Trophies - North Island

© New Zealand Chess Federation Inc 2020


North Island Championship

North Island Championship

The Charles Belton Trophy has been competed for since 1954.


North Island Champions

The table below lists all North Island champions.

Location Year Champion
1 1954 Charles P. Belton
2 1955 F.A. Haight
3 1956 Bruce H. P. Marsick
Roger A. Court
David I. Lynch
4 1957 Charles P. Belton
5 1958 James Rodney Phillips
Ortvin Sarapu
6 1959 James Rodney Phillips
7 1960 James Rodney Phillips
8 1961 Roger Chapman
9 1962 David I. Lynch
10 1963 Roger A. Court
11 1964 R.S. Wilkin
12 1965 Ortvin Sarapu
13 1966 Richard J. Sutton
14 1967 David J. Cooper
15 1968 A. R. Day
16 1969 Christopher A. Evans
17 1970 Paul A. Garbett
18 1971 Richard J. Sutton
19 1972 Ortvin Sarapu
20 1973 Paul A. Garbett
21 1974 Robert C. Wansink
22 1975 Murray G. Chandler
Ewen M. Green
23 1976 Paul A. Garbett
24 1977 Lindsay H. Cornford
25 1978 Lev Aptekar
Peter R. Green
26 1979 Paul A. Garbett
27 Tauranga 1980 Mark Levene
Ortvin Sarapu
28 New Plymouth 1981 Paul A. Garbett
29 Wanganui 1982 P. A. Kelly
Mark Levene
Robert W. Smith
30 Hamilton 1983 Jonathan Sarfati
31 1984 Robert W. Smith
32 Napier 1985 Jonathan Sarfati
33 New Plymouth 1986 Peter R. Green
Jonathan Sarfati
Ortvin Sarapu
J. Nigel Metge
Peter W. Stuart
Gregory J. Aldridge
34 1987 Anthony F. Ker
35 Wanganui 1988 Anthony F. Ker
Peter W. Stuart
36 Wellington 1989 Anthony F. Ker
Charles Ker
Isidor Reyn
Jonathan Sarfati
Robert W. Smith
37 1990 Martin P. Dreyer
38 New Plymouth 1991 Anthony F. Ker
39 1992 Russell J. Dive
40 1993 Robert W. Smith
Mark Noble
41 1994 Robert W. Smith
42 1995 Robert W. Smith
Anthony F. Ker
43 1996 Mark Sinclair
Ferenc Fabri
44 1997 Anthony F. Ker
45 1998 Russell J. Dive
46 1999 Robert W. Smith
Nigel Hopewell
47 2000 Anthony F. Ker
48 2001 Bruce Watson
49 2002 Daniel Han
Mark van der Hoorn
50 2003 Jesse Wilson
51 2004 Paul A. Garbett
Leonard McLaren
52 2005 Puchen Wang
53 2006 Scott Wastney
54 Auckland 2007 Don Eade
Leonard McLaren
55 Tauranga 2008 Anthony F. Ker
56 Wellington 2009 Russell J. Dive
57 Auckland 2010 Robert W. Smith
58 Wellington 2011 Robert W. Smith
59 Auckland 2012 Luke Li
60 Wellington 2013 Russell J. Dive
61 Auckland 2014 Leonard McLaren
62 Palmerston North 2015 Mark Noble
63 Palmerston North 2016 Mark Noble
Jack James
64 Auckland 2017 Alphaeus Ang
65 Palmerston North 2018 Michael V.R. Steadman
65 Wellington 2019 Michael V.R. Steadman