9:2.0 8:1.0 7:1.0
12 Lepperton School 8.0 10:2.0 4:0.0 11:1.5 9:1.5 7:2.0 3:0.0 6:1.0

September 17th 2013 - Auckland Interschools Finals, Auckland.
Intermediate standings.
1. (Central) Auckland Normal Intermediate
2. (North) Takapuna Normal Intermediate
3. (East) Bucklands Beach Intermediate
4. (West) Blockhouse Bay Intermediate
5. (South) Rosehill Intermediate
Primary standings.
1. (Central) Hillsborough Primary School
2. (South) Holy Cross School Papatoetoe
3. (East) Kings School
4. (North) Willow Park School
5. (West) Kaurilands School

Vega results: Intermediate
Vega results: Primary

Primary and Intermediate Finals
Shortly after the start of round 1...

There were friendly matches between the Intermediate and Primary teams with the bye each round; results as follows:
Round 1 Takapuna Normal Intermediate 1-3 Hillsborough Primary School
Round 2 Auckland Normal Intermediate 4-0 Kaurilands School
Round 3 Blockhouse Bay Intermediate 2½-1½ Kings School
Round 4 Bucklands Beach Intermediate 4-0 Willow Park School
Round 5 Rosehill Intermediate 2-2 Holy Cross School Papatoetoe

September 14th -15th 2013 - North Shore Open, Auckland.
Hosted by the North Shore Chess Club.
Full results:
Open:
1st IM Puchen Wang
2nd IM Paul Garbett
3rd= FM Ben Hague, Hans Gao, Hao Jia, & Daniel Runcan
under-2100 1st Alphaeus Ang; 2nd William Li
under-1900 1st= Daniel Gong & Leo Zhang

B-Grade:
1st Christopher Riding
2nd Harry Cui
3rd Karl Holdo
4th= Hilton Jacobs;
Allen Fan & Paul Kamberi (1st= under-1650);
Bella Qian & Aaron Wang (1st= under-1300)

Junior:
1st Nicole Shu Yu Qin
2nd= Jack Sun & Alex Fu (1st= under-10),
Rodney Li, Brijesh Sivabalan
under-8 1st Jennifer Zhang

Vega results for the Open
Games from the Open (pgn file)

Vega results for the B-Grade
Vega results for the Junior tournament.

Puchen Wang   Paul Garbett   Hao Jia, Daniel Runcan, FM Ben Hague and Hans Gao
Open 1st: IM Puchen Wang
  Open 2nd: IM Paul Garbett
  Open 3rd= Hao Jia, Daniel Runcan, FM Ben Hague and Hans Gao
Alphaeus Ang   Daniel Gong and Leo Zhang   Chris Riding and David Evans
Under 2100 Grade prize: Alphaeus Ang
  Under 1900 Grade prize: Daniel Gong and Leo Zhang
  B-Grade winner: Chris Riding, with North Shore CC Committee member David Evans
Karl Holdo   Paul Kamberi, Allen Fan, and Aaron Wang    
B-Grade 3rd: Karl Holdo
  B-Grade 4th= Paul Kamberi, Allen Fan, and Aaron Wang, with North Shore CC Committee member Peter Stuart    

Open

Pos NAME                Rtg   T  Fed  Pts |   1     2     3     4     5  
--------------------------------------------------------------------------
1 Wang, Pu Chen 2379 IM NZL 5.0 | +W20 +B7 +W11 +B3 +B5
2 Garbett, Paul A 2332 IM NZL 4.0 | -W7 +B17 +W12 +B18 +W10
3 Hague, Ben 2399 FM NZL 3.5 | +B19 +W15 +B9 -W1 =B4
4 Gao, Hans 2236 -- NZL 3.5 | -B6 +W22 +B7 +W8 =W3
5 Jia, Hao 1783 -- NZL 3.5 | +B13 +W8 =BYE +B11 -W1
6 Runcan, Daniel I 1949 -- ROU 3.5 | +W4 -B9 =BYE +B20 +W14
7 Ang, Alphaeus WeiErn 1973 -- NZL 3.0 | +B2 -W1 -W4 +B17 +W20
8 Thornton, Giovanni A 2209 -- NZL 3.0 | +W16 -B5 +W10 -B4 +W18
9 Watson, Bruce R 2373 FM NZL 3.0 | +B23 +W6 -W3 -B10 +W16
10 Lim, Benjamin U 2108 -- NZL 3.0 | +B12 +W24 -B8 +W9 -B2
11 Duneas, John 2195 -- NZL 2.5 | +B25 +W14 -B1 -W5 =B15
12 Gong, Daniel 1880 -- NZL 2.5 | -W10 +BYE -B2 =W13 +B21
13 Li, William (Xiang W 2060 -- NZL 2.5 | -W5 =B16 =W17 =B12 +W23
14 Zhang, Leo 1858 -- NZL 2.5 | +W18 -B11 =W20 +B21 -B6
15 Bennett, Hilton P 2100 CM NZL 2.5 | +W21 -B3 =BYE =B16 =W11
16 Johns, Daniel P 1930 -- NZL 2.0 | -B8 =W13 +B22 =W15 -B9
17 Timergazi, Layla 1889 -- NZL 2.0 | =B22 -W2 =B13 -W7 +B24
18 McCrone, Jeffrey 2086 -- NZL 2.0 | -B14 +W23 +B24 -W2 -B8
19 Milligan, Helen (W) 2049 WFM NZL 2.0 | -W3 =B21 =BYE +W24 --
20 Evans, David J 2034 -- NZL 1.5 | -B1 +W25 =B14 -W6 -B7
21 Taylor, Richard 1862 -- NZL 1.5 | -B15 =W19 +B25 -W14 -W12
22 Krstev, Antonio 2157 -- NZL 1.5 | =W17 -B4 -W16 -B23 +W25
23 Gunn, Neil J 1989 -- NZL 1.5 | -W9 -B18 =BYE +W22 -B13
24 Cooper, Nigel 1692 -- NZL 1.0 | +BYE -B10 -W18 -B19 -W17
25 Gilmour, Mark 1922 -- NZL 1.0 | -W11 -B20 -W21 +BYE -B22

B-Grade

Pos NAME                Rtg   T  Fed  Pts |   1     2     3     4     5  
--------------------------------------------------------------------------
1 Riding, Christopher 1785 -- NZL 4.5 | +B13 +W9 =BYE +B3 +W4
2 Cui, Harry 1669 -- NZL 4.0 | +W14 +B12 =B5 =W4 +W6
3 Holdo, Karl 1690 -- NZL 3.5 | +B7 +W8 =B4 -W1 +B11
4 Jacobs, Hilton J 1762 -- NZL 3.0 | +W10 +B6 =W3 =B2 -B1
5 Qian, Bella 1045 -- NZL 3.0 | +W11 =B10 =W2 -B6 +W14
6 Fan, Allen 1619 -- NZL 3.0 | +B17 -W4 +B8 +W5 -B2
7 Wang, Aaron 1232 -- NZL 3.0 | -W3 =B15 +W16 +B10 =W9
8 Kamberi, Paul 1404 -- NZL 3.0 | +W15 -B3 -W6 +B16 +W12
9 Chen, Johnson 1603 -- NZL 2.5 | +W16 -B1 -W12 +B18 =B7
10 Pan, Darrick 1241 -- NZL 2.5 | -B4 =W5 +B17 -W7 +B18
11 Garland, Mana 1494 -- NZL 2.5 | -B5 =W17 +B15 +B12 -W3
12 Wang, Tony 1308 -- NZL 2.0 | +B18 -W2 +B9 -W11 -B8
13 Zhang, Jasmine 1259 -- NZL 2.0 | -W1 -B16 -W18 +W15 +B17
14 Zhu, Crystal 1196 -- NZL 1.5 | -B2 +W18 -- =W17 -B5
15 Hutchinson, Al 0 -- NZL 1.5 | -B8 =W7 -W11 -B13 +BYE
16 Zhu, Martin (W) 1124 -- NZL 1.0 | -B9 +W13 -B7 -W8 --
17 McRae, John 1162 -- NZL 1.0 | -W6 =B11 -W10 =B14 -W13
18 Sidhu, Vikramjit Sin 0 -- NZL 1.0 | -W12 -B14 +B13 -W9 -W10

Junior

Pos NAME                Rtg   T  Fed  Pts |   1     2     3     4     5  
--------------------------------------------------------------------------
1 Qin, Nicole Shu Yu 1024 -- NZL 4.5 | +B9 +W14 +B8 +W3 =B2
2 Sun, Jack 1076 -- NZL 4.0 | +W19 +B7 +W12 =B6 =W1
3 Li, Rodney (Xiang Re 1113 -- NZL 4.0 | +W11 +B17 +W18 -B1 +W6
4 Sivabalan, Brijesh D 1079 -- NZL 4.0 | -B7 +W19 +B9 +W8 +B12
5 Fu, Alex 889 -- NZL 4.0 | +W26 -B6 +B25 +W16 +B7
6 Zhang, Jennifer 0 -- NZL 3.5 | +B20 +W5 +B21 =W2 -B3
7 Barr, Caleb 0 -- NZL 3.0 | +W4 -W2 +B22 +B10 -W5
8 Salazar Eyre, Lucas 863 -- NZL 3.0 | +W10 +B16 -W1 -B4 +W19
9 Huang, Raymond 0 -- NZL 3.0 | -W1 +B13 -W4 +B27 +W18
10 Wang, Ricky 0 -- NZL 3.0 | -B8 +B11 +W17 -W7 +B20
11 Rabinovic, Gil 534 -- NZL 3.0 | -B3 -W10 +B23 +W14 +B21
12 Xu, David 0 -- NZL 3.0 | +W27 +W21 -B2 +B18 -W4
13 Su, Danny 877 -- NZL 3.0 | -B14 -W9 +B24 +W22 +B17
14 Tingey, Samuel 0 -- NZL 2.5 | +W13 -B1 =W15 -B11 +W25
15 Rabinovic, Noam 703 -- NZL 2.5 | -B24 +W23 =B14 -W20 +B16
16 Zhang, Toby 0 -- NZL 2.0 | +BYE -W8 +B20 -B5 -W15
17 Zheng, Jeffrey 690 -- NZL 2.0 | +W22 -W3 -B10 +B25 -W13
18 Sheen, Joshua 932 -- NZL 2.0 | +B23 +W24 -B3 -W12 -B9
19 Barry, Jacob 0 -- NZL 2.0 | -B2 -B4 +W27 +W24 -B8
20 Li, Leo 705 -- NZL 2.0 | -W6 +B26 -W16 +B15 -W10
21 Qin, Oscar Shu Xuan 989 -- NZL 2.0 | +W25 -B12 -W6 +B26 -W11
22 Zhang, Leo 0 -- NZL 2.0 | -B17 +BYE -W7 -B13 +W26
23 Parker, Liam 0 -- NZL 2.0 | -W18 -B15 -W11 +BYE +B24
24 Zhang, Jerway 0 -- NZL 1.0 | +W15 -B18 -W13 -B19 -W23
25 Meng, Richard 0 -- NZL 1.0 | -B21 +B27 -W5 -W17 -B14
26 Petranovic, Nikolas 0 -- NZL 1.0 | -B5 -W20 +BYE -W21 -B22
27 Salazar Eyre, Emma 776 -- NZL 1.0 | -B12 -W25 -B19 -W9 +BYE

September 14th - 15th 2013 - Pakuranga Plaza Junior Tournament, Auckland.
Group 1
1= Nathan Tee/Judd Zhan
3. Jonathon Ngoi
4.Sarah Yan
5.Eddy Tan
Group 2
1. Richard Jiang
2. Eugene Ngoi
3= Kevin Guan/Biyuan Chen
5= Caroline Yan/Terry Shen
Group 3
1.Nikolai Tee
2. Arav Gaundar
3= Anthony Hill/Daniel Huang/Aleck Shen

September 7th 2013 - Kapiti Rapid, Paraparaumu.
1st= Scott Wastney and Michael Nyberg.
B/C Grade winner: Layla Timergazi.
See Kapiti Rapid for a report, full results and links to photos.

September 4th 2013 - South Island School Teams Tournament, Ashburton.
Winners:
Secondary: Ashburton College (Ashburton)
Intermediate: Balmacewen Intermediate (Dunedin)
Primary: Waimairi School (Christchurch)

September 2nd-4th 2013 - Auckland Intersecondary Teams finals, Auckland.
Played in three sections:
Open A-grade: Westlake Boys HS
Open B-grade: Auckland Grammar
Juniors: Macleans College

Thanks to Bruce Dixon of Macleans College for the photos.

Westlake Boys High School   Auckland Grammar   Macleans College
Open A-grade: Westlake Boys HS   Open B-grade: Auckland Grammar   Juniors: Macleans College
  OPEN, A-grade 1 2 3 4 5 6 GP MP
1 Westlake Boys H.S. 1   3 3 4 14 8
2 Auckland Grammar 1   2 2 13½ 8
3 Macleans College 1 2   3 2 10½ 6
4 Auckland Grammar 2 1 2   3 9 3
5 Westlake Boys H.S. 2 ½ 1   2 3
6 Mt Roskill Grammar 0 ½ 2 1 2   2

Top scorers:
Board 1: William Li (WBHS1) & Daniel Shen (AGS1) 4/5; Leo Zhu (MC) 3½/5.
Board 2: Hans Gao (AGS1) 4½/5; Winston Yao (WBHS1) 3½/5; Andrew Li (WBHS2) 2½/5.
Board 3: Hao Jia (WBHS1) 55/5; Henry Jiang (MC) 2½/4; Ben Liu (AGS2) 2½/5.
Board 4: Miles Lee (AGS2) 4/5; Andrew Li (AGS1) 3/5; Kevin Lee (WBHS2) 2/3.

  OPEN, B-grade 1 2 3 4 5 6 GP MP
1 Auckland Grammar 1   3 4 3 3 16½ 10
2 Macleans College 1 1   2 4 3 13½ 7
3 Westlake Boys H.S. ½ 2   12 7
4 Auckland Grammar 2 0 0   3 3 4
5 Macleans College 2 1 ½ ½ 1   4 7 2
6 Auckland Grammar 3 1 1 ½ 1 0   0

Top scorers:
Board 1: Allen Huang (AGS1) 4½/5; Oliver Li (MC2), Luke Wang (WBHS) & Jing Yu (MC1) 3/5.
Board 2: Karl Zhu (MC1) 4½/5; Darren Zhang (WBHS) 3½/5; Lawrence Leow (AGS) 3/5.
Board 3: Nicholas Quek (AGS1) 5/5; Jiapeng Li (MC2) 3/4; Weber Wang (WBHS) 2½/5.
Board 4: Jephraim Florendo (AGS1) 5/5; George Han (WBHS) & Richard Zhou (AGS2) 3/5.

  JUNIORS 1 2 3 4 5 6 GP MP
1 Macleans College   4 3 14½ 8
2 Westlake Boys H.S.   2 4 13½ 9
3 Auckland Grammar 2 0 2   2 3 6
4 Mt Roskill Grammar   3 9 2
5 Auckland Grammar 1 1 2   3
6 St Kentigern College ½ 0 1 1   5 2

Top scorers:
Board 1: Nathan Tee (MC) 4/5; Max Benson (AGS1) 3½/5; David Rong (WBHS) & Kevin Shen (SKC) 2½/5.
Board 2: George Wang (WBHS) 4½/5; Catherin Chen (MC) 3/5; Samuel Ng (AGS2) 2½/5.
Board 3: Bryner Lum (MC) 5/5; Byung-chan Kim (WBHS) 4/5; Max Lee (AGS2) 3/5.
Board 4: Shinay Singh (MRGS) 3/3; Jonas Rogado (MC) & Andy Yang (WBHS) 2½/5.

August 19th - 24th 2013 - New Caledonia International Open, Nouméa, NEW CALEDONIA.
FM Bob Smith scored 6/9 and wfm Viv Smith 5/9.

August 18th 2013 - 7th MC Cup, Auckland
www.chesspower.co.nz/webapps/site/88770/218535/events/events.html.
Pawns Division (22 players, 6 rounds, Swiss)
http://bit.ly/1dksQBG
Under 6 Winner - Oscar Qin 4.0
Under 8 Winner - Kimberly Yuan 3.5
Under 10 Winner - Leo Zhanye Su 4.0
Under 12 Winner - Anirudh Gomber 5.0
Best Girl - Emma Salazar 6.0 1st
Overall - Emma Salazar 6.0
Knights Division (22 players, 6 rounds, Swiss)
http://bit.ly/16nxkDV
Under 8 Winner - Stanley Yao 3.5
Under 10 Winner - Nic Terzaghi 4.5
Under 12 Winner - David Xu 4.0
Best Girl - Jayti Pattni 3.0
1st Overall - Reagan Wang 5.0
Rooks Division (21 players, 6 rounds, Swiss)
http://bit.ly/1dksXx7
Under 8 Winner - Jennifer Zhang 5.0
Under 10 Winner - Sam Zhuang 4.0
Under 12 Winner - Lucas Salazar 4.5
Under 14 Winner - Svetlana Gallage 2.0
Best Girl - Jennifer Zhang 5.0
1st Overall - Brijesh Sivabalan 5.0
Kings Division (8 players, 7 rounds, Round Robin)
http://bit.ly/19s7TSX
1st Overall - Bella Qian 5.0
2nd Overall - Nicole Qin 4.5
3rd Overall - Jack Sun 4.0

Photos at https://www.facebook.com/NZChessFederation

August 15th 2013 - Howick Primary Interschools, Auckland.
1st Bucklands Beach 1
Full Vega results here

 ID NAME                  Rtg   Fed               Scr |   1     2     3     4     5     6  
---------------------------------------------------------------------------------------
1 Bucklands Beach ONE 0 BBP 21.0 | +W2 +B8 +W3 +B4 +B11 +W13
2 Pigeon Mountain ONE 0 PGN 16.5 | -B1 +W17 +B15 +B16 =W4 =W3
3 Wakaaranga ONE 0 WAK 16.0 | +W13 +B6 -B1 +W5 +W7 =B2
4 Howick Primary 0 HOW 15.0 | +W11 +B12 +W16 -W1 =B2 =B6
5 Cockle Bay ONE 0 COB 15.0 | -W8 +B15 +W12 -B3 -W6 +B17
6 Bucklands Beach TWO 0 BBP 13.0 | +B7 -W3 +B8 =W11 +B5 =W4
7 Pigeon Mountain TWO 0 PGN 13.0 | -W6 -B13 +BYE +W10 -B3 =W15
8 Point View ONE 0 POI 12.5 | +B5 -W1 -W6 =B13 +W14 =B9
9 Cockle Bay TWO 0 COB 12.0 | +B10 -W16 -B11 -W15 +BYE =W8
10 Point View THREE 0 POI 11.5 | -W9 +B14 =W13 -B7 +W16 =B12
11 Point View TWO 0 POI 11.0 | -B4 +BYE +W9 =B6 -W1 =B16
12 Willowbank TWO 0 WIL 11.0 | +BYE -W4 -B5 =B14 =W17 =W10
13 Mellons Bay ONE 0 MEL 10.5 | -B3 +W7 =B10 =W8 +B15 -B1
14 Owairoa Primary 0 OWA 10.5 | -B16 -W10 +B17 =W12 -B8 +BYE
15 Wakaaranga TWO 0 WAK 10.0 | +B17 -W5 -W2 +B9 -W13 =B7
16 Willowbank ONE 0 WIL 9.5 | +W14 +B9 -B4 -W2 -B10 =W11
17 Mellons Bay TWO 0 MEL 8.0 | -W15 -B2 -W14 +BYE =B12 -W5

August 15th 2013 - Howick Intermediate Interschools, Auckland.
1st Bucklands Beach 1
Full Vega results here

 ID NAME                  Rtg   Fed               Scr |   1     2     3     4     5     6  
---------------------------------------------------------------------------------------
1 Bucklands Beach ONE 0 BBI 24.0 | +W9 +B5 +W4 +B6 +W8 +W7
2 Bucklands Beach THRE 0 BBI 23.0 | +B10 +W6 +B8 +W4 +B7 +W9
3 Bucklands Beach TWO 0 BBI 22.0 | +W4 +B7 +W9 +B5 +W6 +W10
4 Somerville Int ONE 0 SOM 13.0 | -B3 +W10 -B1 -B2 +W9 +B5
5 Farm Cove Int ONE 0 FCI 10.5 | =B8 -W1 +B7 -W3 +B10 -W4
6 Farm Cove Int TWO 0 FCI 7.5 | =W7 -B2 +W10 -W1 -B3 =B8
7 Somerville Int TWO 0 SOM 6.5 | =B6 -W3 -W5 +B9 -W2 -B1
8 Somerville Int THREE 0 SOM 5.5 | =W5 -B9 -W2 -B10 -B1 =W6
9 Mission Heights ONE 0 MHJ 5.0 | -B1 +W8 -B3 -W7 -B4 -B2
10 Mission Heights TWO 0 MHJ 3.0 | -W2 -B4 -B6 +W8 -W5 -B3

August 10th - 11th 2013 - Auckland Chess Centre Weekender, Auckland.
Open
1st FM Ben Hague 6½/7
2nd Gino Thornton 5½
3rd Hans Gao 5
Under-2100
1st= Leo Zhang, Antonio Krstev and John Duneas 4
Under-1800
1st= Byron Lam, Simon Lyall, Joy Shu Yan Qin and Alphaeus WeiErn Ang 4
Under-1500
1st Saeed Mallak 3½
2nd= Nicole Shu Yu Qin, David Ansell, Rodney Li, Alex Fu, Jacob Barry, Leo Li and Brijesh Sivabalan 3

Full Vega results here
Thanks to Simon Lyall for photos: http://www.flickr.com/photos/simonlyall/sets/72157635017439779/

Pos NAME                Rtg   T  Fed  Pts |   1     2     3     4     5     6     7  
--------------------------------------------------------------------------------------
1 Hague, Ben 2345 FM NZL 6.5 | +B8 +W6 +B10 +W2 +B4 +W3 =W5
2 Thornton, Giovanni A 2160 -- NZL 5.5 | +B19 +W14 +B4 -B1 +W11 +W9 =B6
3 Gao, Hans 2287 -- NZL 5.0 | +W12 -B4 +W17 +B7 +W5 -B1 +W11
4 Li, William (Xiang W 2037 -- NZL 4.5 | +B20 +W3 -W2 +B8 -W1 =B14 +W7
5 Wheeler, Bruce 2077 -- NZL 4.5 | +W23 =B7 +W13 =BYE -B3 +W10 =B1
6 Runcan, Daniel I 1982 -- ROU 4.5 | +W25 -B1 +W12 =BYE +B16 =B7 =W2
7 Zhang, Leo 1851 -- NZL 4.0 | +B26 =W5 +B9 -W3 +B18 =W6 -B4
8 Lam, Byron 1654 -- NZL 4.0 | -W1 +B24 +W15 -W4 +B20 -B11 +W14
9 Lyall, Simon 1702 -- NZL 4.0 | +W21 =B11 -W7 +B25 +W14 -B2 =W13
10 Krstev, Antonio 2038 -- NZL 4.0 | +W24 +B15 -W1 -B14 +W17 -B5 +W20
11 Duneas, John 2046 -- NZL 4.0 | +B17 =W9 +W16 =BYE -B2 +W8 -B3
12 Qin, Joy Shu Yan 1523 -- NZL 4.0 | -B3 +W20 -B6 +W22 +W15 -B13 +B18
13 Ang, Alphaeus WeiErn 1724 -- NZL 4.0 | =B18 +W27 -B5 -W16 +B19 +W12 =B9
14 Gautam, Asheesh 1776 -- FIJ 3.5 | +W22 -B2 +B21 +W10 -B9 =W4 -B8
15 Mallak, Saeed 0 -- IRI 3.5 | +BYE -W10 -B8 +W26 -B12 +W22 =B16
16 Fan, Allen Chi Zhou 1555 -- NZL 3.5 | =BYE +W18 -B11 +B13 -W6 =B17 =W15
17 Qin, Nicole Shu Yu 1024 -- NZL 3.0 | -W11 +B22 -B3 +W21 -B10 =W16 =B19
18 Ansell, David 0 -- NZL 3.0 | =W13 -B16 +W23 +B19 -W7 =B25 -W12
19 Li, Rodney (Xiang Re 1113 -- NZL 3.0 | -W2 =B25 +B26 -W18 -W13 +B24 =W17
20 Fu, Alex 889 -- NZL 3.0 | -W4 -B12 +W24 +B27 -W8 +B21 -B10
21 Barry, Jacob 0 -- NZL 3.0 | -B9 +BYE -W14 -B17 +W27 -W20 +B26
22 Li, Leo 705 -- NZL 3.0 | -B14 -W17 +BYE -B12 +W26 -B15 +W27
23 Sivabalan, Brijesh D 1079 -- NZL 3.0 | -B5 -W26 -B18 -W24 +BYE +B27 +W25
24 Pan, Darrick 956 -- NZL 2.5 | -B10 -W8 -B20 +B23 =W25 -W19 +BYE
25 Su, Danny 877 -- NZL 2.5 | -B6 =W19 +B27 -W9 =B24 =W18 -B23
26 Salazar Eyre, Lucas 863 -- NZL 2.0 | -W7 +B23 -W19 -B15 -B22 +BYE -W21
27 Salazar Eyre, Emma 776 -- NZL 0.5 | =BYE -B13 -W25 -W20 -B21 -W23 -B22

August 9th 2013 - Wellington Primary Interschools, Wellington.
Winners: Johnsonville School (Karthik Konakanchi; Cameron Phillip; Pramodh Konakanchi; Evgeny Zhilken)

August 9th - 19th 2009 - 10th IGB Dato' Arthur Tan Open Chess Championship, Kuala Lumpur, MALAYSIA.
Kiwis abroad: FM Bob Smith in the Open, http://www.chess-results.com/tnr108175.aspx?lan=1, and CM Paul Spiller in the Seniors, http://www.chess-results.com/tnr108176.aspx?lan=1.

August 7th 2013 - Bay of Plenty Intermediate and Secondary Interschools, Tauranga.
Intermediate:
1st Mt Maunganui Intermediate
2nd= Chapman College and Tauranga Intermediate

Secondary:
1st Tauranga Boys College A
2nd Whakatane High
3rd Tauranga Boys College B

August 7th 2013 - North Shore Intermediate Interschools, Auckland.
1st Takapuna Normal A
2nd Murrays Bay B
3rd= Northcross A and Murrays Bay A

August 6th 2013 - Bay of Plenty Primary Interschools, Tauranga.
1st Omanu A
2nd Bethlehem College
3rd Omanu B

August 6th 2013 - North Shore Primary Interschools, Auckland.
1st Willowpark A
2nd= Devonport A and Murrays Bay A

August 4th 2013 - Junior Interclubs, Auckland.
1st North Shore A with 25½
2nd Auckland A, 24½
3rd Howick-Pakuranga, 18½

    1 2 3 4 5 6 7 8 Pts
1 North Shore A xx 3 4 4 4 4 4 25½
2 Auckland A xx 3 4 4 4 4 4 24½
3 Howick-Pakuranga 1 1 xx 3 4 3 3 18½
4 Auckland B 0 0 ½ xx 4 4 12½
5 North Shore B 0 0 1 xx 3 4 12
6 Auckland C 0 0 0 xx 3 10½
7 Papatoetoe A 0 0 1 0 1 ½ xx 2
8 Papatoetoe B 0 0 1 0 0 1 2 xx 4

Leading scorers:
Board 1: Leo Zhang (AC) & William Zhang (NS) 6½; Judd Zhan (HP) 5; Crystal Zhu (NS B) 3½.
Board 2: Alphaeus Ang (AC) 7; Hao Jia (NS) 6; Richard Jiang (HP) 4½; Sarah Yan (AC B) 3½.
Board 3: Allen Fan (AC), Winston Yao (NS) & Karl Zhu (HP) 6; Nicole Qin (AC B) 3.
Board 4: Thomas Chen (NS) 7; Johnson Chen (AC) 5; Ally Tang (AC B) 4; Kevin Guan (HP), Richard Meng (NS B) & Ryan Nguyen (PT) 3.

Photos at http://www.flickr.com/photos/simonlyall/sets/72157634919059363/ - thanks to Simon Lyall!

July 26th - 28th 2013 - Waikato Open, Hamilton.
Waikato Open Champion: FM Bob Smith
Full Vega results here

Waikato under-1800 Champion: Richard Dare
Full Vega results here

Open

Pos NAME                Rtg   T  Fed  Pts |   1     2     3     4     5     6  
--------------------------------------------------------------------------------
1 Smith, Robert W 2323 FM NZL 5.0 | +B9 +W8 =B6 +W2 +W5 =B3
2 Noble, Mark F 2305 FM NZL 4.0 | +W4 =B3 +W12 -B1 =W7 +B6
3 Steadman, Michael V 2289 FM NZL 4.0 | +B19 =W2 =B5 +W9 =W6 =W1
4 Blaxall, Craig S 1934 -- NZL 4.0 | -B2 +W15 +B16 =BYE =W8 +B9
5 Hague, Ben 2399 FM NZL 3.5 | =W7 +B11 =W3 +W10 -B1 =B8
6 Stuart, Peter W 2108 NM NZL 3.5 | +W13 +B10 =W1 =BYE =B3 -W2
7 Wright, Caleb 1976 -- NZL 3.5 | =B5 =W16 -B9 +W15 =B2 +W14
8 Hart, Ralph 2279 -- NZL 3.5 | +W18 -B1 +W13 =BYE =B4 =W5
9 Ang, Alphaeus WeiErn 1973 -- NZL 3.0 | -W1 +B18 +W7 -B3 +B12 -W4
10 Yang, Scott 2148 -- NZL 3.0 | =B16 -W6 +W14 -B5 +B15 =W11
11 Lyall, Simon 1820 -- NZL 3.0 | =B12 -W5 =B19 =B13 +W16 =B10
12 Tan, Eddie K C 1998 -- ENG 3.0 | =W11 +B14 -B2 =BYE -W9 +B16
13 Zhang, Leo 1858 -- NZL 2.5 | -B6 +W19 -B8 =W11 -B14 +W18
14 Cooper, Nigel 1692 -- NZL 2.5 | =BYE -W12 -B10 +B18 +W13 -B7
15 James, Jack 1857 -- NZL 2.0 | -W17 -B4 +W18 -B7 -W10 +B19
16 Dolejs, Dan 1871 -- NZL 1.5 | =W10 =B7 -W4 =BYE -B11 -W12
17 Bennett, Hilton P(W) 2100 CM NZL 1.0 | +B15 -- -- -- -- --
18 Gautam, Asheesh 1902 -- FIJ 1.0 | -B8 -W9 -B15 -W14 +W19 -B13
19 Lynn, K William 1927 -- NZL 1.0 | -W3 -B13 =W11 =BYE -B18 -W15

B-Grade

Pos NAME                Rtg   T  Fed  Pts |   1     2     3     4     5     6  
--------------------------------------------------------------------------------
1 Dare, Richard J 1788 -- NZL 5.0 | +B9 +W6 +B3 =W4 =B2 +W8
2 Wang, Tony 1308 -- NZL 4.5 | =BYE =B8 +W14 +B7 =W1 +W4
3 Kennedy, Ian 1741 -- NZL 4.0 | +W12 +B10 -W1 +B8 -B4 +W11
4 Fan, Allen Chi Zhou 1619 -- NZL 4.0 | =BYE +B5 +W7 =B1 +W3 -B2
5 Symon, Benjamin 1297 -- NZL 4.0 | +B14 -W4 -B6 +BYE +W12 +B7
6 Judkins, Gary L 1556 -- NZL 3.5 | +W18 -B1 +W5 =B10 -W7 +W17
7 Crombie, Nigel 1675 -- NZL 3.0 | +B15 +W11 -B4 -W2 +B6 -W5
8 Davis, Daniel 1418 -- NZL 3.0 | =BYE =W2 +B9 -W3 +B16 -B1
9 Dare, Lillian 1227 -- NZL 3.0 | -W1 +B13 -W8 =BYE +B15 =B10
10 Charles, Dion 1328 -- NZL 3.0 | +B17 -W3 +B15 =W6 -B11 =W9
11 Symon, Christopher 1308 -- NZL 3.0 | +W16 -B7 -W12 +B14 +W10 -B3
12 Tuatini, Murray 1217 -- NZL 3.0 | -B3 +W17 +B11 -W13 -B5 +W16
13 Pacua, Erwin (W) 0 -- NZL 2.5 | =BYE -W9 +B17 +B12 -- --
14 Zhang, Toby 0 -- NZL 2.0 | -W5 +BYE -B2 -W11 +B17 -W15
15 Hasan-Stein, Darius 1109 -- NZL 2.0 | -W7 +B16 -W10 -BYE -W9 +B14
16 Shi, Jeffrey 0 -- NZL 1.5 | -B11 -W15 +BYE =BYE -W8 -B12
17 Shi, Max Xiayou 825 -- NZL 0.5 | -W10 -B12 -W13 =BYE -W14 -B6
18 Hasan-Stein, Adam(W) 853 -- NZL 0.0 | -B6 -BYE -- -- -- --

July 16th - 19th 2013 - NZ Junior Championship, Waitakere, Auckland.
NZ Junior Champion 2013 Li, William (Xiang Wei)
2nd = Zhang, Leo & Jia, Hao
NZ Schoolpupils Champion Li, William (Xiang Wei)
NZ Schoolgirls Champion Timergazi, Layla
under16open Champion Li, William (Xiang Wei)
under14open Champion Jia, Hao
under12open Champion Zhang, Leo
Joint under10open Champion Gong, Daniel & Fan, Allen
under08open Champion Zhang, Toby
under16girls Champion Qin, Joy Shu Yan
under14girls Champion Dong, Olivia
under12girls Champion Timergazi, Layla
under10girls Champion Zhang, Jasmine
under08girls Champion Salazar Eyre, Emma

Full Vega results here

Pos NAME                Rtg   T  Fed  Pts |   1     2     3     4     5     6     7  
--------------------------------------------------------------------------------------
1 Li, William (Xiang W 2060 -- NZL 6.0 | +W32 =B10 +W30 +B11 +W9 =B3 +W4
2 Zhang, Leo 1858 -- NZL 5.5 | +W37 +B21 +W13 =B3 -W4 +B11 +W10
3 Jia, Hao 1783 -- NZL 5.5 | +B23 +W45 +B12 =W2 =B5 =W1 +W9
4 Rains, Edward 2092 -- NZL 5.0 | +B28 +W15 -B5 +W16 +B2 +W12 -B1
5 Gong, Daniel 1880 -- NZL 5.0 | +B33 +W16 +W4 =B9 =W3 =B10 =B7
6 Ang, Alphaeus WeiErn 1973 -- NZL 5.0 | +W34 +B8 -W9 +B27 -W10 +B28 +W15
7 Nicholls, Leighton 1854 -- NZL 5.0 | =W31 +B25 -W11 +B37 +W22 +B13 =W5
8 Fan, Allen 1619 -- NZL 5.0 | +B46 -W6 +B24 =W12 =B15 +W19 +B16
9 James, Jack 1857 -- NZL 4.5 | +B19 +W18 +B6 =W5 -B1 +W14 -B3
10 Li, Johnson 1674 -- NZL 4.5 | +B42 =W1 =B14 +W20 +B6 =W5 -B2
11 Rains, Timothy 2003 -- NZL 4.5 | +B20 =W14 +B7 -W1 +B29 -W2 +B18
12 Timergazi, Layla 1889 -- NZL 4.5 | +W26 +B27 -W3 =B8 +W21 -B4 +W22
13 Martin-Buss, Sean 1957 -- NZL 4.5 | +B24 +W29 -B2 +W18 =B14 -W7 +B25
14 Zhan, Judd 1671 -- NZL 4.5 | +W38 =B11 =W10 +B32 =W13 -B9 +W28
15 Zhu, Karl Kai 1693 -- NZL 4.0 | +W39 -B4 +W22 =B21 =W8 +B20 -B6
16 Guan, Kevin Chengye 1436 -- NZL 4.0 | +W41 -B5 +W31 -B4 +W24 +B23 -W8
17 Charles, Dion 0 -- NZL 4.0 | =W22 =B31 =W25 +B26 =W27 -W18 +B33
18 Wang, Tony 1308 -- NZL 4.0 | +W44 -B9 +W41 -B13 +W33 +B17 -W11
19 Li, Rodney (Xiang Re 1008 -- NZL 4.0 | -W9 -B41 +W36 +B45 +W35 -B8 +W32
20 Dong, Olivia 1210 -- NZL 4.0 | -W11 +B39 +W47 -B10 +W45 -W15 +B31
21 Wang, Luke Jintao(W) 1383 -- NZL 3.5 | +B43 -W2 +B23 =W15 -B12 +W30 --
22 Zhang, Jasmine 1259 -- NZL 3.5 | =B17 +W40 -B15 +W30 -B7 +W29 -B12
23 Su, Danny 882 -- NZL 3.5 | -W3 +B44 -W21 +B34 +W32 -W16 =B24
24 Yan, Caroline 1173 -- NZL 3.5 | -W13 +B38 -W8 +B41 -B16 +W42 =W23
25 Yan, Sarah 1235 -- NZL 3.5 | +B47 -W7 =B17 -W29 +B43 +B27 -W13
26 Zhang, Darren Yulun 1154 -- NZL 3.5 | -B12 +W35 =B29 -W17 -B30 +W43 +B38
27 Jiang, Richard 1564 -- NZL 3.0 | +B35 -W12 +B33 -W6 =B17 -W25 =B29
28 Wang, Aaron 1232 -- NZL 3.0 | -W4 -B30 +W38 +B35 +W31 -W6 -B14
29 Qin, Joy Shu Yan 1567 -- NZL 3.0 | +W36 -B13 =W26 +B25 -W11 -B22 =W27
30 Ross, Sol 0 -- NZL 3.0 | =B40 +W28 -B1 -B22 +W26 -B21 =W39
31 Gaundar, Arul 889 -- NZL 3.0 | =B7 =W17 -B16 +W42 -B28 +W40 -W20
32 Tang, Ally 1220 -- NZL 3.0 | -B1 +W42 +B45 -W14 -B23 +W44 -B19
33 Qin, Nicole Shu Yu 1084 -- NZL 3.0 | -W5 +B36 -W27 +B47 -B18 +W34 -W17
34 Li, Yuyang 1175 -- NZL 3.0 | -B6 =W46 =B43 -W23 +W37 -B33 +B41
35 Wen, Victor 677 -- NZL 3.0 | -W27 -B26 +BYE -W28 -B19 +W45 +B44
36 Salazar Eyre, Lucas 708 -- NZL 3.0 | -B29 -W33 -B19 -B39 +BYE +W46 +W42
37 Luiten-Apirana, Para 1023 -- NZL 2.5 | -B2 =W43 +B40 -W7 -B34 -W38 +B46
38 Fu, Alex 721 -- NZL 2.5 | -B14 -W24 -B28 =W40 +W47 +B37 -W26
39 Lin Zou, Oliver 826 -- NZL 2.5 | -B15 -W20 -B46 +W36 -B44 +W47 =B30
40 Pan, Darrick 1241 -- NZL 2.5 | =W30 -B22 -W37 =B38 =W46 -B31 +B47
41 Ang, Beatrice SzeNin 589 -- NZL 2.0 | -B16 +W19 -B18 -W24 -B42 +BYE -W34
42 Barry, Jacob 732 -- NZL 2.0 | -W10 -B32 +W44 -B31 +W41 -B24 -B36
43 Tang, Tony 537 -- NZL 2.0 | -W21 =B37 =W34 =B46 -W25 -B26 =B45
44 Gaundar, Arav 522 -- NZL 2.0 | -B18 -W23 -B42 +BYE +W39 -B32 -W35
45 Zhang, Toby 0 -- NZL 1.5 | +BYE -B3 -W32 -W19 -B20 -B35 =W43
46 Li, Leo 719 -- NZL 1.5 | -W8 =B34 -W39 =W43 =B40 -B36 -W37
47 Salazar Eyre, Emma 0 -- NZL 1.0 | -W25 +BYE -B20 -W33 -B38 -B39 -W40

July 15th 2013 - NZ Junior Rapid Championship, Waitakere, Auckland.
Joint NZ Junior Rapid Champion 2013 Timergazi, Layla & Zhang, Leo
3rd= Overall James, Jack; Guan, Kevin Chengye; Li, William (Xiang Wei)
Joint NZ Schoolpupils Champion: Timergazi, Layla & Zhang, Leo
NZ Schoolgirls Champion: Timergazi, Layla
Joint under16open Champion: James, Jack & Li, William (Xiang Wei)
under14open Champion: Charles, Dion
Joint under12open Champion: Timergazi, Layla & Zhang, Leo
under10open Champion: Fan, Allen
Joint under08open Champion: Salazar Eyre, Emma; Qin, Oscar Shu Xuan; Rose, Jack; Zhang, Toby
under16girls Champion: Qin, Joy Shu Yan
under14girls Champion: Yan, Sarah
Joint under12girls Champion: Yan, Caroline & Tang, Ally
under10girls Champion: Qin, Nicole Shu Yu
under08girls Champion: Salazar Eyre, Emma

Full Vega results here

Pos NAME                Rtg   T  Fed  Pts |   1     2     3     4     5     6  
--------------------------------------------------------------------------------
1 Timergazi, Layla 1857 -- NZL 5.5 | +BYE +W9 +B16 +W7 =B3 +B8
2 Zhang, Leo 1851 -- NZL 5.5 | +B25 +W26 +B22 +W10 +B6 =W3
3 James, Jack 1922 -- NZL 5.0 | +B36 +W18 +B12 +W13 =W1 =B2
4 Guan, Kevin Chengye 1390 -- NZL 5.0 | +B52 -W6 +B25 +W28 +B13 +W12
5 Li, William (Xiang W 2037 -- NZL 5.0 | +W24 -B11 +W38 +B42 +W17 +B14
6 Rains, Edward 1748 -- NZL 4.5 | +W27 +B4 =W8 +B15 -W2 +B20
7 Nicholls, Leighton 1632 -- NZL 4.5 | +W32 +B33 +W15 -B1 +W23 =B9
8 Fan, Allen 1555 -- NZL 4.5 | +B39 +W44 =B6 +W20 +B10 -W1
9 Charles, Dion 1328 -- NZL 4.5 | +W58 -B1 +W32 +B43 +W38 =W7
10 Jia, Hao 1883 -- NZL 4.0 | +W35 +B17 +W14 -B2 -W8 +B33
11 Chen, Johnson 1549 -- NZL 4.0 | +B34 +W5 -B13 +W22 -B12 +W28
12 Gong, Daniel 1646 -- NZL 4.0 | +B49 +W30 -W3 +B33 +W11 -B4
13 Li, Johnson 1724 -- NZL 4.0 | +W23 +B42 +W11 -B3 -W4 +B27
14 Zhu, Leo Lei 1591 -- NZL 4.0 | +B46 +W28 -B10 +W26 +B16 -W5
15 Rains, Timothy 1871 -- NZL 4.0 | +B29 +W31 -B7 -W6 +B25 +W26
16 Zhan, Judd 1572 -- NZL 4.0 | +W53 +B21 -W1 +B24 -W14 +B23
17 Zhu, Karl Kai 1518 -- NZL 4.0 | +B47 -W10 +B29 +W30 -B5 +W22
18 Qin, Joy Shu Yan 1523 -- NZL 4.0 | +W41 -B3 +W27 -B23 +W35 +B24
19 Ang, Alphaeus WeiErn 1724 -- NZL 4.0 | +B37 -W22 -B20 +W39 +B29 +W30
20 Jiang, Richard 1555 -- NZL 3.5 | +W48 =B38 +W19 -B8 +W42 -W6
21 Yan, Sarah 1203 -- NZL 3.5 | +B50 -W16 =B44 -W31 +B49 +W38
22 Dong, Olivia 1234 -- NZL 3.0 | +W40 +B19 -W2 -B11 +W34 -B17
23 Qin, Nicole Shu Yu 1024 -- NZL 3.0 | -B13 +W59 +B31 +W18 -B7 -W16
24 White, Luke 1173 -- NZL 3.0 | -B5 +W47 +B45 -W16 +B37 -W18
25 Sun, Jack 1076 -- NZL 3.0 | -W2 +B54 -W4 +B40 -W15 +B50
26 Yan, Caroline 1309 -- NZL 3.0 | +W56 -B2 +W53 -B14 +W32 -B15
27 Gaundar, Arul 1068 -- NZL 3.0 | -B6 +W55 -B18 +W52 +B31 -W13
28 Neilsford-Jones, Ra 1186 -- NZL 3.0 | +W43 -B14 +W40 -B4 +W51 -B11
29 Luiten-Apirana, Para 1099 -- NZL 3.0 | -W15 +B41 -W17 +B48 -W19 +B43
30 Wang, Luke Jintao 1225 -- NZL 3.0 | +W45 -B12 +W48 -B17 +W43 -B19
31 Huang, Nicholas 1436 -- NZL 3.0 | +W54 -B15 -W23 +B21 -W27 +B46
32 Tang, Ally 968 -- NZL 3.0 | -B7 +W50 -B9 +W55 -B26 +W45
33 Qian, Bella 1231 -- NZL 3.0 | +B59 -W7 +B49 -W12 +B45 -W10
34 Salazar Eyre, Lucas 863 -- NZL 3.0 | -W11 =B57 =W46 +W36 -B22 +B42
35 Li, Rodney (Xiang Re 1113 -- NZL 3.0 | -B10 +W52 -B43 +W47 -B18 +W44
36 Wang, Aaron 1140 -- NZL 3.0 | -W3 -B48 +W57 -B34 +W54 +B47
37 Rains, Jessica 1027 -- NZL 3.0 | -W19 +B58 -W42 +B54 -W24 +B51
38 Zhang, Jasmine 1178 -- NZL 2.5 | +B51 =W20 -B5 +W44 -B9 -B21
39 Fu, Alex 889 -- NZL 2.5 | -W8 -B45 +W58 -B19 =W40 +B56
40 Rabinovic, Gil 534 -- NZL 2.5 | -B22 +W46 -B28 -W25 =B39 +B53
41 Gaundar, Arav 785 -- NZL 2.5 | -B18 -W29 -B55 =W56 +B57 +W52
42 Zhang, Darren Yulun 1291 -- NZL 2.0 | +B55 -W13 +B37 -W5 -B20 -W34
43 Li, Yuyang 0 -- NZL 2.0 | -B28 +BYE +W35 -W9 -B30 -W29
44 Lin Zou, Oliver 678 -- NZL 2.0 | +W57 -B8 =W21 -B38 =W46 -B35
45 Barry, Jacob 0 -- NZL 2.0 | -B30 +W39 -W24 +B53 -W33 -B32
46 Pan, Darrick 956 -- NZL 2.0 | -W14 -B40 =B34 +W57 =B44 -W31
47 Salazar Eyre, Emma 776 -- NZL 2.0 | -W17 -B24 +W56 -B35 +W58 -W36
48 Su, Danny 877 -- NZL 2.0 | -B20 +W36 -B30 -W29 -B50 +W59
49 Qin, Oscar Shu Xuan 989 -- NZL 2.0 | -W12 +B56 -W33 -B51 -W21 +B58
50 Rose, Jack 0 -- NZL 2.0 | -W21 -B32 -B52 +BYE +W48 -W25
51 Zhang, Toby 0 -- NZL 2.0 | -W38 -B53 +BYE +W49 -B28 -W37
52 Li, Leo 705 -- NZL 1.5 | -W4 -B35 +W50 -B27 =W53 -B41
53 Sheen, Joshua 932 -- NZL 1.5 | -B16 +W51 -B26 -W45 =B52 -W40
54 Mo, Julian 749 -- NZL 1.5 | -B31 -W25 +B59 -W37 -B36 =B55
55 Mo, Justin 539 -- NZL 1.5 | -W42 -B27 +W41 -B32 -B56 =W54
56 Tang, Tony 605 -- NZL 1.5 | -B26 -W49 -B47 =B41 +W55 -W39
57 Ross, Sol 1322 -- NZL 1.5 | -B44 =W34 -B36 -B46 -W41 +BYE
58 Rabinovic, Noam 703 -- NZL 1.0 | -B9 -W37 -B39 +W59 -B47 -W49
59 Ang, Beatrice SzeNin 0 -- NZL 1.0 | -W33 -B23 -W54 -B58 +BYE -B48

event began June 18th 2013 - Richard Sutton Cup Rapid, Howick.
1st FM Ben Hague
2nd Leonard McLaren
3rd Daniel Gong
4th= Benjamin Lim, Paul Spiller, Biyuan Chen, Karl Zhu, Judd Zhan and Hristo Kolev

Full Vega results here.

Pos NAME                Rtg   T  Fed  Pts |   1     2     3     4     5     6     7     8  
--------------------------------------------------------------------------------------------
1 Hague, Ben 2355 FM NZL 8.0 | +W12 +B3 +W10 +B2 +W5 +B13 +W8 +B4
2 McLaren, Leonard J 2198 NM NZL 7.0 | +B15 +W31 +B13 -W1 +B23 +W4 +B10 +W7
3 Gong, Daniel 1589 -- NZL 5.5 | +W19 -W1 +B30 -B6 +W29 +B12 =W5 +B10
4 Lim, Benjamin U 1936 -- NZL 5.0 | +W6 +B8 +W25 -B5 +W7 -B2 +W13 -W1
5 Spiller, Paul S 1894 CM NZL 5.0 | =W20 +B21 +B11 +W4 -B1 -W10 =B3 +W13
6 Chen, Biyuan 1306 -- NZL 5.0 | -B4 +W26 +B14 +W3 -B13 +W19 -B7 +W11
7 Zhu, Karl Kai 1518 -- NZL 5.0 | +W28 -B10 +W27 +W20 -B4 +B16 +W6 -B2
8 Zhan, Judd 1587 -- NZL 5.0 | +B26 -W4 -B19 +W28 +B20 +W23 -B1 +W21
9 Kolev, Hristo 1598 -- NZL 5.0 | +B18 -W11 -B23 +W30 -B19 +W29 +B15 +W14
10 Zhang, Leo 1756 -- NZL 4.5 | +B29 +W7 -B1 =W23 +B11 +B5 -W2 -W3
11 Guan, Kevin Chengye 1300 -- NZL 4.5 | +W21 +B9 -W5 =B25 -W10 +B22 +W16 -B6
12 Jiang, Richard 1483 -- NZL 4.5 | -B1 +W18 +B28 -W13 +B14 -W3 =B19 +W20
13 Barnard, Thinus 1700 -- NZL 4.0 | +W22 +B27 -W2 +B12 +W6 -W1 -B4 -B5
14 Ang, Alphaeus WeiErn 1737 -- NZL 4.0 | +W30 -B25 -W6 +B17 -W12 +B21 +W23 -B9
15 Benson, James 1441 -- NZL 4.0 | -W2 -B19 +W24 +B26 -W16 +B17 -W9 +B23
16 Janisz, Andrew 1715 -- NZL 4.0 | -B23 +W22 -B20 +W19 +B15 -W7 -B11 +W26
17 Hill, Raymon 1137 -- NZL 4.0 | -- -- +B18 -W14 +B28 -W15 +B27 +W19
18 Qi, Yiwei 1010 -- NZL 4.0 | -W9 -B12 -W17 -B21 +BYE +W28 +BYE +B24
19 Zhang, Jasmine 1006 -- NZL 3.5 | -B3 +W15 +W8 -B16 +W9 -B6 =W12 -B17
20 Lum, Bryner 1253 -- NZL 3.5 | =B5 =W23 +W16 -B7 -W8 =B26 +W22 -B12
21 Yee, Stanley 1906 -- NZL 3.5 | -B11 -W5 =B22 +W18 +B30 -W14 +W26 -B8
22 Wang, Aaron 1063 -- NZL 3.5 | -B13 -B16 =W21 +W32 +B24 -W11 -B20 +W28
23 Lim, Arvin 1106 -- NZL 3.0 | +W16 =B20 +W9 =B10 -W2 -B8 -B14 -W15
24 Hill, Anthony 805 -- NZL 3.0 | -B31 -W29 -B15 +BYE -W22 +W30 +B32 -W18
25 Lam, Byron (W) 1518 -- NZL 2.5 | +B32 +W14 -B4 =W11 -- -- -- --
26 Shen, Terry 911 -- NZL 2.5 | -W8 -B6 +BYE -W15 +B27 =W20 -B21 -B16
27 Wu, Daniel 0 -- NZL 2.5 | +BYE -W13 -B7 -B29 -W26 +BYE -W17 =B30
28 Tan, Eddy 0 -- NZL 2.0 | -B7 +BYE -W12 -B8 -W17 -B18 +W30 -B22
29 Baard, Daniel (W) 1202 -- NZL 2.0 | -W10 +B24 -- +W27 -B3 -B9 -BYE --
30 Wen, Bill 1157 -- NZL 1.5 | -B14 +W32 -W3 -B9 -W21 -B24 -B28 =W27
31 Booth, Anthony J (W) 1522 -- NZL 1.0 | +W24 -B2 -- -- -- -- -- --
32 Januszczak, Hubert 0 -- NZL 1.0 | -W25 -B30 -- -B22 -BYE -BYE -W24 +BYE

July 4th 2013 - West Auckland Inter-Schools Intermediate competition (yrs 7 – 8), Auckland.
1 Blockhouse Bay ONE 20
2-3 Blockhouse Bay TWO; Glen Eden ONE 16.5
4-5 Rangeview ONE; Te Atatu ONE 15
6 Rangeview THREE 14
7-11 Blockhouse Bay THREE; Rangeview SIX; Rangeview TWO; Swanson TWO; Glen Eden TWO 13.5
12 Royal Rd ONE 12.5
13 Henderson TWO 12
14-18 Blockhouse Bay FIVE; Swanson ONE; Henderson ONE; Rangeview FOUR; Blockhouse Bay SIX 11.5
19 Glen Eden THREE 11
20-21 Glen Eden FOUR; Rangeview FIVE 10.5
22-23 Blockhouse Bay FOUR; Henderson FIVE 10
24-26 Royal Rd TWO; Henderson THREE; Swanson THREE 9
27 Henderson FOUR 6.5
28 Swanson FOUR 4

July 3rd 2013 - West Auckland Inter-Schools Primary competition (yrs 1 – 6), Auckland.
1 Kaurilands ONE 19
2-3 Titirangi ONE; St Pauls ONE 16
4 Blockhouse Bay ONE 15.5
5-6 Blockhouse Bay THREE; Konini ONE 14.5
7-9 Tirimoana ONE; Kaurilands TWO; Henderson Nth ONE 14
10-11 Blockhouse Bay TWO; Titirangi TWO 13
12-14 Kaurilands THREE; St Pauls TWO; Tirimoana FOUR 12.5
15-17 Royal Rd ONE; Tirimoana TWO; Henderson Nth TWO 12
18-20 Tirimoana THREE; Tirimoana FIVE; Royal Rd TWO 11.5
21-23 Tirimoana SIX; Swanson ONE; Glendene ONE 10
24-25 Blockhouse Bay FOUR; Glendene TWO 9
26 Kaurilands FIVE 8
27 Kaurilands FOUR 6
28 Swanson TWO 2.5

July 7th 2013 - 2nd Feilding Chess Club Rapid, Palmerston North.
1st= Ross Jackson, Jack James and Chris Burns. A 1-minute hourglass play-off was won by Jack James, who was declared the Feilding Rapid Champion 2013.
1st place under 1650: Bob List
1st = unrated players: Ollie Zhao,Wilfred Stokell, Colin Albert

Jack James at top left
Top left: Jack James
No Name              Loc  Total  1    2    3    4    5    6  

1 Jackson, Ross 1906 5 26:W 9:W 4:L 8:W 12:W 5:W
2 James, Jack 1922 5 29:W 14:W 3:W 6:W 5:L 10:W
3 Burns, Chris 2022 5 20:W 15:W 2:L 10:W 11:W 4:W
4 Nijman, Brian 2082 4.5 17:W 11:W 1:W 5:D 7:W 3:L
5 McDonald, John 2022 4.5 19:W 7:W 13:W 4:D 2:W 1:L
6 Sellen, Ian 1931 4 25:W 8:W 10:D 2:L 15:W 11:D
7 Hassan, Muhammad 1803 4 23:W 5:L 25:W 9:W 4:L 13:W
8 Gautam, Asheesh 1776 4 21:W 6:L 18:W 1:L 17:W 12:W
9 List, Bob 1578 4 18:W 1:L 28:W 7:L 22:W 14:W
10 Timergazi, Layla 1857 3.5 16:W 12:W 6:D 3:L 13:W 2:L
11 Aldridge, Alan 1815 3.5 27:W 4:L 19:W 14:W 3:L 6:D
12 Zhao, Ollie 3 0:W 10:L 20:W 19:W 1:L 8:L
13 Charles, Dion 1328 3 28:W 17:W 5:L 15:W 10:L 7:L
14 Reid, Anton 1611 3 22:W 2:L 23:W 11:L 16:W 9:L
15 Holdaway, Stewart 1810 3 24:W 3:L 16:W 13:L 6:L 22:W
16 Albert, Colin 3 10:L 22:W 15:L 18:W 14:L 21:W
17 Ansell, John 1324 3 4:L 13:L 24:W 23:W 8:L 20:W
18 Stokell, Wilfred 3 9:L 26:W 8:L 16:L 24:W 27:W
19 Bell, Colin 1257 3 5:L 27:W 11:L 12:L 23:W 26:W
20 Ross, Sol 1322 2.5 3:L 24:W 12:L 21:D 25:W 17:L
21 Goodman, Samuel 2.5 8:L 25:L 26:W 20:D 27:W 16:L
22 Hutchinson, Al 2 14:L 16:L 0:W 25:W 9:L 15:L
23 Gong, Henry 2 7:L 29:W 14:L 17:L 19:L 0:W
24 Dean, Isaac 2 15:L 20:L 17:L 0:W 18:L 29:W
25 McCartney, Kaylib 1065 2 6:L 21:W 7:L 22:L 20:L 28:W
26 Huang, Andrew 981 2 1:L 18:L 21:L 29:W 28:W 19:L
27 Burt, James 2 11:L 19:L 29:W 28:W 21:L 18:L
28 Wilson, Lynne 1 13:L 0:W 9:L 27:L 26:L 25:L
29 Harrison, Edward 1028 1 2:L 23:L 27:L 26:L 0:W 24:L

26 May - 30 June 2013 - A-Grade Interclubs, Auckland.
1st Auckland



1 2 3 4 GP MP
1 Auckland xx 3 6 14½ 5
2 North Shore 3 xx 4 12½ 5
3 Howick-Pakuranga ½ 2 xx 4 2
4 Papatoetoe 0 ½ 2 xx 0

June 29th 2013 - Upper Hutt Open "25 + 5" Tournament, Upper Hutt.
1st= IM Anthony Ker and Brian Nijman with 5/6.

No Name                 Loc  Total  1    2    3    4    5    6  

1 Ker, Anthony 2376 5 13:W 10:W 2:W 6:W 4:D 3:D
2 Nijman, Brian 2074 5 23:W 5:W 1:L 3:W 9:W 6:W
3 Wastney, Scott 2306 4.5 15:W 18:W 4:W 2:L 7:W 1:D
4 Noble, Mark 2314 4.5 11:W 9:W 3:L 5:W 1:D 10:W
5 Timergazi, Layla 1719 4 7:W 2:L 8:W 4:L 13:W 15:W
6 Nyberg, Michael 2071 4 17:W 14:W 10:W 1:L 11:W 2:L
7 Hassan, Muhammad unr 4 5:L 23:W 19:W 12:W 3:L 9:W
8 Sharma, Vaibhav unr 4 0: 16:W 5:L 19:W 18:W 11:W
9 Jackson, L Ross 1847 3 21:W 4:L 17:W 13:W 2:L 7:L
10 Carter, Gerald unr 3 16:W 1:L 6:L 20:W 14:W 4:L
11 Kay, Bruce 1613 3 4:L 21:W 18:W 14:W 6:L 8:L
12 Luo, Brian 1179 3 18:L 15:W 14:L 7:L 0:W 16:W
13 List, Robert 1627 3 1:L 19:W 22:W 9:L 5:L 18:W
14 Price, Anthony unr 3 20:W 6:L 12:W 11:L 10:L 21:W
15 Cunningham, Pat 1523 2.5 3:L 12:L 16:D 17:W 19:W 5:L
16 Charles, Dion unr 2.5 10:L 8:L 15:D 21:W 23:W 12:L
17 Li, Henry 1376 2.5 6:L 20:W 9:L 15:L 22:D 23:W
18 Farrington, Lawrence 1738 2 12:W 3:L 11:L 22:W 8:L 13:L
19 Brockway, Andrew 1636 2 22:W 13:L 7:L 8:L 15:L 0:W
20 Konakanchi, Karthik 891 2 14:L 17:L 0:W 10:L 21:L 22:W
21 Ross, Sol unr 2 9:L 11:L 23:W 16:L 20:W 14:L
22 McCartney, Kaylib unr 1.5 19:L 0:W 13:L 18:L 17:D 20:L
23 Sullivan, Glen unr 1 2:L 7:L 21:L 0:W 16:L 17:L

June 27th 2013 - Central Auckland Intermediate Interschools, Auckland.
Won by Auckland Normal A.
Board prizes:
Board 1: Leo Zhang Auckland Normal A 7
Board 2: Sarah Yan Mt Roskill A and
Johnson Chen Auckland Normal A, 6½
Board 3: Nicholas Huang Auckland Normal A 7
Board 4: Tony Wang Auckland Normal A 7

Pos Name                 Gms  Score  AbsSc   W   D   L   Minorsc
1 Auckland Normal A 7 7.0 0.0 7 0 0 27.5-0.5
2 Mt Roskill A 7 6.0 0.0 6 0 1 21.0-7.0

3= Kohi Terrace A 7 5.0 0.0 5 0 2 16.5-11.5
3= Ponsonby A 7 5.0 0.0 5 0 2 15.5-12.5
3= St Kentigen A 7 5.0 0.0 5 0 2 14.5-13.5
3= Kowhai A 6 5.0 1.0 4 0 2 14.5-9.5

4 Kohi Terrace B 6 4.5 1.0 3 1 2 12.5-11.5

5= Remuera A 7 4.0 0.0 4 0 3 16.0-12.0
5= Kowhai B 6 4.0 1.0 3 0 3 9.5-14.5

6 Auckland Normal C 7 3.5 0.0 3 1 3 14.5-13.5

7= Auckland Normal E 7 3.0 0.0 3 0 4 16.0-12.0
7= Auckland Normal B 7 3.0 0.0 2 2 3 14.0-14.0
7= Mt Roskill B 7 3.0 0.0 3 0 4 13.0-15.0
7= Hebron A 7 3.0 0.0 2 2 3 13.0-15.0
7= Auckland Normal D 6 3.0 1.0 1 2 3 10.0-14.0
7= St Kentigen B 6 3.0 1.0 2 0 4 7.5-16.5

8 Remuera B 7 2.5 0.0 2 1 4 14.5-13.5
8 Kohi Terrace C 7 2.5 0.0 2 1 4 10.0-18.0

9= Kowhai C 7 2.0 0.0 2 0 5 7.5-20.5
9= Mt Roskill C 6 2.0 1.0 1 0 5 7.5-16.5

10 Ponsonby B 6 1.0 1.0 0 0 6 5.0-19.0

June 23rd 2013 - North Island Rapid Championship, Hamilton.
1st= Noel Pinic, Hans Gao, FM Bob Smith, and Michael Freeman.
Full Vega results can be found here.

Pos NAME                 Rtg   T  Fed  Pts |   1     2     3     4     5     6  
--------------------------------------------------------------------------------
1 Pinic, Noel 2187 -- NZL 5.0 | +B28 +W11 +B10 +W8 +W3 -B2
2 Gao, Hans 2204 -- NZL 5.0 | +W25 +B14 +W5 -B3 +W24 +W1
3 Smith, Robert W 2287 FM NZL 5.0 | +B31 +W36 +B6 +W2 -B1 +W10
4 Freeman, Michael R 2110 CM NZL 5.0 | +B22 +W37 =B9 +W23 =B8 +W11
5 Tan, Eddie 1820 -- ENG 4.5 | +B18 +W33 -B2 +W26 =B6 +W9
6 Zhang, William Jiewe 2001 -- NZL 4.5 | +W30 +B16 -W3 +B14 =W5 +B21
7 Thornton, Giovanni A 2163 -- NZL 4.5 | +W32 =B13 -W21 +B25 +W34 +B19
8 Garbett, Paul A 2340 IM NZL 4.0 | +W34 +B17 +W24 -B1 =W4 =B13
9 Gautam, Asheesh 1825 -- FIJ 4.0 | +W41 +B29 =W4 =B12 +W17 -B5
10 Lim, Benjamin U 1936 -- NZL 4.0 | +W42 +B19 -W1 +B29 +W12 -B3
11 Nolan, Graham 1735 -- NZL 4.0 | +W51 -B1 +W30 +B21 +W15 -B4
12 Li, Johnson 1518 -- NZL 4.0 | +W50 =B15 +W13 =W9 -B10 +B25
13 Timergazi, Layla 1719 -- NZL 4.0 | +B49 =W7 -B12 +W20 +B23 =W8
14 Ang, Alphaeus WeiErn 1737 -- NZL 4.0 | +B40 -W2 +B28 -W6 +B31 +W22
15 Marko, Helmut S 1859 CM PNG 4.0 | +B39 =W12 =B23 +W37 -B11 +W26
16 Gong, Daniel 1589 -- NZL 4.0 | +B47 -W6 -B22 +W44 +B28 +W36
17 Zhang, Leo 1756 -- NZL 4.0 | +B54 -W8 +B31 +W22 -B9 +W27
18 Kennedy, Ian 1486 -- NZL 4.0 | -W5 -B38 +W46 +B41 +W42 +B24
19 Fan, Allen Chi Zhou 1542 -- NZL 3.5 | +B53 -W10 =B20 +W33 +B36 -W7
20 Wang, Aaron Ziwen 1063 -- NZL 3.5 | -W21 +B45 =W19 -B13 +B39 +W37
21 Wagner, Stefan 1957 -- NZL 3.0 | +B20 -W23 +B7 -W11 +B35 -W6
22 Dong, Olivia 1122 -- NZL 3.0 | -W4 +B48 +W16 -B17 +W29 -B14
23 Qin, Joy Shu Yan 1555 -- NZL 3.0 | +W45 +B21 =W15 -B4 -W13 =B34
24 Dare, Richard J 1797 -- NZL 3.0 | +B44 +W35 -B8 +W27 -B2 -W18
25 Symon, Benjamin 1172 -- NZL 3.0 | -B2 +W40 +B33 -W7 +B37 -W12
26 Judkins, Gary L 1490 -- NZL 3.0 | +B43 -- +W38 -B5 +W32 -B15
27 Ticar, Vaughn 1490 -- NZL 3.0 | -W29 +BYE +B35 -B24 +W30 -B17
28 Dare, Lillian 1164 -- NZL 3.0 | -W1 +B51 -W14 +B45 -W16 +B38
29 Holdaway, Steven 1382 -- NZL 3.0 | +B27 -W9 +B39 -W10 -B22 +W40
30 Qin, Nicole Shu Yu 1084 -- NZL 3.0 | -B6 +W47 -B11 +W43 -B27 +W39
31 Marko, Helmut Nigel 1253 -- PNG 3.0 | -W3 +B52 -W17 +B51 -W14 +B45
32 Wang, Tony 1135 -- NZL 3.0 | -B7 +W49 -B36 +W40 -B26 +W43
33 Smith, Vivian J 1774 WFM NZL 3.0 | +W38 -B5 -W25 -B19 +W51 +B42
34 Symon, Christopher 1258 -- NZL 3.0 | -B8 +W54 +B43 =W36 -B7 =W23
35 Jackson, Richard K 1313 -- NZL 3.0 | +W46 -B24 -W27 +B38 -W21 +B41
36 Lyall, Simon 1741 -- NZL 2.5 | +W52 -B3 +W32 =B34 -W19 -B16
37 Crombie, William R 1617 -- NZL 2.0 | +W48 -B4 +W42 -B15 -W25 -B20
38 Saily, Naveen 564 -- NZL 2.0 | -B33 +W18 -B26 -W35 +B47 -W28
39 Taylor, Aaron 838 -- NZL 2.0 | -W15 +B50 -W29 +B46 -W20 -B30
40 Hasan-Stein, Darius 0 -- NZL 2.0 | -W14 -B25 +W50 -B32 +W46 -B29
41 Salazar Eyre, Lucas 813 -- NZL 2.0 | -B9 -W43 +B49 -W18 +B48 -W35
42 Davis, Daniel 1050 -- NZL 2.0 | -B10 +W53 -B37 +W47 -B18 -W33
43 Sivabalan, Brijesh 0 -- NZL 2.0 | -W26 +B41 -W34 -B30 +W52 -B32
44 Buckell, Finlay 701 -- NZL 2.0 | -W24 -B46 +W48 -B16 -W45 +W49
45 Salazar Eyre, Daniel 0 -- NZL 2.0 | -B23 -W20 +B54 -W28 +B44 -W31
46 Yang, Shilong 0 -- NZL 2.0 | -B35 +W44 -B18 -W39 -B40 +W53
47 Qin, Oscar Shu Xuan 0 -- NZL 2.0 | -W16 -B30 +W52 -B42 -W38 +B51
48 Morrow, William 0 -- NZL 2.0 | -B37 -W22 -B44 +W54 -W41 +B52
49 Lee, Alex 0 -- NZL 1.5 | -W13 -B32 -W41 =B50 +W54 -B44
50 Shi, Max Xiayou 0 -- NZL 1.5 | -B12 -W39 -B40 =W49 -B53 +B54
51 Kong, Michelle 0 -- NZL 1.0 | -B11 -W28 +B53 -W31 -B33 -W47
52 Hasan-Stein, Adam 0 -- NZL 1.0 | -B36 -W31 -B47 +W53 -B43 -W48
53 Salazar Eyre, Emma 0 -- NZL 1.0 | -W19 -B42 -W51 -B52 +W50 -B46
54 Cadman, Mikey 0 -- NZL 0.0 | -W17 -B34 -W45 -B48 -B49 -W50

June 20th 2013 - Central Auckland Primary Interschools, Auckland.
Won by Hillsborough A.
Board prizes:
Board 1: Daniel Gong Hillsborough A 7
Board 2: Aditya Shenoy Marshall Laing A
Lucas Salazar Churchill Park A
Aaron Wang Hillsborough A (all 6 points)
Board 3: Euan McDougall Hillsborough A 7
Board 4: Gaurav Pahuja Hillsborough A 7

Full results can be found here.

June 20th 2013 - Bay of Plenty Girls Chess Championship, Tauranga.
Organised by Mt Maunganui RSA Chess Club.
Secondary Champion: Kimberly D'Mello, Aquinas College
2nd: Julia Whyte, Whakatane High School
3rd= Catherine Sutton, Tauranga Girls College; Joanne Sutton, Tauranga Girls College; Rebecca Barton, Whakatane High
Intermediate Champion: Mia Pugh, Bethlehem College
2nd: Ruby Doyle, Te Puke Intermediate
3rd: Xanthe Barton, Te Puke Intermediate
Primary Champion: Cameron Phillips-Samu, St. Joseph's School, Whakatane
2nd= Rose Mayhead, Pyes Pa Primary; Tania Simpson, Pyes Pa Primary; Sophie Ruddell, Omanu Primary

Secondary winners   Intermediate winners   Primary winners
Secondary winners (L to R)
Julia Whyte (2nd), Rebecca Barton (3rd=), Kimberly D'Mello (1st), Catherine and Joanne Sutton (3rd=)
  Intermediate winners (L to R)
Ruby Doyle (2nd), Mia Pugh (1st),
and Xanthe Barton (3rd)
  Organisers Bob and Viv Smith of Mt Maunganui RSA CC
with Primary winners (left to right)
Sophie Ruddell (2nd=), Rose Mayhead (2nd=), Cameron Phillips-Samu (1st), and Tania Simpson (2nd=)
Paris Gray plays Tayisha Wade   Catherine and Joanne Sutton   Cameron Phillips-Samu and Tania Simpson
Paris Gray plays Tayisha Wade   Catherine Sutton catches up to finish 3rd= with her twin sister Joanne   Primary champion Cameron Phillips-Samu plays Tania Simpson (2nd =)
Ruby Doyle and Mia Pugh   Kimberly D'Mello and Julia Whyte   Playing hall
Runner-up Ruby Doyle plays Intermediate Champion Mia Pugh   Secondary champion Kimberly D'Mello plays runner-up Julia Whyte   A view of the playing hall

Secondary

No Name              Total  1    2    3    4    5    6  

1 Kimberly D’Mello 5.5 13:W 4:W 2:D 7:W 3:W 6:W
2 Julia Whyte 4.5 5:W 8:W 1:D 3:W 4:L 9:W
3 Catherine Sutton 4 6:W 7:W 9:W 2:L 1:L 4:W
4 Joanne Sutton 4 12:W 1:L 5:W 8:W 2:W 3:L
5 Rebecca Barton 4 2:L 14:W 4:L 13:W 7:W 8:W
6 Aroha Armstrong 3.5 3:L 12:W 8:D 11:W 9:W 1:L
7 Renee Neilsen 3 10:W 3:L 11:W 1:L 5:L 14:W
8 Takutaimoana Gray 2.5 0:W 2:L 6:D 4:L 13:W 5:L
9 Loretta Knights 2.5 11:D 13:W 3:L 10:W 6:L 2:L
10 Lauren Watson 2.5 7:L 11:D 14:W 9:L 12:L 13:W
11 Tayisha Wade 2 9:D 10:D 7:L 6:L 14:L 12:W
12 Paris Gray 2 4:L 6:L 13:L 14:W 10:W 11:L
13 Blessy Biju 1 1:L 9:L 12:W 5:L 8:L 10:L
14 Tayla Fruean 1 8:L 5:L 10:L 12:L 11:W 7:L

Intermediate

No Name                   Total 1   2   3   4   5   6  

1 Mia Pugh 6 7:W 3:W 9:W 2:W 5:W 8:W
2 Ruby Doyle 5 6:W 5:W 4:W 1:L 8:W 7:W
3 Xanthe Barton 4.5 9:W 1:L 5:W 4:D 6:W 0:W
4 Anna Petersen 3.5 8:W 7:W 2:L 3:D 9:W 6:L
5 Ruby Boyd 3 0:W 2:L 3:L 7:W 1:L 9:W
6 Jayleigh Tamati-Brophy 3 2:L 8:W 7:L 0:W 3:L 4:W
7 Emily Rutherford-Jones 2 1:L 4:L 6:W 5:L 0:W 2:L
8 Anahere Below 1.5 4:L 6:L 0:W 9:D 2:L 1:L
9 Keeley Davison 1.5 3:L 0:W 1:L 8:D 4:L 5:L

Primary

No Name                  Total  1    2    3    4    5    6  

1 Cameron Phillips-Samu 4.5 4:W 2:D 7:D 5:W 3:D 10:W
2 Rose Mayhead 4 3:W 1:D 5:W 4:L 8:W 7:D
3 Tania Simpson 4 2:L 9:W 8:W 6:W 1:D 5:D
4 Sophie Ruddell 4 1:L 10:W 9:W 2:W 6:L 8:W
5 Emi Craig 3.5 6:W 8:W 2:L 1:L 9:W 3:D
6 Suzannah Wilson 3.5 5:L 7:D 10:W 3:L 4:W 9:W
7 Caitlin Wheeler 3.5 9:D 6:D 1:D 8:D 10:W 2:D
8 Ella Claydon 1.5 10:W 5:L 3:L 7:D 2:L 4:L
9 Molly O’Leary 1 7:D 3:L 4:L 10:D 5:L 6:L
10 Jean Willetts .5 8:L 4:L 6:L 9:D 7:L 1:L

June 16th 2013 - Rapid, Wellington.
In this event, organised to give juniors experience against strong adults, the winner was FM Scott Wastney.

No Name                 Loc  Total  1    2    3    4    5    6  

1 Wastney, Scott 2306 5.5 12:W 9:W 2:W 5:W 0:D 3:W
2 Jackson, Ross 1847 5 20:W 11:W 1:L 7:W 4:W 5:W
3 Stone, Andrew 1903 4 14:W 4:D 5:D 11:W 6:W 1:L
4 Brockway, Andrew 1636 4 15:W 3:D 6:D 13:W 2:L 8:W
5 Timergazi, Layla 1719 3.5 18:W 8:W 3:D 1:L 7:W 2:L
6 Farrington, Lawrence 1738 3.5 16:W 7:D 4:D 8:D 3:L 12:W
7 Cunningham, Pat 1523 3.5 13:W 6:D 9:W 2:L 5:L 11:W
8 Veldhuizen, Matt 1512 3.5 17:W 5:L 18:W 6:D 12:W 4:L
9 Stoeveken, Peter 1641 3.5 19:W 1:L 7:L 18:W 10:D 13:W
10 Konakanchi, Karthik 891 3.5 11:L 20:W 12:L 16:W 9:D 19:W
11 List, Bob 1627 2.5 10:W 2:L 14:W 3:L 13:D 7:L
12 Brearton, Josh 1379 2.5 1:L 19:W 10:W 14:D 8:L 6:L
13 Sharma, Vaibhav 2.5 7:L 16:W 19:W 4:L 11:D 9:L
14 Li, Henry 1376 2.5 3:L 15:W 11:L 12:D 16:D 17:D
15 Merton, Sam 1011 2 4:L 14:L 16:L 17:W 0:D 0:D
16 Wight, Joshua 1193 2 6:L 13:L 15:W 10:L 14:D 18:D
17 Su, Winston 2 8:L 18:L 20:W 15:L 19:D 14:D
18 Zeng, Jacky 1149 1.5 5:L 17:W 8:L 9:L 20:L 16:D
19 Shenoy, Vikas 1130 1.5 9:L 12:L 13:L 20:W 17:D 10:L
20 Theodosiou, Andreas 1292 1.5 2:L 10:L 17:L 19:L 18:W 0:D

June 12th 2013 - Auckland Girls Chess Championship, Auckland.
Open Division - Champion OVERALL:
wfm Nicole Tsoi (Auckland International College)
2nd Equal: Joy Qin (Epsom Girls Grammar), Bella Qian (Westlake Girls High), Carolyn Lin Zou (Auckland International College)
Under 18 Champion:
wfm Nicole Tsoi (Auckland International College)
2nd Equal: Gina Holden (Mt Albert Grammar), Lidia Araboo (McAuley High)
Under 16 Joint Champions:
Joy Qin (Epsom Girls Grammar), Carolyn Lin Zou (Auckland International College)
3rd Equal: Shino Ikeda (Mt Albert Grammar), Chelsea Samuel (Baradene College)
Under 14 Champion:
Bella Qian (Westlake Girls High)
2nd Equal: Olivia Dong (St Kentigern College), Flora Fan (Auckland Normal Intermediate), Emily Massey (Holy Cross Papatoetoe), Sarah Yan (Mt Roskill Intermediate), Sarah Park (Kowhai School), Raani Kelderman (Epsom Girls Grammar)
Under 12 Champion:
Caroline Yan (Mt Roskill Intermediate)
2nd Equal: Ally Tang (Blockhouse Bay Intermediate), Karen Geng (Ponsonby Intermediate)
Under 10 Champion (overall):
Jasmine Zhang (Pigeon Mountain School)
2nd Equal: Nicole Qin (Cornwall Park District School), Jasmine Pickston (Marshall Laing School)
Under 8 Joint Champions:
Jennifer Zhang (St Cuthbert's College), Selena Xi Hu (Kohia Terrace School)
3rd: Celia Chanwong Hillsborough Primary
Under 6 Champion:
Emma Salazar (home-schooled)
2nd: Alex Harries (Hillsborough Primary)
3rd: Khushi Pahuja (Hillsborough Primary)

See NZ Herald photo at http://www.nzherald.co.nz/world/news/image.cfm?c_id=2&gal_cid=2&gallery_id=133472#11453059

Nicole Tsoi (right)   Emma Salazar   Olivia Dong and Joy Qin
Outright first: Nicole Tsoi (right)
playing 2nd= Carolyn Lin Zou
  Under 6 winner Emma Salazar (right)
and Chantelle Vossen-Chong (far left)
  U-14 2nd= Olivia Dong (left)
versus overall 2nd= Joy Qin
under 8 prizewinners   under 10 prizewinners   under 12 prizewinners
Bob and Viv Smith with under-8s
(l to r) 1st= Jennifer Zhang and Selena Xi Hu
3rd Celia Chanwong
  U-10: ( l to r) 1st Jasmine Zhang,
2nd= Jasmine Pickston and Nicole Qin
  U-12: (l to r) 2nd= Karen Geng,
1st Caroline Yan, and 2nd= Ally Tang
Ashlyn Phillips   Sara Clark   Rodana Williams
Ashlyn Phillips (Rosehill)   Sara Clark (Rosehill)   Rodana Williams (Rosehill)

12 and Over

No Name                  Feder Total  1    2    3    4    5    6  

1 Tsoi, Nicole U18 6 36:W 25:W 4:W 3:W 2:W 6:W
2 Qin, Joy U16 5 11:W 17:W 5:W 15:W 1:L 7:W
3 Qian, Bella U14 5 21:W 19:W 8:W 1:L 15:W 5:W
4 Zou, Carolyn Lin U16 5 28:W 10:W 1:L 24:W 16:W 13:W
5 Dong, Olivia U14 4 37:W 6:W 2:L 13:W 9:W 3:L
6 Fan, Flora U14 4 0:W 5:L 31:W 11:W 8:W 1:L
7 Massey, Emily U14 4 12:W 13:L 22:W 18:W 26:W 2:L
8 Ikeda, Shino U16 4 22:W 30:W 3:L 10:W 6:L 18:W
9 Yan, Sarah U14 4 13:D 26:W 17:W 14:D 5:L 16:W
10 Park, Sarah U14 4 20:W 4:L 25:W 8:L 28:W 17:W
11 Kelderman, Raani U14 4 2:L 34:W 29:W 6:L 20:W 15:W
12 Samuel, Chelsea U16 4 7:L 28:W 16:L 34:W 21:W 19:W
13 Li, Yuyang U14 3.5 9:D 7:W 19:W 5:L 14:W 4:L
14 Fan, Cathy U14 3.5 35:W 29:W 15:L 9:D 13:L 25:W
15 Park, Seo-In U16 3 24:W 16:W 14:W 2:L 3:L 11:L
16 Lapworth, Rhoslyn U14 3 18:W 15:L 12:W 20:W 4:L 9:L
17 Holden, Gina U18 3 34:W 2:L 9:L 33:W 23:W 10:L
18 Araboo, Lidia U18 3 16:L 21:W 27:W 7:L 24:W 8:L
19 Holden, Zoe U14 3 27:W 3:L 13:L 29:W 22:W 12:L
20 Tsoi, Melissa U16 3 10:L 23:W 33:W 16:L 11:L 27:W
21 Parker, Tori U14 3 3:L 18:L 37:W 30:W 12:L 26:W
22 Jose, Ann-Mary U14 3 8:L 32:W 7:L 27:W 19:L 31:W
23 Sanday, Tiare U16 3 26:D 20:L 36:W 25:D 17:L 32:W
24 Delport, Carmen U14 3 15:L 36:W 30:W 4:L 18:L 34:W
25 Ah Loo, Samantha U14 2.5 33:W 1:L 10:L 23:D 37:W 14:L
26 Brazier, Daina U14 2.5 23:D 9:L 32:W 31:W 7:L 21:L
27 Kleis, Martina U14 2 19:L 0:W 18:L 22:L 35:W 20:L
28 Ualesi, Rasela-Rose U14 2 4:L 12:L 35:D 36:W 10:L 30:D
29 Goriyel, New Zealand U14 2 31:W 14:L 11:L 19:L 32:L 37:W
30 Tugaga, Seionara U14 2 32:W 8:L 24:L 21:L 34:D 28:D
31 Yuan, Nancy U18 2 29:L 37:W 6:L 26:L 33:W 22:L
32 Chen, Helen U16 2 30:L 22:L 26:L 35:W 29:W 23:L
33 Gillespie, Rena U14 2 25:L 35:W 20:L 17:L 31:L 36:W
34 Manderson, Amberleigh U14 1.5 17:L 11:L 0:W 12:L 30:D 24:L
35 Ragunathan, Nixea U14 1.5 14:L 33:L 28:D 32:L 27:L 0:W
36 Hui, Tiffany U14 1 1:L 24:L 23:L 28:L 0:W 33:L
37 Li, Joanna U14 1 5:L 31:L 21:L 0:W 25:L 29:L

Under-12

No Name                  Feder Total  1    2    3    4    5    6  

1 Caroline Yan U12 5.5 32:W 10:W 9:W 4:D 18:W 3:W
2 Ally Tang U12 5 12:W 5:W 19:W 3:L 4:W 7:W
3 Karen Geng U12 5 39:W 6:W 18:W 2:W 7:W 1:L
4 Crystal Zhu U12 4.5 36:W 11:W 14:W 1:D 2:L 8:W
5 Dahlia Feng U12 4.5 16:W 2:L 20:W 6:D 15:W 17:W
6 Sophia Jin U12 4.5 37:W 3:L 30:W 5:D 12:W 14:W
7 Lucy Massey U12 4 38:W 20:W 8:W 16:W 3:L 2:L
8 Anusha Gaundar U12 4 22:W 25:W 7:L 10:W 13:W 4:L
9 Angel Yao U12 4 13:W 15:W 1:L 12:L 19:W 28:W
10 Stella Lee U12 4 33:W 1:L 37:W 8:L 24:W 18:W
11 Rodana Williams U12 4 24:W 4:L 21:W 13:L 30:W 20:W
12 Jessica Lum U12 3.5 2:L 24:W 15:D 9:W 6:L 29:W
13 Emma Uren U12 3.5 9:L 22:W 26:W 11:W 8:L 16:D
14 Shriya Kelderman U12 3.5 34:W 30:W 4:L 25:W 17:D 6:L
15 Jennifer Chen U12 3.5 31:W 9:L 12:D 27:W 5:L 26:W
16 Celine George U12 3.5 5:L 31:W 27:W 7:L 25:W 13:D
17 Quennie Chen U12 3.5 29:W 18:L 35:W 19:W 14:D 5:L
18 Yishan Jin U12 3 27:W 17:W 3:L 28:W 1:L 10:L
19 Ashlyn Phillips U12 3 26:W 21:W 2:L 17:L 9:L 30:W
20 Sara Clark U12 3 35:W 7:L 5:L 37:W 31:W 11:L
21 Bien Marchingo-Miller U12 3 0:W 19:L 11:L 26:L 34:W 31:W
22 Fen-Rong Cindy Chang U12 3 8:L 13:L 32:W 24:L 36:W 33:W
23 Trinity May U12 3 25:L 0:W 28:L 31:L 32:W 35:W
24 Alanna Abrogena U12 2.5 11:L 12:L 0:W 22:W 10:L 25:D
25 Jayde Simpson U12 2.5 23:W 8:L 33:W 14:L 16:L 24:D
26 Briana Silcock U12 2.5 19:L 36:W 13:L 21:W 28:D 15:L
27 Alicia Bellhouse U12 2.5 18:L 29:W 16:L 15:L 39:D 38:W
28 Parish Siluuga U12 2.5 30:L 34:W 23:W 18:L 26:D 9:L
29 Jenny Kim U12 2.5 17:L 27:L 38:D 35:W 33:W 12:L
30 Angela Zhuang U12 2 28:W 14:L 6:L 38:W 11:L 19:L
31 Kelly Ding U12 2 15:L 16:L 39:W 23:W 20:L 21:L
32 Treya Harrison U12 2 1:L 33:L 22:L 0:W 23:L 37:W
33 Emma Bailey U12 2 10:L 32:W 25:L 34:W 29:L 22:L
34 Stella Renner-Allen U12 2 14:L 28:L 36:W 33:L 21:L 39:W
35 Alisha Perry U12 1.5 20:L 38:D 17:L 29:L 0:W 23:L
36 Anna Videler U12 1.5 4:L 26:L 34:L 39:D 22:L 0:W
37 Jaime Terrill U12 1.5 6:L 39:W 10:L 20:L 38:D 32:L
38 Chantal Foster U12 1.5 7:L 35:D 29:D 30:L 37:D 27:L
39 Erin Kim U12 1 3:L 37:L 31:L 36:D 27:D 34:L

Under-10

No Name                   Feder Total  1    2    3    4    5    6  

1 Jasmine Zhang U10 6 28:W 19:W 7:W 2:W 3:W 6:W
2 Nicole Qin U10 5 31:W 24:W 13:W 1:L 8:W 7:W
3 Jasmine Pickston U10 5 27:W 29:W 8:W 17:W 1:L 11:W
4 Sylvia McDougall U10 4.5 21:W 5:D 17:L 15:W 27:W 14:W
5 Erica Yue Hu U10 4.5 10:W 4:D 16:L 26:W 33:W 13:W
6 Aysha Vossen-Chong U10 4 14:W 11:W 18:W 13:L 17:W 1:L
7 Alina Wang U10 4 35:W 40:W 1:L 18:W 9:W 2:L
8 Abella Wang U10 4 30:W 26:W 3:L 19:W 2:L 20:W
9 Beatrice Ang U10 4 12:W 18:L 20:W 28:W 7:L 17:W
10 Jennifer Zhang U08 4 5:L 15:W 14:L 34:W 21:W 19:W
11 Selena Xi Hu U08 4 32:W 6:L 31:W 24:W 16:W 3:L
12 Charlotte Wen U10 4 9:L 23:W 26:L 38:W 25:W 18:W
13 Avisha Maini U10 3.5 25:W 39:W 2:L 6:W 14:D 5:L
14 Celia Chanwong U08 3.5 6:L 22:W 10:W 33:W 13:D 4:L
15 Crystal Chanwong U10 3.5 20:D 10:L 30:W 4:L 29:W 26:W
16 Cindy Wang U10 3.5 34:W 17:L 5:W 27:D 11:L 28:W
17 Renae Ghadiali U08 3 36:W 16:W 4:W 3:L 6:L 9:L
18 Joanna Lee U08 3 22:W 9:W 6:L 7:L 31:W 12:L
19 Saasha Ghadiali U08 3 23:W 1:L 29:W 8:L 24:W 10:L
20 Anika Pattni U08 3 15:D 36:D 9:L 23:W 37:W 8:L
21 Kimberley Yuan U08 3 4:L 33:L 22:W 41:W 10:L 37:W
22 Tiara D'Lima U10 3 18:L 14:L 21:L 32:W 30:W 31:W
23 Christina Chen U10 3 19:L 12:L 36:W 20:L 41:W 27:W
24 Jayti Pattni U10 3 38:W 2:L 39:W 11:L 19:L 35:W
25 Melinda Shao U08 3 13:L 31:L 32:W 36:W 12:L 33:W
26 Emma Salazar U06 2.5 0:W 8:L 12:W 5:L 28:D 15:L
27 Cynthia Zhang U10 2.5 3:L 41:W 38:W 16:D 4:L 23:L
28 Isabella Hayes U10 2.5 1:L 35:W 40:W 9:L 26:D 16:L
29 Poppy Edgar U10 2.5 41:W 3:L 19:L 30:D 15:L 39:W
30 Chantelle Vossen-Chong U08 2.5 8:L 32:W 15:L 29:D 22:L 40:W
31 Laura Watson U10 2 2:L 25:W 11:L 40:W 18:L 22:L
32 Odette Roberson U10 2 11:L 30:L 25:L 22:L 0:W 38:W
33 Anezka Ross U10 2 39:L 21:W 34:W 14:L 5:L 25:L
34 Jaclyn Wang U08 2 16:L 37:W 33:L 10:L 35:L 0:W
35 Alex Harries U06 2 7:L 28:L 37:L 0:W 34:W 24:L
36 Melissa Uren U10 2 17:L 20:D 23:L 25:L 40:D 41:W
37 Abigail Turner U10 2 40:L 34:L 35:W 39:W 20:L 21:L
38 Khushi Pahuja U06 1.5 24:L 0:W 27:L 12:L 39:D 32:L
39 Pawanjit Kaur U08 1.5 33:W 13:L 24:L 37:L 38:D 29:L
40 Dori Wu U08 1.5 37:W 7:L 28:L 31:L 36:D 30:L
41 Rushni De Silva U06 1 29:L 27:L 0:W 21:L 23:L 36:L

June 9th 2013 - 5th MC Cup, Auckland
Organised by Chess Power, website www.chesspower.co.nz.
Pawns Division
Under 6 Winner - Oscar Qin 3
Under 8 Winner - Richard Meng 4
Under 10 Winner - Samuel Zheng 5
Under 12 Winner - Nathaniel Gordan 5
Best Girl - Renae Ghadiali 4
1st Overall - Sam Zhuang 6
Rooks Division
Under 8 Winner - Jack Rose 3½
Under 10 Winner - Alexander Coates 4
Under 12 Winner - Anthony Millington 4
Under 14 Winner - Yuyang Li 5
Best Girl - Sophia Khan 3½
1st Overall - Azrie Azizi 6
Kings Division
Under 8 Winner - Allan Han 2
Under 10 Winner - Alex Fu 4
Under 12 Winner - Brijesh Sivabalan 4½
Under 14 Winner - Raghav Ramachandran 5
Over 14 Winner - Gareth Fairholme 2½
Best Girl - None entered
1st Overall - Euan McDougall 5
Super Kings
1st Overall - Alphaeus Ang 7
2nd - Bella Qian 4
3rd - Louie Wei 3½

June 1st - 3rd 2013 - The 36th Trusts Open, Henderson, Auckland.
Check out the official website, Waitakere Chess Club, for full results. Many photos (taken by Lin Nah and Simon Lyall) can be found on www.facebook.com/NZChessFederation (you don't need to be a member of Facebook to view this page).
A Tournament
1st 5.0 Ben Hague
2nd = 4.5 Christopher Burns
2nd = 4.5 John Duneas
2nd = 4.5 Nathan Goodhue
Grade1 3.5 Benji Lim
Grade2 3.5 Helen Milligan
Grade3 3.0 Mark Gilmour

B Tournament u1800
1st 5.5 Leo Zhu
2nd 5.0 Byron Lam
3rd = 4.0 Hao Jia
3rd = 4.0 Leighton Nicholls
3rd = 4.0 Harry Cui
3rd = 4.0 John Francis
Grade1 3.5 Thomas Chen
Grade2 3.0 Johnson Chen
Grade3 3.5 Johnson Li

C Tournament u1500
1st 5.0 Jordan Lewis
2nd = 4.5 Tony Wang
2nd = 4.5 Arvin Lim
4th = and Grade3 1st 4.0 Vanya Burduk
4th = and Grade2 1st = 4.0 Ally Tang
4th = and Grade2 1st = 4.0 Nicholas Huang
4th = 4.0 Luke Wang
Grade1 1st = 3.5 Crystal Zhu
Grade1 1st = 3.5 Brian Qi

Junior Tournament u12 & u1200
1st 5.5 Darrick Pan
2nd 5.0 Jack Sun
3rd 4.5 Brijesh Sivabalan
4th 4.0 Arul Gaundar
under10 1st 4.0 Justin Mo
under10 2nd = 3.5 Alex Fu
under10 2nd = 3.5 Leo Li
under8 1st 2.5 Raymond Huang
under8 2nd 1.0 Milan Kuniyil

Full Vega results can be found here: A-Grade, B-Grade, C-Grade, and Junior.

A-Grade

Pos NAME                Rtg   T  Fed  Pts |   1     2     3     4     5     6  
--------------------------------------------------------------------------------
1 Hague, Ben 2416 FM NZL 5.0 | +W24 +B14 =W6 +B7 +W2 =B3
2 Burns, Christopher J 2098 -- NZL 4.5 | +B30 =W5 +B10 +W11 -B1 +W9
3 Duneas, John 2184 -- NZL 4.5 | -B29 +W25 +B27 +W18 +B17 =W1
4 Goodhue, Nathan 2151 -- NZL 4.5 | +B34 =W9 -B5 +W23 +B16 +W14
5 McLaren, Leonard J 2319 NM NZL 4.0 | +W28 =B2 +W4 =B6 =W8 =B7
6 Li, Luke (Zuhao) 2375 -- NZL 4.0 | +B19 +W18 =B1 =W5 =B9 =B8
7 Smith, Robert W 2325 FM NZL 4.0 | =B23 +W15 +B16 -W1 +B13 =W5
8 Wastney, Scott 2453 FM NZL 4.0 | =B15 +W26 +B17 =W9 =B5 =W6
9 Garbett, Paul A 2334 IM NZL 3.5 | +W22 =B4 +W11 =B8 =W6 -B2
10 Pinic, Noel 2225 -- NZL 3.5 | =W35 +B21 -W2 =B15 +W12 =B11
11 Gao, Hans 2261 -- NZL 3.5 | +B27 +W29 -B9 -B2 +W24 =W10
12 Lim, Benjamin U 2117 -- NZL 3.5 | =B25 =W23 +B29 =W13 -B10 +W19
13 Milligan, Helen 2040 WFM NZL 3.5 | =W32 +B31 =W14 =B12 -W7 +B26
14 Yang, Scott 2156 -- NZL 3.0 | +W20 -W1 =B13 =W19 +B27 -B4
15 Evans, David J 2016 -- NZL 3.0 | =W8 -B7 +W21 =W10 -B19 +W23
16 McCrone, Jeffrey 2098 -- NZL 3.0 | =W31 +B32 -W7 +B26 -W4 =B20
17 Perry, Roger L 2119 -- NZL 3.0 | =W21 +B35 -W8 +B30 -W3 =B22
18 Huang, Alex 2112 -- NZL 3.0 | +W36 -B6 +W34 -B3 =W20 =B21
19 Li, William (Xiang W 2001 -- NZL 3.0 | -W6 +B36 =W30 =B14 +W15 -B12
20 Hair, Philip I 1901 -- NZL 3.0 | -B14 =B24 =W31 +W28 =B18 =W16
21 Gilmour, Mark 1888 -- NZL 3.0 | =B17 -W10 -B15 +B35 +W31 =W18
22 Marko, Helmut S 1968 CM PNG 3.0 | -B9 -W34 +B36 =W25 +B32 =W17
23 Wright, Caleb 1966 -- NZL 2.5 | =W7 =B12 =W26 -B4 +W30 -B15
24 Power, P Wayne 2008 -- NZL 2.5 | -B1 =W20 =B25 +W32 -B11 =W27
25 Ang, Alphaeus WeiErn 1878 -- NZL 2.5 | =W12 -B3 =W24 =B22 =W33 =W28
26 Gong, Daniel 1800 -- NZL 2.5 | +W33 -B8 =B23 -W16 +B29 -W13
27 Runcan, Daniel I 1927 -- ROU 2.5 | -W11 +B33 -W3 +B34 -W14 =B24
28 Zhang, William Jiewe 1950 -- NZL 2.5 | -B5 -W30 +W33 -B20 +W34 =B25
29 Eade, Don 1917 -- NZL 2.0 | +W3 -B11 -W12 =B31 -W26 =B30
30 Gautam, Asheesh 1825 -- FIJ 2.0 | -W2 +B28 =B19 -W17 -B23 =W29
31 Lyall, Simon 1824 -- NZL 2.0 | =B16 -W13 =B20 =W29 -B21 =W35
32 Robinson, Will 1842 -- ENG 2.0 | =B13 -W16 +W35 -B24 -W22 =B33
33 Tanoi, T Edward 2096 -- NZL 2.0 | -B26 -W27 -B28 +W36 =B25 =W32
34 Martin-Buss, Sean 1892 -- NZL 1.5 | -W4 +B22 -B18 -W27 -B28 =W36
35 Liu, Brian 1925 -- NZL 1.5 | =B10 -W17 -B32 -W21 =B36 =B31
36 Yao, Winston Yow-Jen 1862 -- NZL 1.0 | -B18 -W19 -W22 -B33 =W35 =B34

B-Grade

No Name                 Loc  Total  1    2    3    4    5    6  

1 Leo (Lei) Zhu 1759 5.5 6:W 12:W 2:D 3:W 7:W 4:W
2 Byron Lam 1756 5 21:W 13:D 1:D 11:W 10:W 8:W
3 Hao Jia 1763 4 24:W 18:W 10:W 1:L 4:L 7:W
4 Leighton Nicholls 1753 4 23:W 10:L 18:W 16:W 3:W 1:L
5 John Francis 1634 4 10:L 17:D 20:W 15:W 9:D 12:W
6 Harry Cui 1611 4 1:L 22:L 17:W 24:W 11:W 10:W
7 Johnson Li 1518 3.5 16:D 14:W 13:W 8:W 1:L 3:L
8 Thomas Chen 1659 3.5 19:D 11:W 16:W 7:L 14:W 2:L
9 Vivian Smith 1757 3.5 18:L 23:D 24:D 22:+ 5:D 16:W
10 Michael Roberts 1788 3 5:W 4:W 3:L 19:W 2:L 6:L
11 Judd Zhan 1516 3 22:W 8:L 12:W 2:L 6:L 18:W
12 Philip Mukkattu 1682 3 17:W 1:L 11:L 18:W 19:W 5:L
13 Johnson Chen 1570 3 15:W 2:D 7:L 14:L 22:D 19:W
14 Brian Palmer 1652 3 20:D 7:L 23:W 13:W 8:L 15:D
15 Nigel Cooper 1752 3 13:L 19:D 21:W 5:L 20:W 14:D
16 Karl Holdo 1721 2.5 7:D 20:W 8:L 4:L 21:W 9:L
17 Ravinesh Singh 1512 2.5 12:L 5:D 6:L 21:L 23:W 22:W
18 Allen Fan 1604 2 9:W 3:L 4:L 12:L 24:W 11:L
19 Leticia Mendes 1501 2 8:D 15:D 22:W 10:L 12:L 13:L
20 Kevin (chengye) Guan 1449 2 14:D 16:L 5:L 23:W 15:L 21:D
21 Joy (Shu Yan) Qin 1596 2 2:L 24:D 15:L 17:W 16:L 20:D
22 Imalka Perera 1688 1.5 11:L 6:W 19:L 9:- 13:D 17:L
23 David Wong 1581 1.5 4:L 9:D 14:L 20:L 17:L 24:W
24 Richard Jiang 1613 1 3:L 21:D 9:D 6:L 18:L 23:L

C-Grade

No Name                  Loc  Total  1    2    3    4    5    6  

1 Jordan Lewis 1244 5 17:W 2:L 22:W 16:W 3:W 4:W
2 Tony Wang 1044 4.5 20:W 1:W 9:W 4:D 8:W 3:L
3 Arvin Lim 1379 4.5 19:W 5:W 4:D 13:W 1:L 2:W
4 Vanya Burduk 865 4 10:W 14:W 3:D 2:D 5:W 1:L
5 Ally Tang 1141 4 6:W 3:L 18:W 10:W 4:L 13:W
6 Luke (Jintao) Wang 1411 4 5:L 24:W 7:D 17:W 12:D 8:W
7 Nicholas Huang 1176 4 15:W 9:L 6:D 14:W 13:D 12:W
8 Jasmine Zhang 1127 3.5 14:D 21:W 12:W 9:W 2:L 6:L
9 Paul Kamberi 1444 3.5 22:W 7:W 2:L 8:L 18:D 17:W
10 Crystal Zhu 1213 3.5 4:L 23:W 17:D 5:L 24:W 18:W
11 Brian Qi 1241 3.5 12:L 17:L 26:W 21:D 25:W 15:W
12 Raymon Hill 971 3 11:W 13:D 8:L 24:W 6:D 7:L
13 Sarah Yan 1201 3 26:W 12:D 16:W 3:L 7:D 5:L
14 Darren Zhang 1291 3 8:D 4:L 19:W 7:L 21:D 22:W
15 Yuyang Li 3 7:L 18:L 23:W 19:W 16:W 11:L
16 Olivia Dong 1231 3 23:W 25:W 13:L 1:L 15:L 21:W
17 Louie Wei 989 2.5 1:L 11:W 10:D 6:L 20:W 9:L
18 Aaron Wang 1210 2.5 25:L 15:W 5:L 22:W 9:D 10:L
19 Nicole (Shu Yu) Qin 1133 2.5 3:L 20:D 14:L 15:L 26:W 25:W
20 Caroline Yan 1249 2.5 2:L 19:D 21:D 25:D 17:L 26:W
21 Bella Qian 1047 2 24:D 8:L 20:D 11:D 14:D 16:L
22 Martin Zhu 1155 2 9:L 26:W 1:L 18:L 23:W 14:L
23 Rodney (Xiang Rei) Li 940 2 16:L 10:L 15:L 26:W 22:L 24:W
24 Nigel Marko 1253 1.5 21:D 6:L 25:W 12:L 10:L 23:L
25 Danny Su 754 1.5 18:W 16:L 24:L 20:D 11:L 19:L
26 Rosa Ryu 602 0 13:L 22:L 11:L 23:L 19:L 20:L

Junior

No Name               Intl Id Loc  Total  1    2    3    4    5    6  

1 Darrick Pan U10 5.5 9:W 2:D 16:W 3:W 6:W 4:W
2 Jack Sun U10 1100 5 15:W 1:D 7:D 17:W 5:W 6:W
3 Brijesh Sivabalan 4.5 8:W 13:W 6:D 1:L 17:W 10:W
4 Justin Mo U10 4 16:W 7:W 5:L 13:W 10:W 1:L
5 Arul Gaundar 1004 4 14:W 17:W 4:W 6:L 2:L 9:W
6 Joshua Sheen 667 3.5 11:W 19:W 3:D 5:W 1:L 2:L
7 Alex Fu U10 827 3.5 18:W 4:L 2:D 9:L 14:W 13:W
8 Leo Li U10 635 3.5 3:L 10:L 15:W 12:W 13:D 16:W
9 Anthony Hill 705 3 1:L 14:W 10:L 7:W 11:W 5:L
10 Jacob Barry 3 13:L 8:W 9:W 18:W 4:L 3:L
11 Beatrice Ang U10 3 6:L 15:D 14:D 16:W 9:L 17:W
12 Anthony Millington 3 17:L 0:W 13:L 8:L 19:W 18:W
13 Lucas Salazar 813 2.5 10:W 3:L 12:W 4:L 8:D 7:L
14 Raymond Huang U8 2.5 5:L 9:L 11:D 0:W 7:L 19:W
15 Gil Rabinovic U10 534 2.5 2:L 11:D 8:L 19:W 18:L 0:W
16 Arav Gaundar U10 666 2 4:L 18:W 1:L 11:L 0:W 8:L
17 Tony Tang U10 568 2 12:W 5:L 19:W 2:L 3:L 11:L
18 Julian Mo U10 2 7:L 16:L 0:W 10:L 15:W 12:L
19 Milan Kuniyil U8 1 0:W 6:L 17:L 15:L 12:L 14:L
FM Ben Hague   second equal...   Benji Lim
Trusts Champion: FM Ben Hague

  2nd= Nathan Goodhue, Chris Burns,
and John Duneas.
Presenting the prizes: Linda Cooper
  Grade 1: Benji Lim

Helen Milligan   Mark Gilmour   Leo Zhu
Grade 2: Helen Milligan   Grade 3: Mark Gilmour   B-Grade winner: Leo Zhu
B-Grade 2nd: Byron Lam   B-Grade 3rd=   Johnson Chen
B-Grade 2nd: Byron Lam   B-Grade 3rd=: Hao Jia, Harry Cui, and John Francis.   B-Grade Grade 2: Johnson Chen
Jordan Lewis   Arvin Lim and Tony Wang   Ally Tang and Luke Wang
C-grade winner: Jordan Lewis   C-Grade 2nd= Arvin Lim and Tony Wang   C-Grade 4th= and Grade 2 1st= Ally Tang, and C-Grade 4th= Luke Wang
Vanya Burduk   Nicholas Huang   Darrick Pan
C-Grade 4th= and Grade 3: Vanya Burduk   C grade 4th= & Grade 2 1st= Nicholas Huang   Junior Winner: Darrick Pan
Jack Sun   Brijesh Sivabalan   Arul Gaundar
Junior 2nd: Jack Sun   Junior 3rd: Brijesh Sivabalan   Junior 4th: Arul Gaundar
Alex Fu   Milan Kuniyil   Viv Smith and Louise Cooper
Under-10 2nd: Alex Fu   Under-8 2nd: Milan Kuniyil   Viv Smith and Linda Cooper cut the cake celebrating 50 years of Waitakere CC

May 29th 2013 - East Auckland Intermediate Interschools Qualifier, Auckland.
1st Gold, Bucklands Beach Intermediate (Team 1)
2nd Silver, Bucklands Beach Intermediate (Team 3)
3rd Bronze, Bucklands Beach Intermediate (Team 4)
Bucklands Beach Intermediate is the East Auckland zone qualifier for the NZCF National Interschools Final in Mount Maunganui.
Full Vega results here.

May 26th 2013 - A-Grade Interclubs, Auckland.
Round 1: Howick-Pakuranga 4-2 Papatoetoe, Auckland CC 3-3 North Shore.

May 22nd 2013 - East Auckland Primary Interschools Qualifier, Auckland.
1st Gold, Kings School (Team One).
2nd Silver, Bucklands Beach Primary School (Team One).
3rd Bronze, Pigeon Mountain School.
Kings School is the East Auckland zone qualifier for the NZCF National Interschools Final in Mount Maunganui.
Full Vega results here.

May 18th - 19th 2013 - Auckland Chess Centre Weekender, Auckland.
1st Hans Gao
2nd= FM Ben Hague, Daniel Runcan, FM Mike Steadman, Alphaeus Ang & FM Ewen Green
u2100 1st= John Duneas, Bruce Wheeler & Edward Tanoi
u1800 1st Leo Zhang 2nd= Philip Mukkattu, Daniel Gong & William Crombie
u1500 1st= Tony Wang & Jasmine Zhang; 3rd Nicholas Huang

Full Vega results here.
Thanks to some testing of the DGT boards, we have games for the top 3 boards for rounds 2-7: download the pgn file here.

POS NAME                Rtg   T  Fed  Pts |   1     2     3     4     5     6     7  
--------------------------------------------------------------------------------------
1 Gao, Hans 2204 -- NZL 6.0 | =B26 +W17 +B13 +W12 +B2 +W11 =W4
2 Hague, Ben 2355 FM NZL 5.0 | +W23 +B18 +W11 +B3 -W1 =B4 =W6
3 Runcan, Daniel I 1927 -- ROU 5.0 | +B27 =W13 +B22 -W2 =B7 +W21 +W9
4 Steadman, Michael V 2232 FM NZL 5.0 | +B21 =W12 +B7 =BYE +W10 =W2 =B1
5 Ang, Alphaeus WeiErn 1737 -- NZL 5.0 | +B28 =W9 -B12 =W19 +B15 +W16 +B11
6 Green, Ewen M 2204 FM NZL 5.0 | +W25 =B7 =BYE +W21 =B8 +W20 =B2
7 Zhang, Leo 1756 -- NZL 4.5 | +B32 =W6 -W4 +B24 =W3 +B25 =W10
8 Duneas, John 2074 -- NZL 4.5 | +B15 +W20 =B10 =BYE =W6 -B9 +W14
9 Wheeler, Bruce 2098 -- NZL 4.5 | +W19 =B5 =BYE +W15 =B20 +W8 -B3
10 Tanoi, T Edward 1911 -- NZL 4.5 | +W24 +B31 =W8 =BYE -B4 +W22 =B7
11 Milligan, Helen 2006 WFM NZL 4.0 | +W35 +B14 -B2 +W16 +W18 -B1 -W5
12 Perry, Roger L 1803 -- NZL 4.0 | +W34 =B4 +W5 -B1 =W22 -B14 +B20
13 Mukkattu, Philip 1673 -- NZL 4.0 | +W29 =B3 -W1 -B22 =W32 +B24 +W25
14 Gong, Daniel 1589 -- NZL 4.0 | +B30 -W11 -B15 +W27 +B19 +W12 -B8
15 Wang, Tony 1135 -- NZL 4.0 | -W8 +B33 +W14 -B9 -W5 +B31 +W23
16 Zhang, Jasmine 1006 -- NZL 4.0 | -W18 +B37 +W25 -B11 +W23 -B5 +B30
17 Crombie, William R 1617 -- NZL 4.0 | +W37 -B1 -W24 =BYE +B26 =B18 +W27
18 Charamova, Jennya 1843 -- NZL 3.5 | +B16 -W2 =B19 +W26 -B11 =W17 =B21
19 Huang, Nicholas 1232 -- NZL 3.5 | -B9 +W28 =W18 =B5 -W14 +B32 =B22
20 Lyall, Simon 1741 -- NZL 3.5 | +W33 -B8 +W35 +B23 =W9 -B6 -W12
21 Li, Johnson 1518 -- NZL 3.5 | -W4 +B34 +W31 -B6 +W24 -B3 =W18
22 Liu, Brian 1622 -- NZL 3.5 | +B36 =BYE -W3 +W13 =B12 -B10 =W19
23 Qin, Joy Shu Yan 1555 -- NZL 3.0 | -B2 +W26 +B27 -W20 -B16 +W28 -B15
24 Yan, Sarah 1034 -- NZL 3.0 | -B10 +W30 +B17 -W7 -B21 -W13 +W31
25 Holdaway, Stephen 1382 -- NZL 3.0 | -B6 +W32 -B16 +W28 +B31 -W7 -B13
26 Yan, Caroline 1293 -- NZL 3.0 | =W1 -B23 +W34 -B18 -W17 =B29 +W36
27 Wang, Aaron 1063 -- NZL 3.0 | -W3 +B29 -W23 -B14 +W34 +B33 -B17
28 Burduk, Vanya 0 -- NZL 3.0 | -W5 -B19 +W37 -B25 +W29 -B23 +W33
29 Masfen-Yan, Nathanie 0 -- NZL 3.0 | -B13 -W27 +B30 =W33 -B28 =W26 +W32
30 Pan, Darrick 0 -- NZL 2.5 | -W14 -B24 -W29 =B36 +BYE +B35 -W16
31 Sivabalan, Brijesh D 0 -- NZL 2.0 | +BYE -W10 -B21 +B35 -W25 -W15 -B24
32 Su, Danny 776 -- NZL 2.0 | -W7 -B25 +W36 =BYE =B13 -W19 -B29
33 Lin Zou, Oliver 602 -- NZL 2.0 | -B20 -W15 =BYE =B29 +W35 -W27 -B28
34 Fu, Alex 933 -- NZL 2.0 | -B12 -W21 -B26 +W37 -B27 -B36 +BYE
35 Qin, Nicole Shu Yu 1084 -- NZL 2.0 | -B11 +W36 -B20 -W31 -B33 -W30 +B37
36 Mo, Julian 0 -- NZL 2.0 | -W22 -B35 -B32 =W30 =B37 +W34 -B26
37 Mo, Justin 0 -- NZL 1.5 | -B17 -W16 -B28 -B34 =W36 +BYE -W35
Hans Gao   second equal...   Under 2100
Outright first: Hans Gao

  2nd= Daniel Runcan, Ewen Green,
Mike Steadman, Ben Hague,
and in front Alphaeus Ang
  Under 2100: Bruce Wheeler,
John Duneas and Edward Tanoi
second equal in under 1800   Jasmine Zhang    
Under 1800 2nd= Philip Mukkattu,
Daniel Gong and William Crombie
  Under 1500 1st= Jasmine Zhang    

May 12th 2013 - 4th MC Cup, Auckland
Organised by Chess Power, website www.chesspower.co.nz.
Pawns Division
Under 6 Winner - Emma Salazar
Under 8 Winner - Bridie McCann
Under 10 Winner - Erica Hu
Under 12 Winner - Finlay Everett
Best Girl - Saasha Ghadiali
1st Overall - Saasha Ghadiali 5/6
Rooks Division
Under 8 Winner - Allan Han
Under 10 Winner - Alex Fu
Under 12 Winner - Rishit Patel
Under 14 Winner - Svetlana Gallage
Best Girl - Sylvia McDougall
1st Overall - Justin Mo 5/6
Kings Division
Under 8 Winner - Jack Rose
Under 10 Winner - Aaron Wang
Under 12 Winner - Nigel Tee
Under 14 Winner - Richard Lu
Over 14 Winner - Tony Wang
Best Girl - Nicole Qin
1st Overall - Nikolai Tee 6/6

May 4th - 11th 2013 - Oceania Zonal, FIJI.
Official website: oceania2013.fijichess.com.
Open results: http://chess-results.com/tnr98268.aspx?lan=1
Women's results: http://chess-results.com/tnr98271.aspx?lan=1
Open games (pgn file).
Women's games (pgn file).
Kiwis abroad: wfm Viv Smith finished 6th on tiebreak with 5½/9 in the Women's event; in the Open, FM Bob Smith finished 8th on tiebreak with 5½/9, Paul Spiller 21st on 4½ and Ivan Dordevic (after a fine win over IM Gary Lane in round 2) 22nd on 4.

April 21st - May 1st 2013 - World Amateur Championship, Iasi, ROMANIA.
Official website: www.wacc2013.ro. Results at http://chess-results.com/tnr91568.aspx.
Alphaeus Ang finished with 5/9 and in 65th place out of 207 on tie breaks.
There was also the World Amateur Blitz Championship, where Alphaeus finished second in the under-12 category, 23rd overall (equal 13-23) out of 112 players. Results at http://chess-results.com/tnr99168.aspx?art=1&rd=9&lan=1&wi=821.
Thanks to Keong Ang for the photos. Keong was also representing NZ, as an arbiter at the event.

Alphaeus Ang (right)   Tournament hall   Venue and flags
Alphaeus Ang (right) with the trophy
for runner-up in the u-12 category in the Blitz.
  A view of the playing hall.   The venue.
Alphaeus Ang   Dennis Calder in NZ t-shirt    
Alphaeus with the NZ flag.   Dennis Calder from Germany,
wearing an All Blacks shirt
in honour of the arbiter from NZ.
   

April 25th - 28th 2013 - Oceania Seniors Championship, Christchurch.
Organised by Canterbury Chess Club.
Thanks to our sponsors, Dancing Water Winery and Benson Insurance Brokers.
1st= David Lovejoy (AUS; winner on tiebreak of the Oceania Seniors Championship) and Arie Nijman (NZL; winner of the New Zealand Seniors Championship)
3rd Helen Milligan (NZL; winner of the Oceania Women Seniors Championship)
Under-1800: Viv Smith
Biggest Upset prize: Tony Booth.

Download the games here (pgn file) - thanks to Craig Hall for entering the moves.
Full Vega results here.

Pos NAME                 Rtg   T  Fed  Pts |  1     2     3     4     5     6     7  
--------------------------------------------------------------------------------------
1 Lovejoy David 1930 -- AUS 6.0 | +B8 +W5 =B3 =W2 +B9 +B6 +W7
2 Nijman Arie J 1824 -- NZL 6.0 | +B10 =W3 +B6 =B1 +W8 +W4 +B9
3 Milligan Helen 1978 WFM NZL 5.5 | +W9 =B2 =W1 +W6 =B4 +W5 +B8
4 Glissan Paul 1850 -- AUS 3.5 | -W6 +B7 +W10 +B9 =W3 -B2 -W5
5 Booth Anthony J 1819 -- NZL 3.0 | +W7 -B1 -W9 -B8 +W10 -B3 +B4
6 Smith Vivian J 1742 WFM NZL 3.0 | +B4 =W8 -W2 -B3 +B7 -W1 =W10
7 Dellaca Bruce 1601 -- NZL 2.5 | -B5 -W4 =B8 +B10 -W6 +W9 -B1
8 Cooper Nigel 1772 -- NZL 2.5 | -W1 =B6 =W7 +W5 -B2 =B10 -W3
9 Gloistein Bruce H 1790 -- NZL 2.0 | -B3 +W10 +B5 -W4 -W1 -B7 -W2
10 Keeling Roy L 1648 -- NZL 1.0 | -W2 -B9 -B4 -W7 -B5 =W8 =B6
David Lovejoy and Chirs Benson   wfm Viv Smith   Helen Milligan
1st= and Oceania Champion David Lovejoy
receiving his prize from Chris Benson
  Under-1800 prize: wfm Viv Smith   3rd: wfm Helen Milligan
(Photo: Roy Keeling)
Arie Nijman   Tony Booth   DOP FA Craig Hall
1st= and NZ Seniors champion Arie Nijman   Biggest Upset prize: Tony Booth   DOP FA Craig Hall
Sash: unknown! (Photo: Roy Keeling)

April 14th 2013 - 3rd MC Cup, Auckland
Organised by Chess Power, website www.chesspower.co.nz.
Full results at nzjunior.tornelo.com/tournaments/3rd-mc-cup-2013;
http://www.chesspower.co.nz/webapps/i/88770/234127/477728.
Pawns Division
Under 6 Winner - Oscar Qin
Under 8 Winner - Renae Ghadiali
Under 10 Winner - Wesley Ngo
Best Girl - Renae Ghadiali
1st Overall - Akram Al-Chalabi 5/6
Rooks Division
Under 8 Winner - Saasha Ghadiali
Under 10 Winner - Danny Su
Under 12 Winner - Azrie Azizi
Under 14 Winner - Daniel Salazar
Best Girl - Sophia Khan
1st Overall - Patch Johnson 5/6
Kings Division
Under 8 Winner - Jack Rose
Under 10 Winner - Darrick Pan
Under 12 Winner - Caroline Yan
Under 14 Winner - Sarah Yan
Over 14 Winner - Gareth Fairholme
Best Girl - Caroline Yan
1st Overall - Aaron Wang 5½/6

April 2nd - 7th 2013 - Sydney International Open, Parramatta, AUSTRALIA.
Official website: www.sio.nswca.org.au/. Full results at http://www.chess-results.com/tnr96907.aspx?lan=1.
Luke Li scored 5½/9, just short of another IM norm. Fuatai Fuatai scored 4 and Gavin Marner 3½.

 

March 29th - April 1st 2013 - North Island Championship, Wellington.
Organised by Wellington Chess Club.
North Island Champion, Wellington Champion, and 1st with 8/8: IM Russell Dive
2nd Joachim Berg-Jensen (Norway)
3rd Edward Rains
B-Grade
1st Alphaeus Ang
2nd= Hamish Gold, Jack James, Layla Timergazi, Ross Jackson & Michael Roberts
C-Grade
1st= Don Stracy & Leighton Nicholls
DD Smash Upset Prize: Hamish Gold (for his victory over John McDonald)

Full Vega results here.

Pos NAME                 Rtg   T  Fed  Pts |   1     2     3     4     5     6     7     8  
--------------------------------------------------------------------------------------------
1 Dive, Russell J 2423 IM NZL 8.0 | +W13 +B11 +W4 +B2 +W3 +B5 +W8 +B7
2 Berg-Jensen, Joachim 2183 -- NOR 7.0 | +W19 +B15 +W8 -W1 +B10 +W4 +B3 +W12
3 Rains, Edward 1945 -- NZL 5.5 | +W24 +B5 =W11 +W9 -B1 +B6 -W2 +W4
4 Johnson, Quentin 2132 -- NZL 5.0 | +W16 +B7 -B1 +W14 +W6 -B2 +W5 -B3
5 Turner, Michael G 2139 -- NZL 5.0 | +B10 -W3 +B20 +W12 +B9 -W1 -B4 +W14
6 Nijman, Brian 2218 -- NZL 5.0 | +B25 +W12 -B9 +W7 -B4 -W3 +B19 +W10
7 Ang, Alphaeus WeiErn 1878 -- NZL 5.0 | +B27 -W4 +B28 -B6 +W16 +W10 +B9 -W1
8 McDonald, John A 2098 -- NZL 4.5 | +B18 +W28 -B2 -W10 +B19 +W14 -B1 =W9
9 Forster, William 2088 -- NZL 4.5 | +W21 +B23 +W6 -B3 -W5 +B11 -W7 =B8
10 Gold, Hamish R 1809 -- NZL 4.0 | -W5 +B26 +W15 +B8 -W2 -B7 +W13 -B6
11 Nyberg, Michael 2044 -- NZL 4.0 | +B17 -W1 =B3 +W23 +B12 -W9 -B14 =W15
12 Rains, Timothy 2038 -- NZL 4.0 | +W22 -B6 +W13 -B5 -W11 +B21 +W16 -B2
13 James, Jack 1857 -- NZL 4.0 | -B1 +W17 -B12 +W20 -B14 +W18 -B10 +W22
14 Timergazi, Layla 1862 -- NZL 4.0 | -W23 +B21 +W16 -B4 +W13 -B8 +W11 -B5
15 Jackson, L Ross 1959 -- NZL 4.0 | +B20 -W2 -B10 =W18 -B17 +W25 +W26 =B11
16 Roberts, Michael H 1788 -- NZL 4.0 | -B4 +W27 -B14 +W17 -B7 +W20 -B12 +W24
17 Stracy, Don M 1729 -- NZL 4.0 | -W11 -B13 +W26 -B16 +W15 +B22 =W18 =W19
18 Nicholls, Leighton 1753 -- NZL 4.0 | -W8 =B24 =W22 =B15 +W21 -B13 =B17 +W20
19 Nijman, Arie J 1818 -- NZL 3.5 | -B2 -W20 +W24 +B22 -W8 +B23 -W6 =B17
20 Capper, David S 1657 -- NZL 3.0 | -W15 +B19 -W5 -B13 +W27 -B16 +W21 -B18
21 Cooper, Nigel 1752 -- NZL 3.0 | -B9 -W14 +B27 +W25 -B18 -W12 -B20 +W26
22 Gloistein, Bruce H 1715 -- NZL 3.0 | -B12 =W25 =B18 -W19 +B28 -W17 +W23 -B13
23 Chen, Wei Kai 0 -- NZL 3.0 | +B14 -W9 =B25 -B11 =W24 -W19 -B22 +B28
24 Shierlaw, Hamish 1618 -- NZL 2.5 | -B3 =W18 -B19 +W28 =B23 -- =W25 -B16
25 Brockway, Andrew 1836 -- NZL 2.5 | -W6 =B22 =W23 -B21 =W26 -B15 =B24 =W27
26 List, Robert 1665 -- NZL 2.5 | -- -W10 -B17 +W27 =B25 +W28 -B15 -B21
27 Cunningham, Patrick 1431 -- NZL 2.5 | -W7 -B16 -W21 -B26 -B20 +BYE +W28 =B25
28 Stanton, Lynn 0 -- NZL 1.0 | +BYE -B8 -W7 -B24 -W22 -B26 -B27 -W23

March 28th - April 1st 2013 - Doeberl Cup, Canberra, AUSTRALIA.
Website: www.doeberlcup.com.au.
Luke Li achieved his first IM norm and also raised his FIDE rating over 2300, thus qualifying for the FM title.

March 17th 2013 - 2nd MC Cup, Auckland
See http://www.chesspower.co.nz/webapps/i/88770/234127/477616 for results and photos.
Pawns Division:
Under 6 - Oscar Qin; Under 8 - Renae Ghadiali; Under 10 - Malinda Guan; Best Girl - Saasha Ghadiali; 1st Overall - Saasha Ghadiali
Rooks Division:
Under 8 - Joe Xin; Under 10 - Julian Mo; Under 12 - Jacob Barry; Best Girl - Cindy Wang; 1st Overall - Samuel Yan
Kings Division:
Under 8- Jack Rose; Under 10 - Nicole Qin; Under 12 - Kevin Guan; Under 14 - Jack Julian; Over 14 - Gareth Fairholme; Best Girl - Nicole Qin; 1st Overall - Biyuan Chen

March 16th 2013 - Howick-Pakuranga Annual Latvian Rapidplay, Pakuranga, Manukau City.
Winner of the A-Grade: Hans Gao with 5½/6
Full Vega results: A-Grade
B-Grade
C-Grade
D-Grade

A-Grade

Pos NAME                Rtg   T  Fed  Pts |   1     2     3     4     5     6  
--------------------------------------------------------------------------------
1 Gao, Hans 2204 -- NZL 5.5 | +W11 +B2 +W6 +B5 +W10 =B4
2 Hague, Ben 2355 FM NZL 5.0 | +B14 -W1 +B12 +W4 +B5 +W8
3 Lim, Benjamin U 1936 -- NZL 4.0 | +B8 -W6 =B10 =B11 +W7 +W5
4 Garbett, Paul A 2340 IM NZL 3.5 | +W9 +B7 -W5 -B2 +W6 =W1
5 Smith, Robert W 2287 FM NZL 3.0 | +B16 +W10 +B4 -W1 -W2 -B3
6 Cotty, Richard 2049 -- NZL 3.0 | =W15 +B3 -B1 =W13 -B4 +W14
7 Thornton, Giovanni A 2163 -- NZL 3.0 | +B12 -W4 -B8 +W9 -B3 +W10
8 Carpinter, Anthony L 2119 -- NZL 3.0 | -W3 +B15 +W7 -B10 +W11 -B2
9 Browne, Jeremy A 2039 -- NZL 3.0 | -B4 -W12 +B14 -B7 +W15 +W13
10 Krstev, Antonio 2074 -- NZL 2.5 | +B13 -B5 =W3 +W8 -B1 -B7
11 Milligan, Helen 2006 WFM NZL 2.5 | -B1 +W14 =B16 =W3 -B8 =W12
12 Zhang, William Jiewe 2001 -- NZL 2.5 | -W7 +B9 -W2 =W16 =B13 =B11
13 Spiller, Paul S 1894 -- NZL 2.5 | -W10 =W16 +B15 =B6 =W12 -B9
14 Li, William (Xiang W 2040 -- NZL 2.0 | -W2 -B11 -W9 +W15 +B16 -B6
15 Yao, Winston Yow-Jen 1787 -- NZL 1.5 | =B6 -W8 -W13 -B14 -B9 +W16
16 Bennett, Hilton P 2038 -- NZL 1.5 | -W5 =B13 =W11 =B12 -W14 -B15

B-Grade

Pos NAME                Rtg   T  Fed  Pts |   1     2     3     4     5     6  
--------------------------------------------------------------------------------
1 Barnard, Thinus 1700 -- RSA 5.5 | +W13 +B10 =W2 +B6 +B9 +W7
2 Zhang, Leo 1756 -- NZL 5.0 | +B7 +W15 =B1 +W9 =W3 +B5
3 Lam, Byron 1518 -- NZL 4.5 | -W9 +W17 +B15 +W4 =B2 +W6
4 Kolev, Hristo 1598 -- NZL 4.0 | -W11 +B13 +W16 -B3 +W17 +B9
5 Eade, Don 1744 -- NZL 3.5 | =W14 +B11 -W6 +B8 +W10 -W2
6 Judkins, Gary L 1490 -- NZL 3.5 | +W20 =B12 +B5 -W1 +W16 -B3
7 Gong, Daniel 1589 -- NZL 3.5 | -W2 +B18 +W20 =B10 +W12 -B1
8 Chen, George 1623 -- NZL 3.5 | -W10 +B14 =W11 -W5 +B20 +B12
9 Mukkattu, Philip 1673 -- NZL 3.0 | +B3 +B16 +W12 -B2 -W1 -W4
10 Li, Johnson 1518 -- NZL 3.0 | +B8 -W1 +B14 =W7 -B5 =W11
11 Jiang, Richard 1483 -- NZL 3.0 | +B4 -W5 =B8 -B12 +W14 =B10
12 Michael, Andrew 1700 -- NZL 2.5 | +B19 =W6 -B9 +W11 -B7 -W8
13 Qin, Joy Shu Yan 1555 -- NZL 2.5 | -B1 -W4 =B19 -W14 +W18 +B17
14 Zhan, Judd 1587 -- NZL 2.0 | =B5 -W8 -W10 +B13 -B11 =W15
15 Cruden, Neil 1695 -- NZL 2.0 | +W18 -B2 -W3 -B16 =W19 =B14
16 Ang, Alphaeus WeiErn 1737 -- NZL 2.0 | +B17 -W9 -B4 +W15 -B6 -B19
17 Gothorp, Thomas H T 1564 -- NZL 2.0 | -W16 -B3 +W18 +B20 -B4 -W13
18 Booth, Anthony J 1522 -- NZL 2.0 | -B15 -W7 -B17 +W19 -B13 +W20
19 Fan, Allen 1542 -- NZL 2.0 | -W12 -B20 =W13 -B18 =B15 +W16
20 Cooper, Nigel 1623 -- NZL 1.0 | -B6 +W19 -B7 -W17 -W8 -B18

C-Grade

Pos NAME                Rtg   T  Fed  Pts |   1     2     3     4     5     6  
--------------------------------------------------------------------------------
1 Huang, Nicholas 1232 -- NZL 6.0 | +W8 +B7 +W9 +B3 +W2 +B4
2 Benson, James 1441 -- NZL 4.5 | +W13 +B4 =W3 +B7 -B1 +W8
3 Guan, Kevin Chengye 1300 -- NZL 4.5 | +W14 +B12 =B2 -W1 +B5 +W7
4 Davis, Daniel 1050 -- NZL 4.0 | +W5 -W2 +B10 +B12 +W6 -W1
5 Yan, Caroline 1293 -- NZL 3.5 | -B4 +W11 =B6 +B9 -W3 +W15
6 Zhang, Jasmine 1006 -- NZL 3.5 | +W15 -B9 =W5 +B13 -B4 +W14
7 Kamberi, Paul 1481 -- NZL 3.0 | +BYE -W1 +B8 -W2 +B12 -B3
8 Yan, Sarah 1034 -- NZL 3.0 | -B1 +BYE -W7 +W10 +B15 -B2
9 Holdaway, Stephen 1382 -- NZL 3.0 | =B11 +W6 -B1 -W5 =B10 +W13
10 Postma, Paul 1120 -- NZL 2.5 | -W12 +B14 -W4 -B8 =W9 +BYE
11 Wang, Aaron 1063 -- NZL 2.5 | =W9 -B5 -W15 +BYE -B14 +W12
12 Agape, Kimdido Enok 0 -- NZL 2.0 | +B10 -W3 +B13 -W4 -W7 -B11
13 Qin, Nicole Shu Yu 1084 -- NZL 2.0 | -B2 +B15 -W12 -W6 +BYE -B9
14 Li, Rodney (Xiang Re 1052 -- NZL 2.0 | -B3 -W10 +BYE -B15 +W11 -B6
15 McRae, John 1140 -- NZL 2.0 | -B6 -W13 +B11 +W14 -W8 -B5

D-Grade

Pos NAME                Rtg   T  Fed  Pts |   1     2     3     4     5     6  
--------------------------------------------------------------------------------
1 Gaundar, Arul 1004 -- NZL 5.0 | +W7 +B4 -W2 +B6 +W3 +W5
2 Scott, Craig 1025 -- NZL 4.5 | +B8 +W6 +B1 -W3 =B5 +W7
3 Gaundar, Arav 666 -- NZL 4.0 | -W4 +B7 +W11 +B2 -B1 +BYE
4 Tan, Eddy 0 -- NZL 4.0 | +B3 -W1 +B9 -B5 +W8 +W6
5 Fu, Alex 933 -- NZL 3.5 | +B10 +W9 -B6 +W4 =W2 -B1
6 Salazar, Lucas 813 -- NZL 3.0 | +B11 -B2 +W5 -W1 +BYE -B4
7 Xie, Zhuosi 626 -- NZL 3.0 | -B1 -W3 +B8 +W9 +W10 -B2
8 Li, Leo 632 -- NZL 3.0 | -W2 +B10 -W7 +BYE -B4 +W11
9 Mo, Julian 0 -- NZL 2.5 | +BYE -B5 -W4 -B7 +W11 =B10
10 Han, Allan 0 -- NZL 2.0 | -W5 -W8 +BYE =B11 -B7 =W9
11 Mo, Justin 0 -- NZL 1.5 | -W6 +BYE -B3 =W10 -B9 -B8
Tony Booth and Hans Gao   FM Ben Hague   Benji Lim
A-Grade 1st Hans Gao (right)
receiving his prize from Tony Booth
  A-Grade 2nd FM Ben Hague   A-Grade 3rd Benji Lim
Thinus Barnard   Leo Zhang   Byron Lam
B-Grade 1st Thinus Barnard   B-Grade 2nd Leo Zhang   B-Grade 3rd Byron Lam
Nicholas Huang   Jim Benson and Kevin Guan   Arul Gaundar
C-Grade 1st Nicholas Huang   C-Grade 2nd= Jim Benson (left) and Kevin Guan   D-Grade 1st Arul Gaundar
Craig Scott   Arav Gaundar    
D-Grade 2nd Craig Scott   D-Grade 3rd= Arav Gaundar    

March 9th - 10th 2013 - Auckland Chess Centre Weekender, Auckland.
Open
1st= Vinod Kumar, Michael Steadman, Daniel Runcan; 4th= Ben Hague & William Li
u2100
1st= Antonio Krstev, Bruce Wheeler, John Duneas
u1800
1st= 4.5 Johnson Li 1st= 4.5 Don Eade 1st= 4.5 Leo Zhang
u1500
1st Caroline Yan; 2nd Nicholas Huang; 3rd= Sarah Yan, Aaron Wang, Jasmine Zhang, Leo Li

Vega files: ACC March Weekender

Pos NAME                Rtg   T  Fed  Pts |   1     2     3     4     5     6     7  
--------------------------------------------------------------------------------------
1 Kumar, Vinod 1928 -- NZL 5.5 | +B27 +W16 +B9 +W2 -W4 +B5 =B3
2 Steadman, Michael V 2232 FM NZL 5.5 | +W20 +B11 =W6 -B1 +W24 +B12 +W4
3 Runcan, Daniel I 1927 -- ROU 5.5 | +W21 +B26 +W12 -B4 +W14 +B6 =W1
4 Hague, Ben 2355 FM NZL 5.0 | +B15 +W10 +B5 +W3 +B1 -W7 -B2
5 Li, William (Xiang W 2040 -- NZL 5.0 | +W17 +B14 -W4 +B8 +W6 -W1 +B7
6 Krstev, Antonio 2074 -- NZL 4.5 | +B13 +W18 =B2 +W7 -B5 -W3 +B15
7 Wheeler, Bruce 2098 -- NZL 4.5 | +BYE =B12 +W11 -B6 +W18 +B4 -W5
8 Li, Johnson 1518 -- NZL 4.5 | -B9 +W22 +B10 -W5 =B15 +W16 +B18
9 Duneas, John 2074 -- NZL 4.5 | +W8 +B24 -W1 -B14 +W19 +B18 =W11
10 Eade, Don 1744 -- NZL 4.5 | +W19 -B4 -W8 +B21 +W17 +B14 =W12
11 Zhang, Leo 1756 -- NZL 4.5 | +B25 -W2 -B7 +W27 +B20 +W13 =B9
12 Ang, Alphaeus Wei Er 1737 -- NZL 4.0 | +B22 =W7 -B3 +W20 +B16 -W2 =B10
13 Yan, Caroline 1293 -- NZL 4.0 | -W6 +B28 -W24 +B26 +W21 -B11 +W19
14 Gong, Daniel 1589 -- NZL 3.5 | +B29 -W5 +B27 +W9 -B3 -W10 =B17
15 Qin, Joy Shu Yan 1555 -- NZL 3.5 | -W4 -B19 +W23 +B22 =W8 +B24 -W6
16 Crombie, William R 1617 -- NZL 3.5 | +W30 -B1 +W21 =B24 -W12 -B8 +W22
17 Huang, Nicholas 1232 -- NZL 3.5 | -B5 +W23 -B18 +W29 -B10 +W25 =W14
18 Power, P Wayne 1694 -- NZL 3.0 | +W28 -B6 +W17 +B19 -B7 -W9 -W8
19 Yan, Sarah 1034 -- NZL 3.0 | -B10 +W15 +B25 -W18 -B9 +W20 -B13
20 Fan, Allen 1542 -- NZL 3.0 | -B2 +W25 +W26 -B12 -W11 -B19 +W24
21 Wang, Aaron 1063 -- NZL 3.0 | -B3 +W29 -B16 -W10 -B13 +W30 +B26
22 Zhang, Jasmine 1006 -- NZL 3.0 | -W12 -B8 +W30 -W15 +B29 +W27 -B16
23 Li, Leo 632 -- NZL 3.0 | -W24 -B17 -B15 -W25 +B30 +W29 +B27
24 Mukkattu, Philip 1673 -- NZL 2.5 | +B23 -W9 +B13 =W16 -B2 -W15 -B20
25 Li, Rodney (Xiang Re 1052 -- NZL 2.5 | -W11 -B20 -W19 +B23 +W26 -B17 =W28
26 Sivabalan, Brijesh D 0 -- NZL 2.0 | +BYE -W3 -B20 -W13 -B25 +B28 -W21
27 Qin, Nicole Shu Yu 1084 -- NZL 2.0 | -W1 +B30 -W14 -B11 +W28 -B22 -W23
28 Salazar, Lucas 813 -- NZL 1.5 | -B18 -W13 -B29 +W30 -B27 -W26 =B25
29 Fia, Michael 0 -- NZL 1.0 | -W14 -B21 +W28 -B17 -W22 -B23 -B30
30 Xie, Zhuosi 626 -- NZL 1.0 | -B16 -W27 -B22 -B28 -W23 -B21 +W29
Vinod Kumar, Daniel runcan and Mike Steadman   Antonio Krstev, John Duneas and Bruce Wheeler   Done Eade, Johnson Li and Leo Zhang
1st= Vinod Kumar, Daniel Runcan,
and Mike Steadman
  u-2100 Antonio Krstev, John Duneas,
and Bruce Wheeler
  u-1800 Don Eade, Johnson Li,
and Leo Zhang

March 2nd 2013 - 1st Hawke's Bay Rapid, Napier.
Vega files: A-Grade
B-Grade/Junior
Dion Charles won the junior section for players under 14.

Photos of Napier can be found at www.facebook.com/NZChessFederation.

FM Bob Smith   Mark Noble and Tony Carpinter   Michael Freeman and Paul Spiller
1st FM Bob Smith, with the trophy
and also the Best Game prize
  2nd= Mark Noble and Tony Carpinter
  4th= Michael Freeman and Paul Spiller

A-Grade

Pos NAME                Rtg   T  Fed  Pts |   1     2     3     4     5     6  
--------------------------------------------------------------------------------
1 Smith, Robert W 2287 FM NZL 5.0 | +B7 +W12 =B3 +W2 +B6 =W4
2 Carpinter, Anthony L 2119 -- NZL 4.5 | +W9 +B8 +W4 -B1 +B3 =W5
3 Noble, Mark F 2314 FM NZL 4.5 | +W11 +B5 =W1 +B10 -W2 +B9
4 Spiller, Paul S 1894 -- NZL 4.0 | =B6 +W13 -B2 +W7 +B9 =B1
5 Freeman, Michael R 2110 -- NZL 4.0 | +B10 -W3 +B6 =W9 +B12 =B2
6 Timergazi, Layla 1719 -- NZL 3.5 | =W4 +B11 -W5 +B8 -W1 +W15
7 Jackson, L Ross 1847 -- NZL 3.5 | -W1 +B15 =W8 -B4 +W13 +B11
8 Ang, Alphaeus Wei Er 1737 -- NZL 3.5 | +B14 -W2 =B7 -W6 +B15 +W10
9 Macfarlane, Magnus 1837 -- NZL 2.5 | -B2 +W14 +B12 =B5 -W4 -W3
10 Sharko, Andrei 1800 -- NZL 2.5 | -W5 +B16 +B13 -W3 =W11 -B8
11 Burn, Michael R 1928 -- NZL 2.5 | -B3 -W6 +B16 +W14 =B10 -W7
12 Milligan, Helen 2006 WFM NZL 2.5 | +W16 -B1 -W9 +B13 -W5 =B14
13 Smith, Christopher 1873 -- NZL 2.0 | +W15 -B4 -W10 -W12 -B7 +B16
14 Benson, James 1441 -- NZL 1.5 | -W8 -B9 +W15 -B11 -W16 =W12
15 List, Robert 1627 -- NZL 1.0 | -B13 -W7 -B14 +W16 -W8 -B6
16 Stewart, Murray 1584 -- NZL 1.0 | -B12 -W10 -W11 -B15 +B14 -W13

B-Grade/Junior

Pos NAME                Rtg   T  Fed  Pts |   1     2     3     4     5     6  
--------------------------------------------------------------------------------
1 Brockway, Andrew 1636 -- NZL 5.5 | =W3 +B10 +W11 +B7 +W2 +B5
2 Reichs, Justin 0 -- NZL 4.5 | +B4 +W13 =B8 +W14 -B1 +B3
3 Qin, Joy Shu Yan 1555 -- NZL 4.0 | =B1 +W4 +B13 +W8 =B7 -W2
4 Charles, Dion 0 -- NZL 4.0 | -W2 -B3 +W10 +B16 +B8 +W7
5 Sharko, Reuben 0 -- NZL 4.0 | -B13 +W16 +B17 +W6 +B9 -W1
6 Smith, Dave 0 -- NZL 4.0 | -B14 +BYE +W12 -B5 +W15 +B11
7 Ross, Sol 0 -- NZL 3.5 | +W11 +B12 +B14 -W1 =W3 -B4
8 Qin, Nicole Shu Yu 1084 -- NZL 3.5 | +W10 +B9 =W2 -B3 -W4 +B15
9 Millar, Liam 0 -- NZL 3.5 | +B16 -W8 +W15 =B12 -W5 +B13
10 Macfarlane, Sebastia 758 -- NZL 3.0 | -B8 -W1 -B4 +BYE +W12 +W14
11 Huang, Andrew 0 -- NZL 3.0 | -B7 +W17 -B1 +W13 +B14 -W6
12 Malik, Jessiah 0 -- NZL 2.5 | +B17 -W7 -B6 =W9 -B10 +BYE
13 Lee, Hamish 0 -- NZL 2.0 | +W5 -B2 -W3 -B11 +W16 -W9
14 McCartney, Kaylib 0 -- NZL 2.0 | +W6 +B15 -W7 -B2 -W11 -B10
15 van Raders, Yon 0 -- NZL 2.0 | +BYE -W14 -B9 +W17 -B6 -W8
16 Sutcliffe, Darlene 0 -- NZL 1.5 | -W9 -B5 +BYE -W4 -B13 =B17
17 Simmiss, Blake 0 -- NZL 1.5 | -W12 -B11 -W5 -B15 +BYE =W16

February 23rd 2013 - 8th Bay of Plenty Rapid, Tauranga.
Vega files: A-Grade
B-Grade
Junior

Thanks to Viv Smith for the photos - you can see more on www.facebook.com/NZChessFederation.

FM Bob Smith and FM Ben Hague   Peter Hulshof   Michael Freeman, Noel Pinic and Hilton Bennett
1st= FM Bob Smith and FM Ben Hague
  3rd Peter Hulshof
  4th= Michael Freeman, Noel Pinic and
Hilton Bennett (Grade 1 prize)
Alphaeus Ang and Caleb Wright   Andrea Rivas Villanueva   Nicole Qin, Ra Neilsford-Jones and Luke White
Grade 2 prize:
Alphaeus Ang and Caleb Wright
  1st in the B-Grade:
Andrea Rivas Villanueva
  Junior 1st=
Nicole Qin, Ra Neilsford-Jones and Luke White

A-Grade

  NAME                 Rtg   T  Fed  Pts |   1     2     3     4     5     6  
--------------------------------------------------------------------------------
1 Hague, Ben 2366 FM NZL 5.0 | +W11 =B9 +W5 +W8 =B2 +W4
2 Smith, Robert W 2257 FM NZL 5.0 | +B20 +W4 +B8 +W7 =W1 =B3
3 Hulshof, Peter 2093 -- NED 4.5 | +W22 =W7 =B14 +B6 +W10 =W2
4 Pinic, Noel 2177 -- NZL 4.0 | +W12 -B2 +W19 +B5 +W14 -B1
5 Bennett, Hilton P 2024 -- NZL 4.0 | +B13 +W14 -B1 -W4 +B17 +W16
6 Freeman, Michael R 2109 -- NZL 4.0 | =B16 =W11 +B17 -W3 +B7 +B10
7 Steadman, Michael V 2208 FM NZL 3.5 | +W19 =B3 +W9 -B2 -W6 +B14
8 Gao, Hans 2207 -- NZL 3.0 | +B17 +W10 -W2 -B1 =W15 =B12
9 Thornton, Giovanni A 2180 -- NZL 3.0 | +B15 =W1 -B7 -W10 =B13 +W21
10 Krstev, Antonio 2019 -- NZL 3.0 | +W21 -B8 +W15 +B9 -B3 -W6
11 Milligan, Helen 2018 WFM NZL 3.0 | -B1 =B6 =W12 -B15 +W22 +B18
12 Wright, Caleb 1829 -- NZL 3.0 | -B4 =W20 =B11 +B19 =W18 =W8
13 Ang, Alphaeus WeiErn1673 -- NZL 3.0 | -W5 =B18 +B20 -W14 =W9 +B15
14 Dordevic, Ivan 2199 -- NZL 2.5 | +W18 -B5 =W3 +B13 -B4 -W7
15 Runcan, Daniel I 1881 -- ROU 2.5 | -W9 +B21 -B10 +W11 =B8 -W13
16 MacFarlane, Magnus 1800 -- NZL 2.5 | =W6 -B19 -W18 +W21 +B20 -B5
17 Kumar, Vinod (W)1925 -- NZL 2.0 | -W8 +B22 -W6 +B18 -W5 --
18 Jackson, L Ross 1894 -- NZL 2.0 | -B14 =W13 +B16 -W17 =B12 -W11
19 Marko, Helmut S 1925 CM PNG 2.0 | -B7 +W16 -B4 -W12 -B21 +W20
20 Spiller, Paul S 1933 -- NZL 1.5 | -W2 =B12 -W13 +B22 -W16 -B19
21 Gibbons, John 1354 -- NZL 1.5 | -B10 -W15 =W22 -B16 +W19 -B9
22 Hothersall, Rik 1799 -- NZL 1.5 | -B3 -W17 =B21 -W20 -B11 +BYE

B-Grade

   NAME                 Rtg   T  Fed  Pts |   1     2     3     4     5     6  
--------------------------------------------------------------------------------
1 Rivas Villanueva, An 1701 -- CHI 5.5 | +B15 +W11 +B3 +B2 =W6 +W7
2 Eade, Don 1654 -- NZL 5.0 | +W6 +B12 +B4 -W1 +B3 +W9
3 Smith, Vivian J 1781 WFM NZL 4.0 | +W5 +B9 -W1 +B12 -W2 +B6
4 Timergazi, Layla 1749 -- NZL 4.0 | +W13 +B7 -W2 -B6 +W17 +B10
5 Gong, Daniel 1368 -- NZL 4.0 | -B3 -B10 +W18 +W17 +B14 +W11
6 Li, Johnson 1150 -- NZL 3.5 | -B2 +W14 +B16 +W4 =B1 -W3
7 Collingwood, Ron 1559 -- NZL 3.5 | +W16 -W4 +B15 =B9 +W8 -B1
8 Qin, Joy Shu Yan 1330 -- NZL 3.5 | =W10 +B13 -W9 +W11 -B7 +W14
9 Gothorp, Thomas H T 1621 -- NZL 3.0 | +B17 -W3 +B8 =W7 =W10 -B2
10 Lynn, K William 1778 -- NZL 3.0 | =B8 +W5 -B11 +W15 =B9 -W4
11 Credo, James 1373 -- NZL 3.0 | +W18 -B1 +W10 -B8 +W12 -B5
12 Judkins, Gary L 1508 -- NZL 3.0 | +B14 -W2 +B17 -W3 -B11 +W13
13 Marko, Nigel 1319 -- PNG 2.0 | -B4 -W8 -B14 +W16 +B15 -B12
14 Scott, Craig 987 -- NZL 2.0 | -W12 -B6 +W13 +B18 -W5 -B8
15 Mcrae, John 1173 -- NZL 2.0 | -W1 +B16 -W7 -B10 -W13 +B18
16 Macdonald, Malcolm 1005 -- NZL 2.0 | -B7 -W15 -W6 -B13 +W18 +B17
17 Marko, Franz 1100 -- PNG 1.0 | -W9 +B18 -W12 -B5 -B4 -W16
18 Macdonald, Yvonne 741 -- NZL 0.0 | -B11 -W17 -B5 -W14 -B16 -W15

Junior

  NAME                 Rtg   T  Fed  Pts |   1     2     3     4     5     6  
--------------------------------------------------------------------------------
1 White, Luke 1065 -- NZL 5.0 | +W6 +B4 +W2 -B3 +W10 +B5
2 Neilsford-Jones, Ra 1084 -- NZL 5.0 | +B10 +W5 -B1 +W6 +B7 +B3
3 Qin, Nicole Shu Yu 911 -- NZL 5.0 | +B9 +W11 +B5 +W1 +B4 -W2
4 Wang, Aaron 860 -- NZL 4.0 | +B8 -W1 +W9 +B7 -W3 +B6
5 Salazar, Lucas 900 -- NZL 3.0 | +W7 -B2 -W3 +B9 +BYE -W1
6 MacFarlane, Sebastia 800 -- NZL 3.0 | -B1 +W8 +B11 -B2 +W9 -W4
7 Hulshof, Maimoena 583 -- NED 3.0 | -B5 +W10 +B8 -W4 -W2 +BYE
8 Saily, Naveen 1237 -- NZL 3.0 | -W4 -B6 -W7 +BYE +B11 +W10
9 Melville, Daniel 700 -- NZL 2.0 | -W3 +BYE -B4 -W5 -B6 +W11
10 Holt, Ryan 800 -- NZL 2.0 | -W2 -B7 +BYE +W11 -B1 -B8
11 Hulshof, Zamiena 550 -- NED 1.0 | +BYE -B3 -W6 -B10 -W8 -B9

February 10th 2013 - 1st MC Cup, Auckland.
Full results and photos at http://www.chesspower.co.nz/webapps/i/88770/234127/477501.

January 19th 2013 - Open Rapid, Auckland.
Sponsored by Atrium on Elliott, 21-25 Elliott Street, Auckland.

Thanks to Simon Lyall for photos: http://www.flickr.com/photos/simonlyall/sets/72157632554380349/

No Name                      Loc  Total  1    2    3    4    5    6  

1 Noel Pinic (5) 2177 5.5 32:W 21:W 20:W 9:W 4:W 5:D
2 Antonio Krstev (7) 2019 5 40:W 19:W 12:W 4:L 9:W 8:W
3 Hans Gao (2) 2207 5 36:W 7:L 24:W 19:W 22:W 10:W
4 Gino Thornton (4) 2180 4.5 26:W 22:W 11:D 2:W 1:L 16:W
5 Paul Garbett (1) 2292 4.5 24:W 12:L 27:W 7:W 11:W 1:D
6 Karl Zhu (22) 1518 4.5 33:W 8:L 29:W 23:W 7:D 15:W
7 Leo Zhang (15) 1710 4 31:W 3:W 15:D 5:L 6:D 28:W
8 William Zhang (9) 2001 4 41:W 6:W 10:D 11:D 17:W 2:L
9 Leo Zhu (19) 1591 4 38:W 13:W 25:W 1:L 2:L 20:W
10 Ewen Green (3) 2204 4 27:W 18:W 8:D 15:D 20:W 3:L
11 Vinod Kumar (11) 1925 4 37:W 28:W 4:D 8:D 5:L 21:W
12 Daniel Runcan (12) 1881 4 46:W 5:W 2:L 16:L 36:W 19:W
13 Grant Kerr (6) 2100 4 39:W 9:L 36:W 17:L 24:W 22:W
14 Judd Zhan (20) 1527 4 30:L 37:W 16:L 44:W 33:W 23:W
15 Helen Milligan (8) 2018 3.5 35:W 17:W 7:D 10:D 16:D 6:L
16 Jonathon Ngoi (42) 915 3.5 34:W 20:L 14:W 12:W 15:D 4:L
17 Allen Fan (23) 1474 3.5 29:W 15:L 38:W 13:W 8:L 18:D
18 Wayne Power (14) 1719 3.5 44:W 10:L 26:L 31:W 25:W 17:D
19 Byron Lam (21) 1518 3 43:W 2:L 30:W 3:L 34:W 12:L
20 Clinton Wells (10) 1930 3 45:W 16:W 1:L 26:W 10:L 9:L
21 Andrew Michael (16) 1646 3 42:W 1:L 35:D 25:D 26:W 11:L
22 Hristo Kolev (17) 1602 3 47:W 4:L 41:W 28:W 3:L 13:L
23 Simon Lyall (13) 1736 3 25:D 34:D 32:W 6:L 27:W 14:L
24 Daniel Gong (25) 1368 3 5:L 46:W 3:L 38:W 13:L 34:W
25 Eugene Ngoi (37) 1092 3 23:D 30:W 9:L 21:D 18:L 36:W
26 Johnson Li (28) 1300 3 4:L 47:W 18:W 20:L 21:L 38:W
27 Richard Zajkowski (27) 1301 3 10:L 44:W 5:L 42:W 23:L 35:W
28 Temu Maroroa (24) 1402 3 48:W 11:L 33:W 22:L 29:W 7:L
29 Raghav Ramachandran (47) 730 3 17:L 45:W 6:L 37:W 28:L 40:W
30 Aaron Wang (44) 860 3 14:W 25:L 19:L 32:L 47:W 37:W
31 Jasmine Zhang (39) 1061 3 7:L 36:L 45:W 18:L 41:W 39:W
32 Johnathan Eberle (29) 1299 2.5 1:L 42:W 23:L 30:W 35:L 33:D
33 Danny Su (46) 776 2.5 6:L 40:W 28:L 41:W 14:L 32:D
34 George Chen (18) 1601 2.5 16:L 23:D 39:W 35:W 19:L 24:L
35 John Mcrae (32) 1173 2.5 15:L 43:W 21:D 34:L 32:W 27:L
36 Joy Qin (26) 1330 2 3:L 31:W 13:L 43:W 12:L 25:L
37 Lucy Massey (35) 1100 2 11:L 14:L 47:W 29:L 42:W 30:L
38 Nicole Qin (43) 911 2 9:L 39:W 17:L 24:L 45:W 26:L
39 Raymon Hill (30) 1213 2 13:L 38:L 34:L 47:W 43:W 31:L
40 Emily Massey (31) 1200 2 2:L 33:L 42:L 46:W 44:W 29:L
41 Daljit Singh Dhillon (33) 1105 2 8:L 48:W 22:L 33:L 31:L 44:W
42 Rebecca Massey (40) 1000 2 21:L 32:L 40:W 27:L 37:L 46:W
43 Anthony Hill (45) 805 2 19:L 35:L 46:W 36:L 39:L 45:W
44 David Xu (38) 1090 1 18:L 27:L 48:W 14:L 40:L 41:L
45 Gordon Chen (34) 1100 1 20:L 29:L 31:L 48:W 38:L 43:L
46 Neil Mario (36) 1095 1 12:L 24:L 43:L 40:L 48:W 42:L
47 Alex Fu (41) 933 1 22:L 26:L 37:L 39:L 30:L 48:W
48 Anusha Ramachandran (48) 561 0 28:L 41:L 44:L 45:L 46:L 47:L

31st December 2012 - 12th January 2013 - NZ Chess Supplies 120th New Zealand Congress, Wellington.
New Zealand Champion: FM Scott Wastney, with 10/11.
Major Open: 1st Max Chew Lee
NZ Rapid Championship: 1st= IM Paul Garbett and IM Anthony Ker
NZ Lightning Championship: 1st= Noel Pinic and FM Ben Hague (and also Athula Russell, Sri Lanka)
See chess.wellington.net.nz/congress.html for results.
This information is also available at nzchessmag.com/wellingtonchessclub/congress.html.
Vega files: Championship
Major Open
Rapid Championship

Games: download pgn files here: Championship, Major Open, Rapid (incomplete).

Photos by Guy Burns here: https://picasaweb.google.com/tuumeister/2013NZCongressWellington.
Photos by Simon Lyall here: http://www.flickr.com/photos/simonlyall/collections/72157632503939723/

Championship

Pos NAME                 Rtg   T  Fed  Pts |   1     2     3     4     5     6     7     8     9    10    11  
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
1 Wastney, Scott 2381 FM NZL 10.0 | +W15 =B3 +W5 =B6 +W7 +B4 +W2 +B11 +W8 +W9 +B14
2 Smith, Robert 2321 FM NZL 7.5 | +B17 +W13 =W6 =B3 =W4 =B7 -B1 +W5 +W11 =B10 +W12
3 Green, Ewen 2184 FM NZL 7.5 | +B18 =W1 +B12 =W2 +W6 =B5 =W11 =B4 +W16 =B8 =W7
4 Steadman, Michael 2271 FM NZL 7.0 | +B10 -B6 +W16 +W8 =B2 -W1 +B7 =W3 -B5 +W15 +B11
5 Nijman, Brian 2154 -- NZL 7.0 | +B8 =W7 -B1 +W12 +B18 =W3 -W6 -B2 +W4 +B16 +W17
6 Hague, Ben 2430 FM NZL 6.5 | +B11 +W4 =B2 =W1 -B3 +W8 +B5 +W12 =B9 -B7 -W13
7 Russell, Athula 2274 -- SRI 6.0 | =W12 =B5 +W15 +B11 -B1 =W2 -W4 -B9 +B14 +W6 =B3
8 Ker, Anthony 2452 IM NZL 6.0 | -W5 +B14 +W13 -B4 +W15 -B6 =W9 +B16 -B1 =W3 +B18
9 Van Der Hoorn, Mark 2165 -- NZL 6.0 | =W14 -B12 =W10 -B18 +W17 +B13 =B8 +W7 =W6 -B1 +B15
10 Fuatai, Fuatai 2071 -- NZL 5.5 | -W4 =W11 =B9 =B13 =W14 +W18 -B12 =W17 =B15 =W2 +B16
11 Goodhue, Nathan 2146 -- NZL 5.0 | -W6 =B10 +W14 -W7 +B16 +W12 =B3 -W1 -B2 +B17 -W4
12 Forster, William 2078 -- NZL 5.0 | =B7 +W9 -W3 -B5 +W13 -B11 +W10 -B6 =W17 +W18 -B2
13 Thomas, Ben 2260 -- NZL 5.0 | +W16 -B2 -B8 =W10 -B12 -W9 +B17 =W15 +B18 -W14 +B6
14 Li, William (Xiang W 1970 -- NZL 4.0 | =B9 -W8 -B11 -W17 =B10 =W16 =B15 +B18 -W7 +B13 -W1
15 Stuart, Peter 2130 NM NZL 3.5 | -B1 +W18 -B7 =W16 -B8 =B17 =W14 =B13 =W10 -B4 -W9
16 Nyberg, Michael 2062 -- NZL 3.0 | -B13 +W17 -B4 =B15 -W11 =B14 +W18 -W8 -B3 -W5 -W10
17 Milligan, Helen 2082 WFM NZL 2.5 | -W2 -B16 -W18 +B14 -B9 =W15 -W13 =B10 =B12 -W11 -B5
18 Reedy, Brendan 2014 -- NZL 2.0 | -W3 -B15 +B17 +W9 -W5 -B10 -B16 -W14 -W13 -B12 -W8

Major Open

Pos NAME                 Rtg   T  Fed  Pts |   1     2     3     4     5     6     7     8     9    10    11  
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
1 Chew Lee, Max 1845 -- AUS 9.0 | +W23 +B11 +W14 +B3 +W2 +B5 =W6 -B4 =W7 +B8 +W10
2 Rains, Timothy 1756 -- NZL 8.5 | +B27 +W13 +B18 +W34 -B1 +W16 -W4 =B7 +B5 +W3 +B6
3 James, Jack 1775 -- NZL 7.5 | +B35 +W16 +B15 -W1 -B4 +W28 +B12 +B10 =W8 -B2 +W7
4 Rains, Edward 1884 -- NZL 7.0 | -B18 +W25 +B20 =B5 +W3 +W13 +B2 +W1 =B6 -B7 -W8
5 Timergazi, Layla 1828 -- NZL 7.0 | +B24 +W20 =B34 =W4 +B15 -W1 +B13 =B6 -W2 =W9 +B12
6 Jackson, Ross 1996 -- NZL 7.0 | -W15 +B33 +B10 +W18 =B13 +W17 =B1 =W5 =W4 +B11 -W2
7 Paul, David 1880 -- NZL 7.0 | =B10 =W12 -B31 +W24 +B18 +W20 +B16 =W2 =B1 +W4 -B3
8 Lyall, Simon 1795 -- NZL 7.0 | +B25 -W18 =B12 =W10 +B31 =W15 +B17 +W16 =B3 -W1 +B4
9 Brockway, Andrew 1792 -- NZL 7.0 | +W33 -B15 -W28 =B26 +W32 +B29 -W10 +W12 +B20 =B5 +W17
10 Gong, Daniel 1630 -- NZL 6.5 | =W7 +B17 -W6 =B8 =W29 +B19 +B9 -W3 +B21 +W15 -B1
11 Stracy, Don 1764 -- NZL 6.5 | +W22 -W1 -B16 +B33 -W17 +B23 +W31 =B15 +W28 -W6 +B19
12 McIntosh, Andrew 0 -- NZL 6.0 | =W17 =B7 =W8 =B29 +W19 +B14 -W3 -B9 +W24 +B28 -W5
13 Gold, Hamish 1828 -- NZL 6.0 | +W29 -B2 +W26 +B28 =W6 -B4 -W5 -B17 +W22 =B14 +W23
14 Pakenham, John 1749 -- NZL 6.0 | +B36 +W21 -B1 +W31 -B16 -W12 -B28 +W27 =B18 =W13 +B15
15 Cooper, Nigel 1662 -- NZL 5.5 | +B6 +W9 -W3 +B19 -W5 =B8 =B21 =W11 +W17 -B10 -W14
16 Nijman, Arie 1882 -- NZL 5.5 | +W26 -B3 +W11 +B23 +W14 -B2 -W7 -B8 -W19 +B25 =W21
17 Farrington, Lawrence 1732 -- NZL 5.5 | =B12 -W10 +B27 +W21 +B11 -B6 -W8 +W13 -B15 +W20 -B9
18 Whittle, Jonathon 1656 -- NZL 5.5 | +W4 +B8 -W2 -B6 -W7 -B31 +W22 +B26 =W14 -B23 +W28
19 Roberts, Michael 1841 -- NZL 5.5 | +B31 -W34 +B24 -W15 -B12 -W10 +B23 +W25 +B16 =W21 -W11
20 Gloistein, Bruce 1748 -- NZL 5.5 | +W30 -B5 -W4 +B22 +W23 -B7 +W29 =B28 -W9 -B17 +B33
21 Nicholls, Leighton 1797 -- NZL 5.5 | +W28 -B14 -W23 -B17 +W33 +B26 =W15 +B31 -W10 =B19 =B16
22 Wang, Aaron 970 -- NZL 5.5 | -B11 -B23 +W30 -W20 =B25 +W24 -B18 +W32 -B13 +W33 +B29
23 List, Robert 1626 -- NZL 5.0 | -B1 +W22 +B21 -W16 -B20 -W11 -W19 +B36 +B33 +W18 -B13
24 Chew Lee, Alanna 1551 -- AUS 5.0 | -W5 +B30 -W19 -B7 =W26 -B22 +W35 +B29 -B12 +W31 =B27
25 Cunningham, Patrick 1505 -- NZL 5.0 | -W8 -B4 -W29 +B30 =W22 +B32 =W27 -B19 +W26 -W16 +BYE
26 Qin, Joy Shu Yan 1643 -- NZL 5.0 | -B16 +W35 -B13 =W9 =B24 -W21 +B33 -W18 -B25 +BYE +W36
27 Qin, Nicole Shu Yu 960 -- NZL 5.0 | -W2 =B29 -W17 -B32 +W30 +W35 =B25 -B14 =W31 +B36 =W24
28 Gillespie, John 1551 -- NZL 4.5 | -B21 +W36 +B9 -W13 +B35 -B3 +W14 =W20 -B11 -W12 -B18
29 Veldhuizen, Matt 1578 -- NZL 4.5 | -B13 =W27 +B25 =W12 =B10 -W9 -B20 -W24 +W36 +B32 -W22
30 Li, Leo 581 -- NZL 4.5 | -B20 -W24 -B22 -W25 -B27 =W36 +BYE -W33 +BYE +BYE +B32
31 Reid, Anton (W) 1607 -- NZL 3.5 | -W19 +B32 +W7 -B14 -W8 +W18 -B11 -W21 =B27 -B24 --
32 Li, Rodney (Xiang Re 951 -- NZL 3.5 | -B34 -W31 =B35 +W27 -B9 -W25 +W36 -B22 +BYE -W29 -W30
33 Wight, Joshua 1386 -- NZL 3.0 | -B9 -W6 +B36 -W11 -B21 +BYE -W26 +B30 -W23 -B22 -W20
34 Millikan, Erlend (W) 1750 -- USA 2.5 | +W32 +B19 =W5 -B2 -- -- -- -- -- -- --
35 Qian, Bella (W) 1078 -- NZL 2.5 | -W3 -B26 =W32 +B36 -W28 -B27 -B24 +BYE -BYE -BYE --
36 Konakanchi, Sathya K 809 -- NZL 1.5 | -W14 -B28 -W33 -W35 +BYE =B30 -B32 -W23 -B29 -W27 -B26

NZ Rapid Championship

Pos NAME                 Rtg   T  Fed  Pts |   1     2     3     4     5     6     7     8     9  
--------------------------------------------------------------------------------------------------
1 Garbett, Paul 2292 IM --- 7.5 | +W32 +B16 +W8 +W3 =B7 -B2 +W15 +W4 +B9
2 Ker, Anthony 2363 IM --- 7.5 | +B24 +W21 =B7 +W10 +B25 +W1 =B4 +W5 =B3
3 Hague, Ben 2366 FM --- 6.5 | +W35 +B28 +W9 -B1 +W19 -B4 +B11 +W7 =W2
4 Gao, Hans 2207 -- --- 6.5 | =B27 +W30 +B26 =W5 +B14 +W3 =W2 -B1 +B10
5 Smith, Robert 2257 FM --- 6.5 | +W54 +B18 =W13 =B4 +W28 =B8 +W10 -B2 +W17
6 Van Der Hoorn, Mark 2144 -- --- 6.5 | +B46 -W13 -B27 +W36 =B29 +W35 +B42 +W11 +B12
7 Steadman, Michael 2208 FM --- 6.0 | +W36 +B39 =W2 +B13 =W1 =B10 =W8 -B3 +W19
8 Pinic, Noel 2177 -- --- 6.0 | +W23 +B31 -B1 +W20 +B34 =W5 =B7 -W9 +B21
9 Lukey, Stephen 2244 FM --- 6.0 | +B37 +W20 -B3 +W26 -B10 +W39 +B14 +B8 -W1
10 Hulshof, Peter 2093 -- --- 5.5 | +W33 +B42 +W12 -B2 +W9 =W7 -B5 +B28 -W4
11 Chew Lee, Max 1845 -- G1 5.5 | +W22 =B25 =W19 =B15 +W12 +B18 -W3 -B6 +W28
12 Russell, Athula 2274 -- --- 5.5 | +B29 +W14 -B10 =W18 -B11 +W27 +B25 +B16 -W6
13 Goodhue, Nathan 1910 -- G1 5.5 | +W38 +B6 =B5 -W7 =B17 -W21 +B29 =W26 +B25
14 Pomeroy, Arthur 1996 -- G1 5.5 | +W48 -B12 +W23 +B42 -W4 +B19 -W9 +B22 =W16
15 Li, William (Xiang W 2094 -- --- 5.5 | +B44 -W26 +B29 =W11 +B27 +W25 -B1 -W17 +B30
16 Knowles, Jeremy 2019 -- --- 5.5 | +B43 -W1 +B36 -W34 +B37 +W20 +B21 -W12 =B14
17 Freeman, Michael 2109 -- --- 5.5 | +W40 =B19 -W25 +B35 =W13 +B31 =W28 +B15 -B5
18 Davis, Justin 1991 -- G1 5.5 | +B50 -W5 +B40 =B12 +W38 -W11 -B20 +W42 +B26
19 James, Jack 1864 -- G1 5.0 | +B56 =W17 =B11 +W21 -B3 -W14 +B47 +W20 -B7
20 Sellen, Ian 1986 -- G1 5.0 | +W51 -B9 +W33 -B8 +W23 -B16 +W18 -B19 +W34
21 Sutherland, John 2079 -- --- 5.0 | +W53 -B2 +W54 -B19 +W32 +B13 -W16 +B23 -W8
22 Chen, Wei Kai 0 -- G2 5.0 | -B11 +W41 +B24 -W38 =B26 =W29 +B35 -W14 +B37
23 Gold, Hamish 1674 -- G2 5.0 | -B8 +W55 -B14 +W30 -B20 +W43 +B39 -W21 +B42
24 Rains, Edward 1758 -- G1 5.0 | -W2 +B53 -W22 -B33 +W48 -B46 +W41 +B40 +W31
25 Nyberg, Michael 2088 -- --- 4.5 | +B41 =W11 +B17 +W27 -W2 -B15 -W12 +B34 -W13
26 Nijman, Arie 1881 -- G1 4.5 | +W49 +B15 -W4 -B9 =W22 =B42 +W33 =B13 -W18
27 Rains, Timothy 1687 -- G2 4.5 | =W4 +B34 +W6 -B25 -W15 -B12 =W38 +B39 =W32
28 Stuart, Peter 2068 NM --- 4.5 | +B47 -W3 +B37 +W44 -B5 +W34 =B17 -W10 -B11
29 Lyall, Simon 1735 -- G1 4.5 | -W12 +B48 -W15 +B53 =W6 =B22 -W13 =B33 +W44
30 McDonald, John 2067 -- --- 4.5 | -W34 -B4 +W50 -B23 +W41 +B38 +W46 =B31 -W15
31 Jackson, Ross 1894 -- G1 4.5 | +B55 -W8 -B34 +W40 +B43 -W17 +B37 =W30 -B24
32 Timergazi, Layla 1750 -- G1 4.5 | -B1 -W43 +B45 +W41 -B21 +W40 -B34 +W47 =B27
33 Stoeveken, Peter 1596 -- G2 4.5 | -B10 +W52 -B20 +W24 -B35 +W36 -B26 =W29 +B45
34 Gong, Daniel 1395 -- G2 4.0 | +B30 -W27 +W31 +B16 -W8 -B28 +W32 -W25 -B20
35 Roberts, Michael 1822 -- G1 4.0 | -B3 +W47 =B38 -W17 +W33 -B6 -W22 +B53 =W36
36 Power, Wayne 1719 -- G1 4.0 | -B7 +W45 -W16 -B6 +W53 -B33 =B43 +W46 =B35
37 Gloistein, Bruce 1721 -- G1 4.0 | -W9 +B51 -W28 +B48 -W16 +B44 -W31 +B38 -W22
38 Wang, Aaron 859 -- G2 4.0 | -B13 +W46 =W35 +B22 -B18 -W30 =B27 -W37 +B47
39 Marko, Helmut 1925 -- G1 4.0 | +B45 -W7 -B44 +W46 +B47 -B9 -W23 -W27 +B49
40 Brockway, Andrew 1658 -- G2 4.0 | -B17 +W56 -W18 -B31 +W51 -B32 +B49 -W24 +B50
41 Nicholls, Leighton 1586 -- G2 4.0 | -W25 -B22 +W55 -B32 -B30 +W54 -B24 +W52 +B46
42 Reedy, Brendan 1832 -- G1 3.5 | +B52 -W10 +B43 -W14 +B44 =W26 -W6 -B18 -W23
43 Qin, Joy Shu Yan 1359 -- G2 3.5 | -W16 +B32 -W42 +B50 -W31 -B23 =W36 -B44 +W53
44 Gothorp, Thomas 1621 -- G2 3.5 | -W15 +B49 +W39 -B28 -W42 -W37 =B53 +W43 -B29
45 Qin, Nicole Shu Yu 958 -- G2 3.5 | -W39 -B36 -W32 +B49 =W54 -W47 +B51 +B48 -W33
46 List, Robert 1669 -- G2 3.0 | -W6 -B38 +W51 -B39 +W52 +W24 -B30 -B36 -W41
47 Chew Lee, Alanna 1551 -- G2 3.0 | -W28 -B35 +W49 +B54 -W39 +B45 -W19 -B32 -W38
48 Marko, Nigel 1325 -- G2 3.0 | -B14 -W29 +B52 -W37 -B24 -W49 +B54 -W45 +W56
49 Merton, Sam 631 -- G2 3.0 | -B26 -W44 -B47 -W45 +B50 +B48 -W40 +B55 -W39
50 Wight, Joshua 1091 -- G2 3.0 | -W18 -B54 -B30 -W43 -W49 +B56 +W55 +B51 -W40
51 Li, Rodney (Xiang Re 1057 -- G2 3.0 | -B20 -W37 -B46 +W56 -B40 +B52 -W45 -W50 +B55
52 Konakanchi, Sathya K 0 -- G2 3.0 | -W42 -B33 -W48 +B55 -B46 -W51 +W56 -B41 +BYE
53 Cunningham, Patrick 1562 -- G2 2.5 | -B21 -W24 +B56 -W29 -B36 +B55 =W44 -W35 -B43
54 McGowan, Alistair(W) 1735 -- G1 1.5 | -B5 +W50 -B21 -W47 =B45 -B41 -W48 -BYE --
55 Li, Leo 647 -- G2 1.0 | -W31 -B23 -B41 -W52 +B56 -W53 -B50 -W49 -W51
56 Rankin-Pearce, Tukah 532 -- G2 1.0 | -W19 -B40 -W53 -B51 -W55 -W50 -B52 +BYE -B48

Results from 2007
Available here.

Results from 2008
Available here.

Results from 2009
Available here.

Results from 2010
Available here.

Results from 2011
Available here.

Results from 2012
Available here.

Results from 2013
Available here.

Results from 2014
Available here.

Results from 2015
Available here.

Results from 2016
Available here.

| Home | Calendar | Results | Resources | Links | Clubs | Contact us | 2015 New Zealand Chess Grand Prix |